Niedobór jodu, choroby tarczycy - kontra ciąża

Joanna Morga / PAP - Nauka w Polsce / slo
Sobota, 15 maja 2010, godz. 09:48
Niedobory jodu i choroby tarczycy w ciąży mogą prowadzić do poronień, przedwczesnych porodów oraz wad rozwojowych u dzieci, dlatego każda ciężarna powinna przejść badania tarczycy i uzupełniać jod w diecie - twierdzą lekarze.
więcej

eTwinning- nowoczesna edukacja

PAP - Nauka w Polsce / slo
Sobota, 15 maja 2010, godz. 05:30
Uczniowie uczestniczący w unijnym programie edukacyjnym eTwinning, poza nauką języków obcych i posługiwania się technologiami informacyjnymi, zyskują dobre przygotowanie do korzystania z nowoczesnych form edukacji - oceniają śląscy pedagodzy.
więcej

Niedobór wapnia u dzieci - ryzyko osteoporozy

PAP - Nauka w Polsce / slo
Piątek, 14 maja 2010, godz. 15:06
Niewystarczająca ilość wapnia otrzymywanego w pierwszych dniach życia ma większy wpływ na zdrowie kości i ryzyko nadwagi niż przypuszczano dotychczas - informują na swojej stronie internetowej naukowcy z North Carolina State University.
więcej

Co siódme dziecko wykorzystano seksualnie

PAP / slo
Piątek, 14 maja 2010, godz. 07:02
Wykorzystywanie seksualne dotyczy co siódmego dziecka - wynika z badań organizacji pozarządowych. Dziś w całej Polsce rusza druga edycja kampanii "Zły dotyk", która ma zwrócić uwagę na ten problem.
więcej

Czy kiedykolwiek zechcą tu przyjechać?

Tygodnik Powszechny
Michał Olszewski / slo

Piątek, 14 maja 2010, godz. 06:44
20 lat naszej polityki repatriacyjnej kończy się dotkliwą porażką. Jeśli uznajemy, że Polacy ze Wschodu mają większe prawa niż np. Wietnamczycy, cały system pracy z przesiedleńcami trzeba zbudować od nowa.
więcej

Zbadać krew na skrawku papieru

PAP - Nauka w Polsce / slo
Piątek, 14 maja 2010, godz. 03:51
Skrawek papieru, na powierzchni którego nadrukowano odpowiednie przeciwciała, pozwala na podstawową, szybką i niezwykle tanią analizę krwi. Nowy test, dzięki prostocie konstrukcji będzie mógł być powszechnie wykorzystywany również w biedniejszych rejonach świata, donosi "Analytical Chemistry".
więcej

Eksperci: leki bez recepty też mogą szkodzić

PAP / slo
Czwartek, 13 maja 2010, godz. 10:58
Zażywający leki, które można kupić bez recepty muszą mieć świadomość ryzyka wystąpienia działań niepożądanych związanych z ich przyjmowaniem - podkreślali uczestnicy środowej konferencji dotyczącej bezpieczeństwa produktów leczniczych.
więcej

Zobaczyć i zbadać plemniki w 3D

PAP - Nauka w Polsce / slo
Czwartek, 13 maja 2010, godz. 09:53
Naukowcy wykorzystali nieinwazyjną technikę trójwymiarowego obrazowania do badania aktywności plemników. Użyta po raz pierwszy w tym celu konfokalna spektroskopia ramanowska pozwala między innymi na określenie płodności plemników przy jednoczesnym nie niszczeniu próbki biologicznej, donosi "Analyst".
więcej

Jak facet z facetem

Osvaldo Poli / slo
Czwartek, 13 maja 2010, godz. 08:24
„Kiedy tata rozmawia ze mną w ten sposób - zwierza się pewien chłopak - czuję, że traktuje mnie jak dorosłego człowieka, który jest w stanie rozumieć i robić to, co należy. Inaczej niż mama, tata mi doradza, ale niczego mi nie narzuca. Zostawia mi swobodę"
więcej

Z matematyką na studia i do pracy

Anna Kolet-Iciek / "Dziennik Polski" / slo
Środa, 12 maja 2010, godz. 09:55
Okazuje się, że matematyka jest również doskonałą przepustką na rynek pracy. Królowa nauk będzie przepustką także na kierunki humanistyczne.
więcej

Maluch przed telewizorem to uczeń w opałach

PAP Nauka w Polsce / slo
Środa, 12 maja 2010, godz. 07:37
Im więcej telewizji ogląda małe dziecko, tym większe ryzyko problemów szkolnych oraz zdrowotnych czeka je w wieku 10 lat - dowiedli naukowcy, o czym informuje BBC. Jeśli telewizja jest niezbędna, dawkujmy ją dzieciom, dobierając odpowiednie dla wieku programy edukacyjne.
więcej

Czas dyrygenta

Dziennik Polski
Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz / slo
Poniedziałek, 10 maja 2010, godz. 13:47
Ma silny charakter i umie postawić na swoim. Jest spokojna, rzeczowa, zawsze bardzo dobrze przygotowana, a jednocześnie ciepła serdeczna i pełna uroku. Nie lubi, gdy dziennikarze zadają jej pytania, dlaczego wybrała męski zawód, bo odpowiedź w takim przypadku jest tylko jedna i ciągle ta sama: - Dyrygowanie wcale nie jest męską profesją. To kwestia charakteru.
więcej

Języki wymierają szybciej niż gatunki

PAP / slo
Poniedziałek, 10 maja 2010, godz. 08:44
Na świecie używa się obecnie 6-7 tys. języków. Jednak - jak podkreślają naukowcy - tempo ich wymierania jest tak szybkie, że do 2100 roku może przetrwać mniej niż połowa z tej liczby.
więcej

Po prostu wspaniali ludzie

Max Medicum
"Poradnik Apteczny" / slo
Poniedziałek, 10 maja 2010, godz. 07:59
Swojego ambasadora w naszym kraju ma niemal każde państwo świata. Podstawowym zadaniem takiej osoby jest dbanie o swoich obywateli oraz reprezentowanie ich interesów na obczyźnie. A co to ma wspólnego z osobami z niepełnosprawnością intelektualną?
więcej

Czy będę mogła rozwinąć marzenia i plany?

Agata Demkowicz
Piątek, 7 maja 2010, godz. 10:16
Nie wiem w jakim stopniu uda mi się rozwinąć wszystkie swoje marzenia i plany. Choroba, która będzie mi zawsze towarzyszyła pobudza mnie do twórczego działania. Jest wyzwaniem, z którym ciągle się mierzę. Życie z nią, choć pod wieloma względami trudne, jest jednocześnie bogatsze. Nadaje głębię i specyficzny smak wszystkiemu co robię.
więcej

Witamina D dla ciężarnej mamy i dziecka

PAP / slo
Piątek, 7 maja 2010, godz. 08:26
Uzupełnienie diety witaminą D podczas ciąży jest korzystne zarówno dla przyszłej matki, jak i dziecka; zapobiega przedwczesnym porodom i infekcjom - poinformowali naukowcy z USA podczas spotkania Związku Pediatrów w Vancouver (Kanada).
więcej

Rodzic jako mistrz

Być dla innych
Bogdan Kosztyła / slo
Czwartek, 6 maja 2010, godz. 15:09
Żeby być mistrzem, trzeba osiągnąć znaczący wynik, pokonać przeciwnika lub uzyskać duży rozgłos. Jednak słowo "mistrz" może opisywać kogoś innego. Być "mistrzem", to znaczy być kimś, kto jest autorytetem, wzorem lub przewodnikiem.
więcej

Wizyta u Teściów – razem czy osobno?

Catherine Johnston , Daniel Kendall SJ, Rebecca Nappi
Czwartek, 6 maja 2010, godz. 08:22
Lubimy nawzajem swoje rodziny, ale – we dwoje, razem – nie przepadamy za spędzaniem z nimi zbyt długiego czasu. Jak zatem postępować?
więcej

Jak sensownie zaplanować starość

Kurt Rommel / slo
Środa, 5 maja 2010, godz. 07:04
Czy kiedy pójdziesz na emeryturę, wpadniesz w próżnię? Pomyślałeś o tym, że na emeryturze wiele, a może nawet wszystko się zmieni? Warto się przygotować na czas, w którym po prostu zacznie brakować nam sił.
więcej

Zanieczyszczenia powodują trudności z nauką

PAP / slo
Wtorek, 4 maja 2010, godz. 09:37
Dzieci matek, które w ciąży były narażone na wyższy poziom zanieczyszczeń środowiska, mają potem większe trudności z nauką niż ich rówieśnicy - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z naukowcami z USA.
więcej

Nuda to choroba duszy

Posłaniec
Bartosz Wieczorek / Posłaniec / slo
Poniedziałek, 3 maja 2010, godz. 15:57
Pustka, która jest istotnym źródłem nudy, stale wymaga bodźców zewnętrznych, aby byle czym wprawić w ruch umysł i uczucia. W dodatku jest niewybredna w doborze środków.
więcej

Czyj, czyja jestem? Gdzie jest moje miejsce?

Sygnały troski
Anna Lipska / "Sygnały troski" / slo

Czwartek, 29 kwietnia 2010, godz. 06:45
Miałem kogoś. Mama, tata, znajome twarze. Pamiętam ich głos i to, że byli, choć czasem nie byli dla mnie mili. Ale byli mi znani, moi, a ja byłem ich. Może nawet ich nie pamiętam, ale wiem, że kiedyś byli. A teraz ich nie ma – obojga albo jednego z nich. Czyj więc teraz jestem? Do kogo przynależę? Gdzie jest moje miejsce? Kim jestem? Kim mogę być?
więcej

Kupuj odpowiedzialnie ubrania!

WES / "Dziennik Polski" / slo
Środa, 28 kwietnia 2010, godz. 16:51
Realizację projektu pod takim tytułem rozpoczęła właśnie Polska Zielona Sieć. Ten innowacyjny projekt ma na celu zwrócenie uwagi zarówno osób zainteresowanych profesjonalnie modą - twórców, dizajnerów, sprzedawców - jak i konsumentów na problemy występujące w globalnym przemyśle tekstylno-odzieżowym.
więcej

Doradca kariery poszukiwany

Dziennik Polski
Natalia Adamska / "Dziennik Polski" / slo
Środa, 28 kwietnia 2010, godz. 11:26
Koniec pokonywania kolejnych szczebli drabiny zawodowej. Nastał czas "sieciowego układu osiąganych kompetencji". Może być receptą na bezrobocie i wzrost gospodarczy.
więcej

Emerytura na wsi?

Dziennik Polski
Barbara Rotter-Stankiewicz / slo
Środa, 28 kwietnia 2010, godz. 11:24
Ale ci zazdroszczę! Świeże powietrze, przestrzeń, święty spokój... Tak mówią znajomi, gdy dowiedzą się, że mieszkam na wsi. I marzą, że gdy przejdą na emeryturę, zafundują sobie egzystencję w tak komfortowych warunkach, jakie mam ja.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook