Znamy białko odpowiedzialne za rozedmę płuc

PAP - Nauka w Polsce / slo
Poniedziałek, 24 maja 2010, godz. 11:19
Białko o nazwie Rtp801 jest odpowiedzialne za rozwój ciężkiej choroby płuc pod wpływem dymu tytoniowego - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine". Ich zdaniem Rtp801 może stać się dobrym celem terapii rozedmy.
więcej

Dzisiaj mamy Dzień Mamy!

Magazyn Familia
Wanda Półtawska / slo
Poniedziałek, 24 maja 2010, godz. 09:51
Matka…Zawsze z dzieckiem na ręku, z tkliwym uśmiechem skierowanym ku maleństwu, tulonym do miękko zarysowanych piersi. Matka...Matki się nie zapomina. Zawsze umiera za wcześnie i zawsze chciałoby się ją mieć dłużej przy sobie. Matka...Czy złożyliście jej dziś życzenia?
więcej

Zmarszczki bardziej przerażają niż rak skóry?

PAP - Nauka w Polsce / slo
Poniedziałek, 24 maja 2010, godz. 08:09
Jak skutecznie przekonać młodą kobietę, by ograniczyła korzystanie solarium? Amerykańscy naukowcy twierdzą, że lepiej ostrzegać przed pomarszczoną skórą niż przed ryzykiem raka skóry - czytamy w "Archives of Dermatology".
więcej

Być matką...

Joanna Wilkońska / slo
Poniedziałek, 24 maja 2010, godz. 07:45
Zadźwięczał dzwonek u drzwi. Otworzyłaś z myślą, że to sąsiadka, która często zagląda do ciebie wieczorną porą. Odkąd kilka lat temu zmarł twój mąż, sąsiedzi i przyjaciele dbają, abyś nie czuła się samotna. Kiedy więc za drzwiami ujrzałaś syna z bukietem kwiatów w ręce, byłaś więcej niż zaskoczona.
więcej

Autyzm i upośledzenie - mutacje w genach

PAP - Nauka w Polsce / slo
Niedziela, 23 maja 2010, godz. 10:40
U osób z chorobami spektrum autystycznego i upośledzonych umysłowo występują mutacje w genach SHANK2 i IQSEC2 - informują naukowcy z Niemiec i Australii w dwóch niezależnych pracach na łamach tygodnika "Nature Genetics".
więcej

Mukowiscydoza - przeszczepy płuc w Zabrzu

PAP - Nauka w Polsce / slo
Sobota, 22 maja 2010, godz. 16:00
Jeden z czołowych w Polsce ośrodków transplantologicznych - Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu - planuje rozpocząć pierwszy w Polsce program transplantacji płuc u chorych na mukowiscydozę. Pierwszy taki zabieg mógłby się odbyć jeszcze w tym roku.
więcej

Niewolnictwo ma niejedno imię

Agnieszka Dzieduszycka-Manikowska / slo
Piątek, 21 maja 2010, godz. 15:57
Niewolnictwo tak naprawdę niejedno ma imię. Czy ono nie dotyczy i nie obciąża również nas - wolnych ludzi z XXI stulecia?
więcej

Być pielęgniarką to zaszczyt

Dziennik Polski
Dorota Dejmek / slo
Piątek, 21 maja 2010, godz. 13:34
12 maja obchodzony jest na całym świecie Dzień Pielęgniarek i Położnych. W Krakowie ten dzień był okazją do uroczystego spotkania środowiska pielęgniarskiego. Był także dniem, kiedy pielęgniarki czuły się naprawdę docenione.
więcej

Nowi partnerzy rodziców

Wolfgang Jaede / slo
Piątek, 21 maja 2010, godz. 13:00
Kontakt dziecka z nowymi partnerami rodziców i rodzicami przybranymi jest często trudny i problematyczny. Założenie nowej rodziny wiąże się zarówno z ryzykiem, jak i z ciekawymi perspektywami.
więcej

Pistacje w walce z cholesterolem

PAP - Nauka w Polsce / slo
Piątek, 21 maja 2010, godz. 12:25
Jeżeli mamy zbyt wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów powinniśmy częściej sięgać po orzechy, a w szczególności pistacje - dowodzą naukowcy na łamach "Archives of Internal Medicine".
więcej

Na przekór

wiosna.org.pl / Studio Inigo / DEON.pl
Czwartek, 20 maja 2010, godz. 14:33
To są zwycięstwa tak naprawdę nad samym sobą. Zwycięstwa, które uświadamiają, że ciągle żyję, że mogę się ciągle cieszyć, że znowu coś udało mi się przełamać, wywalczyć... - mówi Katarzyna Rogowiec, mistrzyni paraolimpijska z Turynu.
więcej

WHO: Coraz więcej podrabianych leków

PAP / Reuters / slo
Środa, 19 maja 2010, godz. 22:11
Produkcja i sprzedaż podrabianych leków rosną w skali światowej, zarówno w krajach bogatych, jak i biednych. Coraz więcej nieświadomych konsumentów kupuje takie specyfiki przez internet - ostrzegano w środę na konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
więcej

Cukrzyca typu 2 wykrywana jest zbyt późno

Joanna Morga / PAP - Nauka w Polsce / slo
Środa, 19 maja 2010, godz. 09:58
Cukrzyca typu 2 u połowy diabetyków jest wykrywana dopiero, gdy pojawią się jej niebezpieczne powikłania, jak zawały i udary mózgu. Tymczasem, wczesne wykrycie choroby i ścisła kontrola poziomu glukozy od początku leczenia pozwalają prowadzić normalne życie - uważają diabetolodzy.
więcej

1% to połowa drogi

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek / slo
Wtorek, 18 maja 2010, godz. 15:44
Za nami kampania jednego procenta. Przeżyłem ją tak, jak wielu Polaków - w ogromnym przeciążeniu pracą. Jedynie czasami zerkałem na bilbordy, czy też zerkałem na reklamy w gazetach. A jakie są wyniki?
więcej

Fałszywy stomatolog

Dziennik Polski
Elżbieta Borek, Ewa Kopcik / slo
Wtorek, 18 maja 2010, godz. 15:42
Trafili w ręce Włocha, udającego dentystę. Stracili nie tylko pieniądze, ale także zdrowie. Chcieli mieć niezniszczalne zęby wykonane "techniką XXI wieku", które rozsypywały się po kilku miesiącach. Niektórych do dzisiaj ścigają windykatorzy.
więcej

Szef na tropie pracownika

Dziennik Polski
Katarzyna Klimek Michno / slo
Wtorek, 18 maja 2010, godz. 15:40
Portale społecznościowe pomagają w szukaniu zatrudnienia. Zamieszczanie niektórych informacji na internetowym profilu może jednak odstraszyć potencjalnego pracodawcę.
więcej

Historia dopisała ostatni rozdział jej życia

PAP / slo
Wtorek, 18 maja 2010, godz. 15:00
"Ostatni raz widziałem się z Anną Walentynowicz na kilka dni przed jej śmiercią w katastrofie pod Smoleńskiem. Przekazała mi wtedy ostatnie materiały, dotyczące jej syna. Wcześniej przeczytała moją książkę w maszynopisie i była z niej zadowolona. Sama historia dopisała ostatni rozdział"
więcej

Mózg potrafi odróżnić piękno od brzydoty

PAP - Nauka w Polsce / slo
Poniedziałek, 17 maja 2010, godz. 13:55
O tym, że mózg potrafi odróżnić piękno od brzydoty i że zajęcia artystyczne zwiększają skuteczność nauki w innych dziedzinach, opowiadał prof. Jerzy Vetulani - neurobiolog z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk.
więcej

Karmiące matki nie odżywiają się prawidłowo

PAP - Nauka w Polsce / slo
Poniedziałek, 17 maja 2010, godz. 10:45
Za mało żelaza, kwasów tłuszczowych oraz witaminy A i E, a także zbyt duże spożycie białka - orzekli hiszpańscy naukowcy, którzy analizowali skład mleka matek karmiących piersią. Jak informuje serwis EurekAlert, odpowiedniej diety nie stosuje około 94 proc. matek.
więcej

Słuchanie Mozarta nie wpływa na inteligencję

PAP - Nauka w Polsce / slo
Poniedziałek, 17 maja 2010, godz. 09:58
Zgromadzona dotychczas wiedza nie daje dowodów, że słuchanie muzyki Mozarta poprawia nasze zdolności umysłowe - ogłosili psychologowie z Uniwersytetu Wiednia po analizie dostępnych danych nt. "efektu Mozarta". Publikacja pochodzi z pisma "Intelligence".
więcej

Międzynarodowe spotkanie onkologów w Krakowie

PAP - Nauka w Polsce / slo
Poniedziałek, 17 maja 2010, godz. 09:11
Ponad 200 osób, głównie lekarzy onkologów z Polski, ale też z Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii, Hiszpanii, USA i Holandii, wzięło udział w konferencji szkoleniowej dla lekarzy "Clinical Oncology Update 2010". Spotkanie odbyło się 15 maja w Centrum Kultury i Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie.
więcej

Soja może hamować produkcję testosteronu

PAP - Nauka w Polsce / slo
Niedziela, 16 maja 2010, godz. 12:31
Składnik soi, znany głównie ze swojego prozdrowotnego działania, hamuje aktywność enzymów zaangażowanych w produkcję testosteronu u ludzi - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "Asian Journal of Andrology".
więcej

Wpływ antykoncepcji hormonalnej na seks

PAP - Nauka w Polsce / slo
Niedziela, 16 maja 2010, godz. 08:38
Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, nie tylko doustną, są bardziej narażone na zaburzenia seksualne - wynika z niemiecko-szwajcarskich badań, o których informuje pismo "Journal of Sexual Medicine".
więcej

Otręby obniżają ryzyko zgonu kobiet z cukrzycą

PAP - Nauka w Polsce / slo
Sobota, 15 maja 2010, godz. 12:34
Kobiety z cukrzycą typu 2, które jedzą duże ilości otrąb, są mniej narażone na zgon niż pacjentki, których dieta jest uboga w ten produkt - wynika z pracy, która publikuje pismo "Circulation".
więcej

Japonki żyją najdłużej na świecie

PAP - Nauka w Polsce / slo
Sobota, 15 maja 2010, godz. 12:28
Japonia dzieli z San Marino pierwsze miejsce na świecie pod względem średniej długości życia swoich obywateli, a Japonki żyją dłużej niż inne kobiety na naszej planecie.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook