Testosteron zwiększa nieufność u kobiet

PAP - Nauka w Polsce / slo
Piątek, 28 maja 2010, godz. 09:42
Zwiększenie poziomu testosteronu u kobiet sprawia, że stają się one mniej ufne i mniej otwarte - donoszą naukowcy, których badania zostały opublikowane w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences". Za sprawą męskiego hormonu płeć piękna wykazuje również większą czujność i sceptycyzm.
więcej

Przewlekły ból dręczy Europejczyków

PAP - Nauka w Polsce / Joanna Morga / slo
Piątek, 28 maja 2010, godz. 07:37
Z badań ostatnich lat wynika, że około 25 proc. Europejczyków cierpi z powodu bólu przewlekłego. Tylko u połowy z nich udaje się go złagodzić w dostatecznym stopniu - mówili lekarze na warsztatach dziennikarskich dotyczących bólu.
więcej

Utracone dzieciństwo

Posłaniec
Magdalena Wojaczek / slo
Czwartek, 27 maja 2010, godz. 12:10
W wielu krajach świata miliony dzieci codziennie doświadcza ucisku ze strony dorosłych. Co jakiś czas media mówią o łamaniu praw dziecka, ale o większości takich wydarzeń nie dowiemy się nigdy.
więcej

Terapia przez sztukę pomaga astmatykom

PAP - Nauka w Polsce / slo
Czwartek, 27 maja 2010, godz. 11:15
Wyrażanie swoich uczuć poprzez malowanie, rysowanie czy rzeźbienie pomaga dzieciom chorym na astmę lepiej radzić sobie z lękiem i stresem towarzyszącym chorobie - informuje "Journal of Allergy & Clinical Immunology".
więcej

Sposób na zakrzepy

PAP - Nauka w Polsce / slo
Czwartek, 27 maja 2010, godz. 10:52
Komórki nabłonka naczyń krwionośnych aktywnie usuwają skrzepy krwi z naczyń krwionośnych mózgu - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
więcej

O dzieciach, bojących się własnego imienia

Życie Duchowe
Józef Augustyn SJ / slo
Czwartek, 27 maja 2010, godz. 07:58
Mamy też dzieci, które boją się rodziców. Wspomnienie domu jest dla nich bolesne i trudne. Czasem wręcz proszą: „Niech siostra nie wpuszcza tu moich rodziców…”. Nie tęsknią za domem i nie opowiadają o nim. Obraz domu i rodziców skrywają gdzieś w sobie.
więcej

Matczyne ciepło zwalcza choroby u dzieci

PAP - Nauka w Polsce / slo
Środa, 26 maja 2010, godz. 14:49
O tym, że przytulanie i całusy od mamy potrafią złagodzić każdy ból i smutek wiedzą wszystkie dzieci. Teraz naukowcy z Kanady wykazali, że matczyne ciepło, zapewniając dzieciom poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza w ich organizmach produkcję białek prozapalnych, co pozwala zredukować ryzyko depresji i chorób sercowo-naczyniowych nawet u dzieci z biednych rodzin.
więcej

Obrona przed meningokokami z grupy C

PAP - Nauka w Polsce / Ewelina Krajczyńska / slo
Środa, 26 maja 2010, godz. 14:35
Szczepienia są najskuteczniejszą obroną przeciwko meningokokom z grupy C, wywołującymi sepsę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - przekonywali eksperci podczas debaty poświęconej meningokokom.
więcej

Co drugi Polak chciałby być swoim szefem

Rzeczpospolita / PAP / slo
Środa, 26 maja 2010, godz. 09:17
Wśród Polaków coraz częstsza jest gotowość do zamiany tradycyjnego etatu na samozatrudnienie - informuje "Rzeczpospolita".
więcej

Katastrofy łączą. Potem każdy zostaje sam

PAP - Nauka w Polsce / slo
Środa, 26 maja 2010, godz. 07:00
Sąsiedzka pomoc w trakcie powodzi to normalne zjawisko - oceniła w rozmowie z PAP psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej dr Magdalena Kaczmarek. Jak zastrzegła, więzi te zanikają jednak, kiedy każdego z osobna przytłoczy proza życia.
więcej

Stop pedofilom! Ruszyła kampania społeczna

PAP / slo
Środa, 26 maja 2010, godz. 06:52
Rzecznik praw dziecka Marek Michalak przedstawił ministrowi sprawiedliwości Krzysztofowi Kwiatkowskiemu pakiet rozwiązań, które mają skuteczniej zwalczać pedofilię. RPD chce m.in. wzmocnienia ochrony przed wykorzystywaniem seksualnym dzieci w wieku 15-18 lat.
więcej

Nie warto być całkowitym abstynentem?

PAP - Nauka w Polsce / slo
Wtorek, 25 maja 2010, godz. 15:02
Okazało się, że według statystyk stan zdrowia osób, które piją małe i umiarkowane ilości alkoholu jest zwykle lepszy niż osób, które nie piją wcale - informują naukowcy z Francji na łamach pisma "European Journal of Clinical Nutrition".
więcej

Chrześcijański lider cz. III

Andrzej Sarnacki SJ
Wtorek, 25 maja 2010, godz. 14:19
Lider powinien być elastyczny. Przywódca czasem jest jak ten, który pierwszy wybiega z okopów. Kiedy indziej zachowuje się jak sternik, który nie wiosłuje, a wydaje komendy.
więcej

Chrześcijański lider cz. II

Andrzej Sarnacki SJ
Wtorek, 25 maja 2010, godz. 13:59
Jedną z charakterystycznych cech wielkich liderów jest to, że wyszukują najlepszych ludzi, angażują ich, współpracują z nimi, doceniają, słuchają. Kościół w Polsce ma tu stale wielkie możliwości.
więcej

Twórcze mamy - w grupie raźniej

Magazyn Familia
Joanna Pisarczyk / Magazyn Familia 5/2010
Poniedziałek, 24 maja 2010, godz. 16:54
Odkąd stworzyły własną grupę duszpasterską, mają miejsce, by wymieniać doświadczenia i uczyć się od siebie nawzajem. To tu mamy na urlopach i mamy pracujące integrują się i wspierają.
więcej

Imbir łagodzi ból mięśni

PAP - Nauka w Polsce / slo
Poniedziałek, 24 maja 2010, godz. 14:58
Korzeń imbiru od wieków stosowany jest jako remedium na szereg różnych dolegliwości, m.in. przeziębienie czy bóle żołądka. Z ostatnich badań wynika jednak, że może on przydać się także osobom, które wiosną zaczęły częściej ćwiczyć, gdyż spożywanie imbiru skutecznie redukuje ból mięśni.
więcej

Znamy białko odpowiedzialne za rozedmę płuc

PAP - Nauka w Polsce / slo
Poniedziałek, 24 maja 2010, godz. 11:19
Białko o nazwie Rtp801 jest odpowiedzialne za rozwój ciężkiej choroby płuc pod wpływem dymu tytoniowego - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine". Ich zdaniem Rtp801 może stać się dobrym celem terapii rozedmy.
więcej

Dzisiaj mamy Dzień Mamy!

Magazyn Familia
Wanda Półtawska / slo
Poniedziałek, 24 maja 2010, godz. 09:51
Matka…Zawsze z dzieckiem na ręku, z tkliwym uśmiechem skierowanym ku maleństwu, tulonym do miękko zarysowanych piersi. Matka...Matki się nie zapomina. Zawsze umiera za wcześnie i zawsze chciałoby się ją mieć dłużej przy sobie. Matka...Czy złożyliście jej dziś życzenia?
więcej

Zmarszczki bardziej przerażają niż rak skóry?

PAP - Nauka w Polsce / slo
Poniedziałek, 24 maja 2010, godz. 08:09
Jak skutecznie przekonać młodą kobietę, by ograniczyła korzystanie solarium? Amerykańscy naukowcy twierdzą, że lepiej ostrzegać przed pomarszczoną skórą niż przed ryzykiem raka skóry - czytamy w "Archives of Dermatology".
więcej

Być matką...

Joanna Wilkońska / slo
Poniedziałek, 24 maja 2010, godz. 07:45
Zadźwięczał dzwonek u drzwi. Otworzyłaś z myślą, że to sąsiadka, która często zagląda do ciebie wieczorną porą. Odkąd kilka lat temu zmarł twój mąż, sąsiedzi i przyjaciele dbają, abyś nie czuła się samotna. Kiedy więc za drzwiami ujrzałaś syna z bukietem kwiatów w ręce, byłaś więcej niż zaskoczona.
więcej

Autyzm i upośledzenie - mutacje w genach

PAP - Nauka w Polsce / slo
Niedziela, 23 maja 2010, godz. 10:40
U osób z chorobami spektrum autystycznego i upośledzonych umysłowo występują mutacje w genach SHANK2 i IQSEC2 - informują naukowcy z Niemiec i Australii w dwóch niezależnych pracach na łamach tygodnika "Nature Genetics".
więcej

Mukowiscydoza - przeszczepy płuc w Zabrzu

PAP - Nauka w Polsce / slo
Sobota, 22 maja 2010, godz. 16:00
Jeden z czołowych w Polsce ośrodków transplantologicznych - Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu - planuje rozpocząć pierwszy w Polsce program transplantacji płuc u chorych na mukowiscydozę. Pierwszy taki zabieg mógłby się odbyć jeszcze w tym roku.
więcej

Niewolnictwo ma niejedno imię

Agnieszka Dzieduszycka-Manikowska / slo
Piątek, 21 maja 2010, godz. 15:57
Niewolnictwo tak naprawdę niejedno ma imię. Czy ono nie dotyczy i nie obciąża również nas - wolnych ludzi z XXI stulecia?
więcej

Być pielęgniarką to zaszczyt

Dziennik Polski
Dorota Dejmek / slo
Piątek, 21 maja 2010, godz. 13:34
12 maja obchodzony jest na całym świecie Dzień Pielęgniarek i Położnych. W Krakowie ten dzień był okazją do uroczystego spotkania środowiska pielęgniarskiego. Był także dniem, kiedy pielęgniarki czuły się naprawdę docenione.
więcej

Nowi partnerzy rodziców

Wolfgang Jaede / slo
Piątek, 21 maja 2010, godz. 13:00
Kontakt dziecka z nowymi partnerami rodziców i rodzicami przybranymi jest często trudny i problematyczny. Założenie nowej rodziny wiąże się zarówno z ryzykiem, jak i z ciekawymi perspektywami.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook