Sny w walce z lękiem

Wunibald Müller / slo
Poniedziałek, 25 stycznia 2010, godz. 15:09
Rozmowa z sobą, z innymi, poczucie łączności, jakie dają relacje z bliskimi ludźmi i pomoc profesjonalnych, kompetentnych osób to czynniki zmniejszające ryzyko wystąpienia lęku, a także ułatwiające pokonanie go. Innym skutecznym sposobem jego przezwyciężania jest analizowanie snów.
więcej

Era turbo-kobiety

Sylvia Schneider / slo
Poniedziałek, 25 stycznia 2010, godz. 13:45
Dla kobiet pracujących zawodowo prawdziwy stres zaczyna się po wyjściu z pracy. Czas pomiędzy godziną 17.00 a 21.00 jest dla nich najbardziej napiętą porą dnia. Teraz kobieta musi spełnić nie tylko jedną rolę - pracownika w firmie - lecz musi unieść wiele ról naraz: matki, kucharki, pani domu, przyjaciółki, żony, ukochanej, osoby uważnie słuchającej innych.
więcej

Choroby serca i układu krążenia

Br. lek. Błażej Kozłowski / "Bonifratrzy w służbie chorym" / slo
Czwartek, 21 stycznia 2010, godz. 15:06
O chorobach serca i układu krążenia mówi się, że jest to „największy seryjny zabójca XXI wieku" i nic dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, że stanowią one przyczynę aż 52% zgonów w krajach wysokorozwiniętych. Należą one do najważniejszych chorób cywilizacyjnych.
więcej

Brońmy się przed infekcją

Br. Maciej Seifert / slo
Czwartek, 21 stycznia 2010, godz. 10:50
Zima jak co roku zbiera żniwa przeziębień, gryp i angin. Brońmy się przed infekcją. Nośmy czapkę i szalik. Regularnie chodźmy na spacery - żaden lek nie zastąpi ruchu. Pamiętajmy o witaminie C i nie zaczynajmy od antybiotyków - radzi bonifratra, brat Maciej Seifert.
więcej

Myśli nie są wolne od cła

Klaus W. Schneider / slo
Środa, 20 stycznia 2010, godz. 16:26
Myśli zawsze oddziałują na ciało. Aby pokazać, jak niewiarygodnym luksusem jest pozwalanie sobie z przyzwyczajenia na negatywne myślenie, należy przywołać kilka ekstremalnych przykładów w temacie: Śmierć spowodowana siłą myśli.
więcej

Między realem a wirtualem

Krzysztof Biel / slo
Wtorek, 19 stycznia 2010, godz. 14:17
W internetowym świecie wszystko jest prostsze, ludzie wydają się inni: lepsi, bardziej wyrozumiali. Wirtualna rzeczywistość jest dla młodego człowieka odskocznią, zalążkiem raju. Wszystko jest w niej możliwe, bo i wirtual nie stawia takich wymagań jak świat realny.
więcej

Od wiercipięty do dziecka z ADHD - historia

slo / Bernd Mumbach
Wtorek, 19 stycznia 2010, godz. 12:11
ADHD ma własną historię, która zaczyna się gdzieś w połowie XIX wieku i chyba długo jeszcze się nie skończy.
więcej

Od tam-tamów do Gadu-Gadu

Wychowawca
Piotr Kowalczuk / "Wychowawca" 11/2009
Wtorek, 19 stycznia 2010, godz. 09:24
Rozwiązania najprostsze przychodzą nam z największym trudem. Znamy teorie, których głównymi hasłami są: innowacyjność, kreatywność, zwiększenie świadomości, samodzielne działanie, zarządzanie i projektowanie, ale mamy problem z przełożeniem tego na codzienną praktyką szkolną. Dlaczego tak się dzieje? I jak dostosować metody pracy do konkretnego ucznia?
więcej

Kiedy lęk jest chorobliwy? Paniczne zaburzenia, presje i fobie

Andrea M. Hesse
Niedziela, 17 stycznia 2010, godz. 06:35
Lęk pełni w naszym życiu ważną funkcję. Chroni nas przed niebezpieczeństwem, sygnalizuje zagrożenie. Kiedy jednak lęki określają życie i zachowanie, mamy do czynienia z chorobą wymagającą poważnego potraktowania i leczenia.
więcej

Nie drażnij lwa...

Martin H. Padovani / slo
Piątek, 15 stycznia 2010, godz. 12:41
Jedną z emocji, których prawdopodobnie nigdy nie nauczono nas rozumieć, jak również nie przygotowano nas do właściwego ich traktowania, jest gniew. Gniew może władać nami, napełniać nas lękiem i wysoce niezdrowym poczuciem winy.
więcej

Ostre zapalenie ucha – porady

Max Medicum
Grzegorz Kiciński / "Poradnik Apteczny" / slo
Wtorek, 12 stycznia 2010, godz. 11:16
Pierwszym objawem choroby jest po prostu ból, który nasila się zazwyczaj nocą. Jest na tyle przykry i przenikający, że potrafi wybudzić ze snu największego śpiocha. Im mniejsze dziecko, tym bardziej burzliwy przebieg: niepokój, ból głowy, brak apetytu, a nawet biegunka. Na szczęście medycyna potrafi radzić sobie z zapaleniem ucha bardzo szybko.
więcej

Udar mózgu

Br. lek. Błażej Kozłowski / "Bonifratrzy w służbie chorym" / slo
Czwartek, 7 stycznia 2010, godz. 11:24
Udar mózgu to uszkodzenie tkanki mózgowej, przebiegające nagle, które wynika z zaburzeń przepływu krwi lub uszkodzenia naczyń krwionośnych w obrębie mózgowia.
więcej

Owoce morza na depresję

Max Medicum
Grzegorz Kiciński / "Poradnik Apteczny" / slo
Wtorek, 5 stycznia 2010, godz. 13:20
Amerykańscy naukowcy znaleźli związek pomiędzy niskim poziomem kwasów tłuszczowych a wzrostem prawdopodobieństwa zachorowania na depresję.
więcej

Dlaczego dzieci biegają w kościele

List
Paweł Zybura OP / "List" / slo

Piątek, 1 stycznia 2010, godz. 20:55
Mądrości dziecka nie można zmylić uczonymi frazesami. Ojciec Joachim Badeni OP, zapytany kiedyś: „Dlaczego u dominikanów podczas Mszy św. dzieci biegają po kościele?", odpowiedział bardzo błyskotliwie: „Bo one wiedzą, że Pan Bóg jest wszędzie".
więcej

Tato szanuj moje uczucia!

Józef Augustyn SJ / slo
Piątek, 1 stycznia 2010, godz. 14:32
Miłość wyraża się między innymi poszanowaniem tych uczuć dziecka, które mogą budzić niepokój rodziców: dziecięcego gniewu, lęku, zazdrości, obrażania się. Dziecko ma prawo do swoich uczuć tak samo, jak każdy dorosły człowiek.
więcej

WHO: to jeszcze nie koniec pandemii A/H1N1

PAP / ad
Wtorek, 29 grudnia 2009, godz. 20:02
Pandemia grypy A/H1N1 może nie zostać opanowana przed 2011 rokiem i wskazane jest zachowanie czujności, ponieważ wirus może mutować - poinformowała we wtorek dyrektor generalna Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Chan.
więcej

Polacy lubią jeść fast food. I to bardzo

PAP / drr
Sobota, 26 grudnia 2009, godz. 20:11
70 proc. ankietowanych przynajmniej raz w miesiącu sięga po żywność typu fast food, a 24 proc. badanych spożywa takie jedzenie przynajmniej raz w tygodniu - wynika z badań dotyczących zwyczajów żywieniowych Polaków, przeprowadzonych na zlecenie Koalicji na rzecz Zdrowego Serca.
więcej

Wpływ dzieciństwa na obraz Boga

slo / Stanisław Morgalla SJ / Życie Duchowe
Piątek, 25 grudnia 2009, godz. 06:12
"Róziu , zrób «Amen»!" - ciepłym głosem zachęca córeczkę Janek, aktywny członek wspólnoty neokatechumenalnej. Dziewczynka z radością składa rączki w charakterystycznym geście. Czy jest to pierwsza modlitwa, czy tylko zabawa w modlitwę?
więcej

Monolog mojej córki

Daniel W.Driscoll / slo
Sobota, 19 grudnia 2009, godz. 14:17
Klara chce opowiedzieć tacie o całym swym dniu, podzielić się każdym doświadczeniem swego życia, uszanować chwilę, a to wszystko stanowi elementy starej tradycji modlitwy, w której każdy z nas się wychował - opowiada nam w swoim opowiadaniu Eduard Martin.
więcej

Elektrowstrząsy w leczeniu cięższych depresji

PAP - Nauka w Polsce / slo
Czwartek, 17 grudnia 2009, godz. 13:19
Skuteczną metodą leczenia cięższych przypadków depresji są elektrowstrząsy. Ta owiana złą sławą metoda jest obecnie całkowicie bezpieczna dla pacjentów.
więcej

Znaczny spadek zachorowań na grypę

PAP / zylka
Środa, 16 grudnia 2009, godz. 19:30
W drugim tygodniu grudnia w Polsce zarejestrowano 71 tys. 889 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę – wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
więcej

Spełnianie marzeń? Nic prostszego!

Bożena Wałach
Poniedziałek, 14 grudnia 2009, godz. 11:46
11-letnia Kasia, gdyby miała czarodziejską różdżkę, zaczarowałaby rodzeństwo, żeby już nigdy nie chorowało. – Nasze mieszkanie zaczarowałabym w duży dom, żebym nie musiała spać z rodzeństwem w jednym łóżku – wylicza. – No i mamę, by wyglądała ładnie, bo nawet do fryzjera nie chodzi, tylko sama podcina sobie włosy.
więcej

Senior w rodzinie

Wychowawca
Marta Szymańska / "Wychowawca" / slo
Poniedziałek, 14 grudnia 2009, godz. 08:01
Moda na wieczną młodość, wspaniałą sylwetkę, jędrną skórę, gęste włosy, sprawność fizyczną (na pierwszym miejscu), czasami i intelektualną, skutecznie odwraca uwagę współczesnych od prawdziwych problemów świata. W warunkach polskich rodzina nadal jest dla osób w starszym wieku najważniejszą przestrzenią życiową.
więcej

Usta pełne śmiechu

Posłaniec
Stanisław Morgalla SJ / Posłaniec
Sobota, 12 grudnia 2009, godz. 19:50
Uśmiech leczy, podnosi na duchu, dodaje odwagi, przełamuje lody i… nic nie kosztuje. Próżno go jednak szukać w sklepach, urzędach, kościołach, miejscach pracy, rodzinach itp. Tyle go, jak na lekarstwo, a i z receptą trudno go znaleźć.
więcej

Pistacje zmniejszają ryzyko raka

PAP - Nauka w Polsce / slo
Piątek, 11 grudnia 2009, godz. 15:03
Spożywanie 60 - 70 gramów pistacji każdego dnia może zredukować ryzyko raka płuc i prostaty - poinformowali naukowcy podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem. Ich wnioski publikuje serwis "Science Daily".
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook