Depresja a bezsenność

PAP / slo
Czwartek, 18 lutego 2010, godz. 15:58
Bezsenność dotyka 35 proc. chorych na depresję. Z kolei osoby cierpiące na zaburzenia snu mają kilkunastokrotnie wyższe ryzyko zachorowania na depresję w przyszłości - o obustronnym związku między tymi schorzeniami mówili psychiatrzy w środę na konferencji w Warszawie.
więcej

Współlokatorki - sposób na jesień życia

Dziennik Polski
Majka Lisińska-Kozioł / slo
Czwartek, 18 lutego 2010, godz. 10:54
Nie od dzisiaj wiadomo, że kobiety, na ogół, żyją średnio kilka lat dłużej niż mężczyźni. Dlatego mieszkanie z przyjaciółką - współlokatorką staje się jednym ze sposobów spędzenia jesieni życia. Taki pomysł to nic nowego - studia, wycieczki, pierwsze lata aktywności zawodowej. Wynajęcie mieszkania do spółki z koleżanką było wręcz rozsądnym ekonomicznie rozwiązaniem.
więcej

W dużych i małych ramach

Jan Uwe Rogge, Bettina Mähler / slo
Środa, 17 lutego 2010, godz. 15:31
Dzieci potrzebują czasu, by się rozwijać, każde we własnym tempie. Tylko dzieci, które czują, że są akceptowane mogą wykształcić samodzielność i odwagę oraz rozwinąć się jako niezależne osobowości.
więcej

Przekleństwo czy błogosławieństwo?

Być dla innych
Barbara Jankowska / "Być dla innych" / slo
Wtorek, 16 lutego 2010, godz. 09:32
Mateusz był dzieckiem chcianym. Ja kończyłam studia, mąż dobrze zarabiał, byliśmy pełni zapału. Rzeczywistość okazała się jednak trudna. Mały płakał nocami, mąż uspokajał go na rękach czasem do czwartej rano, ja traciłam pokarm, ale uporczywie chciałam go karmić naturalnie. Rodzina stała z boku. „Musicie jakoś przetrwać te pierwsze miesiące” – słyszeliśmy na prawo i lewo.
więcej

Całe życie na dancingu

Dziennik Polski
Piotr Subik / "Dziennik Polski" / slo
Wtorek, 16 lutego 2010, godz. 00:07
Już nie ma gdzie potańczyć w Zakopanem. Skończyły się czasy dancingów, są tylko dyskoteki: szum, zgiełk, hałastra się bawi. Nie to, co kiedyś...
więcej

O św. Walentym i walentynkowych obyczajach

PAP / slo
Niedziela, 14 lutego 2010, godz. 07:12
W Polsce święty Walenty, zanim stał się patronem zakochanych, przez stulecia był przede wszystkim patronem ludzi cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe. Jak wskazują etnolodzy, historia święta zakochanych sięga jednak starożytnego Rzymu.
więcej

Zapustowe zwyczaje i obrzędy na Opolszczyźnie

PAP / slo
Piątek, 12 lutego 2010, godz. 14:37
Wśród zwyczajów kończących karnawał i przygotowujących do Wielkiego Postu, na Opolszczyźnie wciąż żywy jest obrzęd wodzenia niedźwiedzia przez korowód przebierańców. Niedźwiedź, który ginie śmiercią tragiczną, symbolizuje wszystko, co było złe w ostatnim roku.
więcej

NIK: Sprzęt medyczny groźny dla zdrowia

PAP / zylka
Środa, 10 lutego 2010, godz. 12:15
Większość publicznych zakładów opieki zdrowotnej oszczędza na przeglądach i konserwacji specjalistycznego sprzętu, a aparatura, którą posiadają, jest wyeksploatowana, przez co nie gwarantuje bezpieczeństwa pacjentom – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.
więcej

List wyrazem przyjaźni

Anselm Grün / slo
Poniedziałek, 8 lutego 2010, godz. 11:28
Przyjaźń wymaga rytuałów. Mogą nimi być regularne rozmowy telefoniczne albo wspólne wędrówki, na które się od czasu do czasu wybierzemy. Przyjaźń trzeba pielęgnować, w przeciwnym razie w pewnym momencie przecieknie przez palce.
więcej

"No nie wstydź się..."

Klaus Utz / slo
Piątek, 5 lutego 2010, godz. 11:15
Zachęcaj dziecko do tego, by chciało mówić o trudnościach, poszukiwało rozwiązań i otwarcie rozmawiało o swoich problemach. Wtedy poczuje, że potrafi działać skutecznie, że może być pewne siebie.
więcej

Jak zarobić na baby boom?

Dziennik Polski
Anna Kolet-Iciek / slo
Środa, 3 lutego 2010, godz. 15:25
Wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą, znaleźć odpowiedni lokal, kupić trochę zabawek i zdobyć zaufanie rodziców, by stać się właścicielem prywatnego żłobka. Warto, bo teraz jest na to najlepszy czas. Zwłaszcza w Małopolsce, gdzie samorządy prowadzą zaledwie 26 żłobków. W kolejce do nich czeka kilkaset dzieciaków.
więcej

Osobowość schizoidalna

slo / Fritz Riemann
Środa, 3 lutego 2010, godz. 08:41
Wszyscy pragniemy tego, by żyć jako niepowtarzalne indywiduum. Jakie będą konsekwencje sytuacji, gdy człowiek, uchylając się od ofiarowania się, złożenia daru z siebie, będzie przede wszystkim próbował zachować samego siebie?
więcej

Jak ubierają się polscy pracownicy?

Dziennik Polski
Natalia Adamska / "Dziennik Polski" /slo
Wtorek, 2 lutego 2010, godz. 10:51
Od garniturów po podkoszulki z zabawnymi rysunkami - strój w pracy ściśle wiąże się z zajmowanym stanowiskiem i profilem firmy. Jak ubierają się polscy pracownicy?
więcej

Chorzy na szpiczaka bez dostępu do leków ratujących życie

PAP / slo
Wtorek, 2 lutego 2010, godz. 09:24
Chorzy na szpiczaka nie mają dostępu do leków, które pozwalają im przez wiele lat prowadzić aktywne życie zawodowe i społeczne - alarmowali w poniedziałek lekarze i pacjenci na konferencji prasowej w Warszawie.
więcej

ŁOCZ JOR DRINK!

Wzrastanie
Magdalena Guziak / "Wzrastanie"
Poniedziałek, 1 lutego 2010, godz. 13:35
Wybierając się na imprezę lub spotkanie z przyjaciółmi do dyskoteki, pubu, klubu, trzeba mieć świadomość, że w tego typu miejscach, kiedy nasza czujność jest uśpiona dobrą zabawą, czyha na nas wiele różnych niebezpieczeństw. Jak się bawić bezpiecznie?
więcej

Pora dla seniora

Dziennik Polski
"Dziennik Polski"
Poniedziałek, 1 lutego 2010, godz. 13:23
BADANIA. Co drugi ankietowany ma na codzienne wydatki, ale na poważniejsze zakupy musi oszczędzać. Ponad jedna trzecia Polaków myśląc o swojej starości, najbardziej obawia się złych warunków życia. Szczęście daje im rodzina. Tak wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego w listopadzie 2009 roku. Badania potwierdziły, że prawie jedna trzecia osób przed 60. rokiem życia zamierza pracować zarobkowo po osiągnięciu wieku emerytalnego.
więcej

Opowieść o „wrażliwej istocie z innej planety”

Agata Demkowicz
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 10:15
Czy narodziny dziecka upośledzonego mogą stać się twórczym wyzwaniem dla jego rodziców? W jaki sposób przygotowywać je do wejścia w dorosłe życie? Problemy te porusza interesująca publikacja Anny Sobolewskiej pt. „Cela. Odpowiedź na zespół Downa”.
więcej

Chory na schizofrenię - po prostu człowiek

Eugene Kennedy, Sara C. Charles / slo
Czwartek, 28 stycznia 2010, godz. 08:27
"Schizofrenicy" wydają się odmienni, ale nie odróżniają się aż tak, jak nam się czasami wydaje. Gdzieś głęboko w nich odnajdujemy zdolność reakcji na ciepło, akceptację i zrozumienie, które tylko nieznacznie różni się od naszego
więcej

Dzieci z ADHD i ich rodzice - droga przez mękę

slo / Bernd Mumbach
Wtorek, 26 stycznia 2010, godz. 14:43
Relacja pomiędzy rodzicami a dzieckiem - wskutek wymagań otoczenia - bywa tak obciążona, że rodzice zgadzają się na wszystko, co daje szansę na wyleczenie, poprawę lub tylko złagodzenie schorzenia.
więcej

W rytmie dziecka

Jirina Prekop / slo
Wtorek, 26 stycznia 2010, godz. 09:51
Dzięki regularnie powtarzającemu się, rytmicznemu używaniu pewnych przedmiotów, rodzice dają dziecku poczucie pewności, a ponieważ robią to z miłością, pewni siebie i w sposób bardzo jednoznaczny dają im poczucie bezpieczeństwa i bliskości.
więcej

Sny w walce z lękiem

Wunibald Müller / slo
Poniedziałek, 25 stycznia 2010, godz. 15:09
Rozmowa z sobą, z innymi, poczucie łączności, jakie dają relacje z bliskimi ludźmi i pomoc profesjonalnych, kompetentnych osób to czynniki zmniejszające ryzyko wystąpienia lęku, a także ułatwiające pokonanie go. Innym skutecznym sposobem jego przezwyciężania jest analizowanie snów.
więcej

Era turbo-kobiety

Sylvia Schneider / slo
Poniedziałek, 25 stycznia 2010, godz. 13:45
Dla kobiet pracujących zawodowo prawdziwy stres zaczyna się po wyjściu z pracy. Czas pomiędzy godziną 17.00 a 21.00 jest dla nich najbardziej napiętą porą dnia. Teraz kobieta musi spełnić nie tylko jedną rolę - pracownika w firmie - lecz musi unieść wiele ról naraz: matki, kucharki, pani domu, przyjaciółki, żony, ukochanej, osoby uważnie słuchającej innych.
więcej

Choroby serca i układu krążenia

Br. lek. Błażej Kozłowski / "Bonifratrzy w służbie chorym" / slo
Czwartek, 21 stycznia 2010, godz. 15:06
O chorobach serca i układu krążenia mówi się, że jest to „największy seryjny zabójca XXI wieku" i nic dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, że stanowią one przyczynę aż 52% zgonów w krajach wysokorozwiniętych. Należą one do najważniejszych chorób cywilizacyjnych.
więcej

Brońmy się przed infekcją

Br. Maciej Seifert / slo
Czwartek, 21 stycznia 2010, godz. 10:50
Zima jak co roku zbiera żniwa przeziębień, gryp i angin. Brońmy się przed infekcją. Nośmy czapkę i szalik. Regularnie chodźmy na spacery - żaden lek nie zastąpi ruchu. Pamiętajmy o witaminie C i nie zaczynajmy od antybiotyków - radzi bonifratra, brat Maciej Seifert.
więcej

Myśli nie są wolne od cła

Klaus W. Schneider / slo
Środa, 20 stycznia 2010, godz. 16:26
Myśli zawsze oddziałują na ciało. Aby pokazać, jak niewiarygodnym luksusem jest pozwalanie sobie z przyzwyczajenia na negatywne myślenie, należy przywołać kilka ekstremalnych przykładów w temacie: Śmierć spowodowana siłą myśli.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook