Dystymia - chroniczne zaburzenie nastroju

B. Neumann, D. Dietrich / slo
Wtorek, 30 marca 2010, godz. 07:24
Pod nazwą dystymii kryje się długotrwale zaburzenie nastroju ze skłonnością do depresji. W tym wypadku objawy depresji różnią się jednak wyraźnie od "czystej" depresji.
więcej

Wagary i ucieczki z lekcji

Wychowawca
Stanisława Dzwonkowska / "Wychowawca" / slo
Wtorek, 30 marca 2010, godz. 07:10
Wagarowanie dotyczy dzieci źle się uczących, osamotnionych, które w ten sposób pragną zwrócić na siebie uwagę, bo nikt się nimi nie interesuje. Wagary są objawem zaburzonego zachowania na skutek licznych konfliktów, urazów psychicznych doznanych w szkole, wśród rówieśników i w rodzinie. Wagarowicze przeważnie nie zdradzają lęku. Nauczyciele mają z nimi dużo kłopotów wychowawczych.
więcej

Dziecko a rozwód. O co trzeba walczyć?

Sygnały troski
Izabela Barton-Smoczyńska / "Sygnały troski"

Poniedziałek, 29 marca 2010, godz. 15:08
W Polsce co roku rozwodzi się 45 tysięcy małżeństw. Większość z nich ma dzieci, które w sytuacji rozwodu rodziców są oczywiście w różnym wieku. I o ile wiek dziecka ma znaczenie dla sposobu, w jaki manifestują się emocje związane z przeżyciem rozwodu, o tyle wiek nie ma znaczenia dla faktu, iż rozwód to zawsze kryzys, szok i tragedia.I
więcej

Szminka w obłokach

Ewa Piłat / Dziennik Polski / slo
Poniedziałek, 29 marca 2010, godz. 08:16
W pracy stewardesy każdy dzień jest inny. Nie ma mowy o rutynie i nudzie. 10 000 metrów nad ziemią zmysły pracują inaczej niż w normalnych, ziemskich warunkach.
więcej

Fast foody rodzą pośpiech i niecierpliwość

PAP / drr
Niedziela, 28 marca 2010, godz. 14:19
Wszechobecne fast foody przyczyniają się nie tylko do rosnącego problemu otyłości, ale także sprawiają, że zaczynamy ścigać się z czasem, stajemy się bardziej niecierpliwi i wydajemy więcej - informują naukowcy w piśmie "Psychological Science".
więcej

Nieśmiałość u dzieci

Jan Uwe Rogge, Bettina Mähler / slo
Niedziela, 28 marca 2010, godz. 07:46
Rodzice powinni przyjąć do wiadomości, że jeśli dziecko jest obecnie nieśmiałe, nie oznacza to złej prognozy na przyszłość. Dzieci uczą się wyłącznie na modelach wziętych z życia - nie na radach, zawierających nawet najlepsze intencje.
więcej

Rytm naszego serca

Johannes Pausch, Gert Böhm / slo
Sobota, 27 marca 2010, godz. 09:04
Obok oddechu najważniejszym rytmem u człowieka jest bicie serca. Każdy wie, że gdy ten rytm niedomaga, pojawiają się choroby. Serce jest to mięsień, który pracuje nieprzerwanie przez całe życie. Wiele milionów uderzeń bez przerwy - kiedy właściwie serce śpi, aby odpocząć?
więcej

Seler - bezkaloryczna przekąska

AS, (R) / dziennik.com / slo
Piątek, 26 marca 2010, godz. 15:35
Kawałek selera ma 6 kalorii. W procesie przeżuwania i trawienia kawałka selera zużywamy 6 kalorii energii. W rezultacie wychodzimy na zero.
więcej

nie-Sakramentalni

Jarosław Naliwajko SJ / slo
Czwartek, 25 marca 2010, godz. 09:04
Jak ważne jest w dzisiejszych czasach prowadzenie duszpasterstw dla par niesakramentalnych? Obecnie w Polsce działa kilkanaście tego typu grup. W stosunku do ogólnej liczby parafii, jakie są w naszym kraju, jest to jednak mniej niż kropla w morzu potrzeb.
więcej

Kobiety nie radzą sobie z nałogami w ciąży

PAP / slo
Środa, 24 marca 2010, godz. 19:00
Przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa, wady wrodzone - to tylko niektóre efekty picia alkoholu czy palenia tytoniu przez ciężarne kobiety. Mimo to 11 proc. Polek przyznaje, że będąc w ciąży paliło, a 14 proc. - że piło alkohol.
więcej

Alkohol dobry na chore serce?

PAP / slo
Środa, 24 marca 2010, godz. 10:52
Również osoby po zawale i z chorobą niedokrwienną serca mogą odnosić korzyści z alkoholu wypijanego regularnie w małych ilościach - informuje najnowszy "Journal of the American College of Cardiology".
więcej

Sieciowe restauracje pokażą kalorie w menu

PAP / slo
Środa, 24 marca 2010, godz. 10:45
Sieciowe restauracje w USA będą musiały umieszczać w menu wartość kaloryczną serwowanych dań. Nowe przepisy znalazły się w ustawie o reformie systemu opieki zdrowotnej, którą we wtorek podpisał amerykański prezydent Barack Obama.
więcej

Chwytaj życie Emerycie!

Wojtek Bojanowski SJ / drr
Wtorek, 23 marca 2010, godz. 13:55
Emerytura nie musi być czasem wycofania z życia z programem TV w jednej, a pilotem w drugiej ręce. Nawet jeśli zdrowie nie takie, ani pieniędzy za dużo, zawsze jest wiele do zrobienia. Dla siebie i innych.
więcej

Na początku była kropla

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz / "Dziennik Polski" / slo
Wtorek, 23 marca 2010, godz. 09:29
Niebawem upłyną trzy lata tej smutnej historii, a prof. Kaja Danczowska, jak nie miała gdzie mieszkać, tak nadal nie ma - mówi prof. Stanisław Krawczyński, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Niestety, sytuacja artystki nie obchodzi władz miasta.
więcej

Omdlenia - symptom, a nie choroba

Dorota Dejmek / "Dziennik Polski" / slo
Poniedziałek, 22 marca 2010, godz. 09:16
Każdego roku 3,5 miliona Europejczyków doświadcza omdleń. U ponad jednej trzeciej z nich (czyli co najmniej miliona) pozostają one niewyjaśnione i nie zostają prawidłowo zdiagnozowane. Tymczasem omdlenia mogą wskazywać na poważny problem zdrowotny.
więcej

"Rzeczpospolita": Coraz więcej pobitych dzieci

KAI / ad
Sobota, 20 marca 2010, godz. 11:07
Dane policji mówią, że coraz więcej dzieci pada ofiarą przemocy - czytamy na łamach "Rzeczpospolitej". W 2009 r. obrażeń ciała doznało 3300 z nich. Według procedury "Niebieskiej karty" (zakładanej podczas interwencji policji) wśród ofiar przemocy domowej było ich 40 tys. (27 tys. miało do 13 lat). Jeszcze w 2008 r. – jak wskazują dane Komendy Głównej Policji – na około 14 tys. pokrzywdzonych, którzy doznali "uszczerbku na zdrowiu", 2,5 tysiąca stanowiły dzieci. W ubiegłym roku było ich już ponad 3,3 tys.
więcej

Unia odchudza dzieci perswazją

Dziennik Polski
Liliana Sonik / "Dziennik Polski" / slo
Piątek, 19 marca 2010, godz. 09:34
"Kiedy wejdziesz między wrony, krakaj jak i one". Sęk w tym, by krakać z sensem, a nie bez sensu, z głową, a nie bez głowy.
więcej

Smoleńsk 22/8

Bożena Wałach / DEON.pl
Czwartek, 18 marca 2010, godz. 11:36
W mieszkaniu przy ul. Smoleńsk 22/8 w Krakowie przez dziesięciolecia tętniło życie. Artystyczna rodzina Malików skrzętnie zastawiała swoje mieszkanie kolejnymi dziełami sztuki. Rzeźby, obrazy, szopki zajmowały praktycznie każdy metr. Teraz w kamienicy, w której mieszkali, powstanie hotel.
więcej

Tu kobiety przychodzą same!

Dziennik Polski
Piotr Subik / "Dziennik Polski"
Środa, 17 marca 2010, godz. 11:06
Rozwiane włosy, fruwające spódnice, błysk w oku. Trzysta lat temu spalono by nas na stosie - mówi Monika Dudek, etnolog, choreoterapeutka, popularyzatorka etnicznych tańców w kręgu.
więcej

30 zł za godzinę dla hostessy

Dziennik Polski
Katarzyna Klimek-Michno / "Dziennik Polski"
Środa, 17 marca 2010, godz. 10:28
Na pracę hostessy decydują się zwykle studentki i uczennice. To dobry sposób, żeby sobie dorobić do stypendium albo kieszonkowego.
więcej

Salon nobliwych podróżników

Dziennik Polski
Majka Lisińska-Kozioł / slo
Środa, 17 marca 2010, godz. 10:25
- Przed spotkaniem - opowiada pani Janina - jeszcze raz prześledziłam na mapie drogę, jaką pokonaliśmy, przejrzałam album ze zdjęciami - mam taki, bo wolę papierowe odbitki. Zaraz przypomniały mi się zdarzenia związane z miejscami, które odwiedziłam i ludzie, którzy mi tam towarzyszyli i pomagali.
więcej

Uzależnieni od pornografii w internecie

Andreas Malessa, Ulrich Giesekus / slo
Wtorek, 16 marca 2010, godz. 13:59
Uzależniony od seksu jest jak alkoholik, tyle że jego bar jest w głowie... Nie istnieje tęsknota ludzka, która byłaby potężniejsza i trudniejsza do opanowania. Seks posiada siłę tak potężnego ognia, że potrafi zniszczyć wszystko, co stoi na jego drodze - sumienie, przysięgę wierności, obowiązki wobec rodziny i wszystko inne.
więcej

Być razem i pozostać sobą

Sylvia Schneider / slo
Wtorek, 16 marca 2010, godz. 08:58
"Życie pokazuje zakochanym, że tęsknota za miłością absolutną nie jest możliwa do spełnienia!" - pisze szwajcarski psychiatra, profesor Juerg Willi. Dwoje ludzi pozostaje dla siebie ostatecznie zawsze w jakimś sensie nieosiągalnymi.
więcej

Krzywica przed komputerem

Max Medicum
"Poradnik Apteczny" / slo
Poniedziałek, 15 marca 2010, godz. 08:06
Obserwacja nawyków współczesnej młodzieży doprowadziła brytyjskich naukowców do jednoznacznego wniosku: krzywicę można dodać do listy chorób, które spowodował komputer, a dokładniej – przesiadywanie przed nim.
więcej

Storczyki - delikatne piękności

Modny Kraków
Agnieszka Kantaruk / Modny Kraków / slo
Niedziela, 14 marca 2010, godz. 07:04
Storczyki potrafią przybierać najdziwniejsze kształty, bardzo odmienne od znanych z kwiaciarni. Wymagają one nie tylko specyficznych warunków, ale też starannej opieki i wielkiej cierpliwości. Wilgotność powietrza i podłoża, temperatura i właściwe oświetlenie to główne czynniki wpływające na sukcesy w hodowli storczyków.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook