Lepiej z babcią i dziadkiem!

Przewodnik Katolicki
Mieszkanie razem to może trochę konieczność, a trochę wybór, ale nikt nie narzeka (fot. shutterstock.com)

Duża wielopokoleniowa rodzina żyjąca zgodnie pod jednym dachem to rzadkie i dziwne zjawisko? Przecież takie "bycie razem" dziadków, rodziców i wnuków to niezwykle pozytywne doświadczenie.

 

Oczywiście, nie jest łatwo, ale rodzina państwa Elantkowskich z Zakopanego to dobry przykład, że jednak można. Choć nie wszystkim taki model rodziny jest bliski, to pokazuje, że warto pielęgnować rodzinne więzy. Warto, by wnuki były blisko babci i dziadka, nie tylko w dniu ich święta.


Rodzina państwa Elantkowskich nie tylko jest wielopokoleniowa, ale także duża i bardzo ze sobą zżyta. Mieszka w zacisznej dzielnicy Zakopanego, w domu nie wyglądającym wcale na taki, który może pomieścić trzynaście osób. Wkrótce zresztą pojawi się kolejny członek rodziny. W domu jest siedmioro dzieci w wieku od 2 do 10 lat, a więc ciągły ruch i gwar, w którym dobrze czują się także dziadkowie - Marianna i Andrzej. Mieszkają na parterze i do nich właśnie najchętniej zbiegają wnuki.


W domu mieszka syn Paweł z żoną Magdą i czwórką dzieci oraz córka, też Magda, z mężem Piotrem i trójką dzieci. Każda rodzina ma swoje piętro, ale granice własnego "terytorium" są dość płynne. Dzieci lubią przebywać razem i trudno je rozdzielić. W odwiedziny przyjeżdża też czasem z Krakowa kolejna córka z mężem i dwójką dzieci. Najstarsza córka jest w zakonie karmelitanek bosych.


Radość bycia razem


- Jest wesoło i wspaniale. Cieszymy się, że dzieci i wnuki chcą być z nami - mówi pani Marianna. - Mieszkanie razem to może trochę konieczność, a trochę wybór, ale nikt nie narzeka. Na początku nie było takiej potrzeby, ale w miarę jak przybywało dzieci, zaadaptowaliśmy dom tak, aby każda rodzina miała swoją kuchnię i łazienkę. Teraz syn myśli już o budowie własnego - dodaje. - Razem jest nam dobrze i wcale nie za ciasno - jednoznacznie reaguje na te plany 6-letnia siostrzenica Danusia.


- Żeby zobaczyć, jak to jest, trzeba tu na jakiś czas zamieszkać - żartobliwie wtrąca dziadek. I nagle znajdują się same plusy: zawsze jest się do kogo zwrócić o pomoc, można pożyczyć sól, mleko, jest z kim zaśpiewać kolędy.
- Czasem tych plusów nie widać. Wystarczy jednak, że porozmawiam z siostrą z Krakowa. Kiedy jej zachoruje dziecko, ma kłopot. U nas zawsze babcia albo dziadek zaopiekują się wnukami. Z drugiej strony my też pomagamy dziadkom - wyjaśnia Paweł Elantkowski. - A minusy? Tupiemy sobie nad głowami… To są takie drobne sprawy, które się zdarzają, gdy jest tyle osób w jednym domu. Dzieci pokłócą się o zabawkę, może czasem ktoś jest w gorszym humorze - zastanawiają się Paweł i Magda.


Rodzinna specjalność


- Gdybyśmy mieszkali osobno, pewnie nie byłoby takich częstych kontaktów, dzieci nie chodziłyby codziennie do babci - mówi Paweł. Wszyscy są jednak razem i bardzo wiele ich łączy. - Większość rodziny to absolwenci matematyki. To nasza rodzinna specjalność. I mali też już w szkole dobrze się pod tym względem zapowiadają - cieszy się babcia. Poza tym wszyscy kochają górskie wycieczki i jazdę na nartach. Najstarszy, Jaś, wyrusza już z dziadkiem na poważniejsze wyprawy. Wspólnie wybrali się do Warszawy z okazji beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. - Staramy się nie kupować zbyt dużo prezentów, a wymyślać inne atrakcje. Na 8. urodziny Jasia tata i dziadek zabrali go w góry, na Lodową Przełęcz - wspomina babcia. - Kolejna rodzinna specjalność to szachy. Organizujemy też wspólne ogniska, jesteśmy po prostu razem.


Wzajemne obdarowywanie się


- Całe życie czerpie się z kontaktu z innymi ludźmi. Tak było, kiedy pracowałam jako nauczycielka i teraz, kiedy zajmuję się wnukami. Dzieci dają świeże spojrzenie na różne sprawy. Patrzeć na ich rozwój to coś pięknego. Dlatego bardzo lubię spędzać z nimi czas, staram się go wykorzystać, aby podsunąć im wartościowe książki, czegoś nauczyć. Cieszę się, kiedy z przedszkola dostaję wiadomość, że wiedziały coś od babci - opowiada pani Marianna.


- Dzięki wnukom dziadek i babcia są ciągle w ruchu. To duża motywacja, bo wnukami trzeba się zająć, nawet trochę poszaleć - wyjaśnia Magda.


Rodzina to bogactwo


Tak jak Andrzej i Marianna, ich dzieci zdecydowały się na duże rodziny. - Oboje z mężem od samego początku chcieliśmy mieć dużo dzieci - mówi synowa Magda. - Na pewno jest łatwiej o taką decyzję, kiedy ma się odpowiedni wzór. Człowiek się po prostu nie boi - komentuje babcia.


- Kiedyś po procesji Bożego Ciała zobaczyłam, że cała rodzina stoi przed kościołem. To był wspaniały widok. Powiedziałam, że jesteśmy bogaci, a Antoś to podchwycił: "Tak, babciu, bogaci ludźmi!" - opowiada pani Marianna. - Myślę, że nasze wnuki będą w przyszłości do takich chwil wracać, będą czuły wspólnotę rodzinną. - Mamy dużą rodzinę, dużo znajomych, dom jest otwarty i my jesteśmy otwarci na innych ludzi - dodaje Magda na potwierdzenie tych słów.


Dzień Babci i Dziadka… i nie tylko


Wnuki pamiętają o święcie dziadków. Wyklejają i rysują laurki, przygotowują piosenki, zapraszają na przedszkolne uroczystości. Wszyscy wspólnie przychodzą z życzeniami. Są też inne ważne dni. - Na 40. rocznicę ślubu od dzieci i wszystkich wnuków dostaliśmy słoneczniki. Trochę się ich uzbierało i było to dla nas bardzo wzruszające - wspominają Marianna i Andrzej.


Jak to wszystko możliwe?


- Najważniejsza jest wiara i wspólna modlitwa. Codziennie wieczorem, odmawiając "Ojcze nasz", wybaczamy sobie nawzajem. Bez Boga ta zgoda w rodzinie nie byłaby możliwa - przyznaje pani Marianna.
Ważna jest także tradycja, którą chcą przekazać wnukom. Dlatego u dziadków w okresie świąt jest choinka, a na niej wśród innych ozdób jabłka, na stole biały obrus i Dzieciątko w żłóbku. Na ścianie wiszą stare zdjęcia zachęcające do snucia rodzinnych opowieści. W tym domu dziadkowie mają czas dla wnuków, a wnuki potrafią to docenić. - Dziadek jest fajny, bo chodzi ze mną w góry i gra w szachy, a babcia daje mi smaczne piętki chleba. Lepiej więc mieć dziadków codziennie - stwierdza na koniec Jaś.

 

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Mia 22:46:24 | 2015-01-22
Dzieci mają być blisko rodziców, nie dziadków.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~moli 10:44:54 | 2015-01-21
Wszystko ślicznie i słodko jak cukiereczek!.. A co jeśli dziadkowie podkopują każde słowo rodziców i zawsze robią inaczej niż się ich prosi? Co jeśli uczą dzieci oszukiwania rodziców ("Schowałam dla ciebie chipsy w torebce, mama nie zauważy" itp). Ja akurat nie tęsknię do mieszkania razem z dziadkami, jak wielu moich znajomych. Piszecie jakby każdy dziadek i babcia byli wzorem wyjętym z książeczki. Tak w życiu bywa rzadko.

Oceń 10 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~czasem jest inaczej 22:53:56 | 2014-01-25
Starszy mężczyzna na emeryturze miał problemy ze słuchem.
W końcu trafił na lekarza, który bardzo mu pomógł.
Miesiąc później mężczyzna wraca do lekarza na kontrolę.
Lekarz mówi:
- Pański słuch jest w znakomitej formie.
Pańska rodzina musi być bardzo zadowolona, że znowu pan słyszy.
Mężczyzna na to:
- Och, jeszcze im nie powiedziałem.
Po prostu siedzę i słucham rozmów.
Już trzy razy zmieniałem mój testament!

Oceń 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~krysia 17:55:21 | 2014-01-22
babcia i dziadzio sa bardzo potrzrbne wnukom dają im fundament

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~elle 09:32:58 | 2011-01-23
Myslisz, że te małżeństwa wcześniej dokładały się do budowy tego domu? trudno powiedzieć, raczej nie, skoro teraz myslą o budowie własnego. A nawet gdyby, to łatwiej razem składać się na jeden dom i mieć gdize mieszkać jednocześnie niż każy kupić własne mieszkanie jednocześniem ieszkając w wynajętym. Nie każdy pracuje na to co ma. Wielu ma pomoc rodizny. Takie mieszkanie z rodzicami, to ogromna pomoc i wielkie ułatwienie, lepszy start. Podziw należy się samodzielnym rodzinom.
Skoro Ty poszukiwaczu szczęścia masz informację, żę nikt nie dał im tego za darmo to podizel isę i daj radę innym jak będąc wielodizetną rodziną można budować dom bez pomocy.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pozukiwacz szczęścia 00:54:54 | 2011-01-23
Tak - wszystko pięknie, ładnie, gdy się ma własny, piętrowy dom.Parter dziadkowie - piętro rodzice z dziećmi.I jeszcze osobne łazienki. Jak to wtedy jest zgodnie i wspaniale!!! No cóż w mieście stać nas tylko najczęsciej na dwupokojowe, oczywiście w kamienicy lub bloku - o osobnych łazienkach się nie marzy.W takich klitkach rodzina wielopokoleniowa to horror, chocby nie wiem jak sie starali. Jak widac - byt kształtuje swiadomość....Marks? Jak widać na Deonie w Przewodniku katolickim Marks się sprawdza.

Ewa nie żałuj - myślisz że oni nie zapracowali na to co mają ???? Nikt im tego nie dał za darmo!
Piękna rodzina - pozdrawiam

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ana 13:19:06 | 2011-01-21
 coś wspaniałego

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~życie.. 10:30:22 | 2011-01-21
Takie artykuły są smutne dla tych co nie mają babci i dziadka i nie dlatego, że oni umarli.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~krzycha 08:31:22 | 2011-01-21
to jest rowniez kwestia wyborow - czy mieszkanie w miescie jest wazniejsze, czy moze troche wiecej miejsca + realizacje innych waznych planow, ale gdzies pod miastem, na wsi. Jakis czas temu mieszkalismy  jeszcze z 2-ka dzieci w bloku, na 10 pietrze. Ale  marzylo nam sie troche inne zycie, wieksza rodzina, wiec zdecydowalismy sie przeniesc na wies. Teraz mamy 4-ke, mieszkamy na wsi, ale udalo sie na tyle blisko miasta, ze z prace mamy w miescie. I choc nasze dzieci maja do dziadkow daleko, to marzy mi sie, zeby nasze wnuki mialy dziadkow "pod reka".
czego sobie i im zycze.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ewa 08:07:07 | 2011-01-21
Tak - wszystko pięknie, ładnie, gdy się ma własny, piętrowy dom.Parter dziadkowie - piętro rodzice z dziećmi.I jeszcze osobne łazienki. Jak to wtedy jest zgodnie i wspaniale!!! No cóż w mieście stać nas tylko najczęsciej na dwupokojowe, oczywiście w kamienicy lub bloku - o osobnych łazienkach się nie marzy.W takich klitkach rodzina wielopokoleniowa to horror, chocby nie wiem jak sie starali. Jak widac - byt kształtuje swiadomość....Marks? Jak widać na Deonie w Przewodniku katolickim Marks się sprawdza.

Oceń 2 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?