Uzależnienie od gier zagraża psychice dziecka

PAP - Nauka w Polsce

Uzależnienie od gier komputerowych może poważnie zagrażać zdrowiu psychicznemu dzieci - podkreślają naukowcy, którzy przeprowadzili badania wśród 3 tys. uczniów w Singapurze. Co dziesiąte dziecko miało problemy wynikające ze zbyt długiego przesiadywania przed komputerem. Wnioski z badań zostały opublikowane w piśmie "Pediatrics" wydawanym przez Amerykańską Akademię Pediatrii.

 

- Gdy dzieci uzależniają się od gier komputerowych, nasilają się u nich objawy depresji, lęku i fobii społecznych, a ich oceny stają się coraz gorsze - mówi prowadzący badania dr Douglas A. Gentile z Uniwersytetu Stanowego Iowa, dodając, że problemowi temu nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi.

 

Z kwestionariuszy wypełnianych przez dzieci w szkołach wynika, że gry komputerowe pochłaniały średnio 20 godzin tygodniowo. Za "uzależnionych" badacze uznali od 9 do 12 proc. chłopców i od 3 do 5 proc. dziewczynek. Dzieci te były bardziej skłonne do zachowań impulsywnych lub gorzej radziły sobie w grupie rówieśników.

 

Zdaniem autorów badań, nałogowe granie na komputerze wywołuje problemy zdrowia psychicznego, przez co dzieci gorzej radzą sobie w świecie rzeczywistym. To z kolei sprawia, że coraz chętniej i częściej uciekają w świat wirtualny. Dr Gentile zaznacza jednak, że jest to na razie jedynie przypuszczenie, a nie wniosek z badań.

 

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, by czas, który dziecko spędza przed komputerem lub telewizorem był ograniczony do dwóch godzin dziennie. Eksperci radzą ponadto, by rodzice sprawiali swoim pociechom gry edukacyjne zamiast tych, które zawierają sceny przemocy, a także zachęcali do wspólnego grania z kolegami i koleżankami.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.25

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~monika 16:31:00 | 2011-01-19
bardzo odkrywcze badanie :)

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook