Genetyczne przyczyny autyzmu

PAP - Nauka w Polsce / slo
Sobota, 19 czerwca 2010, godz. 09:16
Przyczyny autyzmu mogą być związane z brakującymi lub dodatkowymi fragmentami DNA, które zakłócają funkcjonowanie mózgu. Są to zmiany specyficzne dla każdego chorego.
więcej

Słodycze mogą zwiększać ryzyko raka trzustki

PAP - Nauka w Polsce / slo
Piątek, 18 czerwca 2010, godz. 13:35
Dieta bogata w produkty powodujące szybki wzrost poziomu cukru we krwi może przyczynić się do zwiększenia ryzyka raka trzustki - informuje pismo "Annals of Epidemiology".
więcej

Najnowsza technika badania mózgu

Paweł Wernicki / PAP - NAuka w Polsce / slo
Czwartek, 17 czerwca 2010, godz. 12:36
Najnowsza, nieinwazyjna technika badania mózgu osób po urazie metodą spektroskopii bliskiej podczerwieni będzie testowana klinicznie w praskim Szpitalu Przemienienia Pańskiego w Warszawie, w ramach europejskiego projektu nEUROPt. Umowę w tej sprawie podpisały 14 czerwca ze szpitalem Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk im. Macieja Nałęcza.
więcej

Śliwki i brzoskwinie niszczą komórki raka piersi

PAP - Nauka w Polsce / slo
Czwartek, 17 czerwca 2010, godz. 12:27
Związki zawarte w śliwkach i brzoskwiniach niszczą komórki agresywnego raka piersi, oszczędzając zarazem komórki zdrowe - wynika z amerykańskich badań laboratoryjnych, o których informuje internetowy serwis EurekAlert.
więcej

Polacy leczą zapalenie zatok nową metodą

PAP - Nauka w Polsce / Joanna Morga / slo
Czwartek, 17 czerwca 2010, godz. 10:25
Innowacyjne leczenie nawracającego zapalenia zatok z wykorzystaniem urządzenia do endoskopowego płukania i usuwania bakterii z zatok przynosowych zaczęli testować jako pierwsi w Europie specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.
więcej

I nikt nie zauważy... I nikogo przy mnie…

Dorota Niedźwiecka / slo
Czwartek, 17 czerwca 2010, godz. 08:59
Nie istnieje zdrowy rozsądek. Nie istnieje pomoc. Niedługo będzie o jedną iskierkę mniej. I nikt nie zauważy... I nikogo przy mnie… Dlaczego? - pisze kilkunastoletnia “Bakomi" na blogu pt. “Z pamiętnika samobójczyni".
więcej

Chłopczyk z niebieskimi oczami

Znak
Ewa Zbiegieni / "Znak" / slo
Czwartek, 17 czerwca 2010, godz. 07:36
Pani A. przez trzynaście lat pracowała w szkole podstawowej w środkowej Polsce jako nauczycielka języka polskiego, plastyki i informatyki. Tam poznała Jacka - drobny, z jasnymi włosami, niebieskimi oczami. Rówieśnikom sięgał ledwie do ramienia. Przebywał rok w pogotowiu opiekuńczym, potem w domu dziecka.
więcej

Nadzieja matką mocy

Kazimierz Obuchowski / "Charaktery"
Środa, 16 czerwca 2010, godz. 14:06
Depresja zamyka drogę do nadziei. Jak czarna dziura wchłania wszystko, co znajdzie się w jej zasięgu, i przetwarza na dowody nieszczęścia i zła. Nadzieja depresję przezwycięża: pozwala utrzymać zdolność do pozytywnego działania w sytuacji z pozoru bez wyjścia i sprzyja przekraczaniu własnych możliwości.
więcej

Wielki smutek małych ludzi

http://www.pzu.pl/
Hanna Witkowska-Ulatowska

Środa, 16 czerwca 2010, godz. 14:03
Dzieci tak samo mocno jak dorośli doświadczają cierpień depresyjnych. Tyle tylko, że często nie potrafią powiedzieć, co się z nimi dzieje.
więcej

Depresja... Coś poniżej morza?

"Charaktery" / Jerzy Bralczyk / slo
Środa, 16 czerwca 2010, godz. 14:01
Terminy często biorą się z metafor. Kiedy coś jest przygniatane czy ciągnięte w dół - znajduje się niżej i coraz niżej. W geologii depresja jest fizycznie łatwo zrozumiała. Możemy ją sobie także wyobrazić w astronomii czy meteorologii, gdzie już trochę pachnie metaforą. W ekonomii to już metafora na całego. W psychologii - także.
więcej

Komary - jak sobie z nimi poradzić?!

Paweł Wernicki / PAP - Nauka w Polsce / slo
Środa, 16 czerwca 2010, godz. 09:58
Powódź stworzyła komarom znakomite warunki do rozmnażania. Na szczęście nie przenoszą chorób i istnieją skuteczne sposoby zwalczania oraz odstraszania brzęczących krwiopijców - mówią specjaliści.
więcej

Kto tu jest nienormalny?

Don Bosco
ks. Andrzej Godyń SDB / slo
Środa, 16 czerwca 2010, godz. 09:37
W przedziale pociągu siedzi pięć osób. Znają się, ale udają, że spotkali się po raz pierwszy i przypadkowo. Do przedziału wchodzi młody człowiek – tym razem rzeczywiście przypadkowo. Kiedy pociąg rusza, zaczynają dyskutować...
więcej

Dzieciństwo a samobójstwa u mężczyzn

PAP - Nauka w Polsce / slo
Środa, 16 czerwca 2010, godz. 09:13
Większość młodych mężczyzn, którzy popełniają samobójstwo lub trafiają do szpitala z powodu prób samobójczych ma wyraźne problemy psychiczne w wieku 8 lat - informują naukowcy z Finlandii na łamach pisma "Archives of General Psychiatry".
więcej

Borówki spowalniają rozwój marskości wątroby

PAP - Nauka w Polsce / slo
Wtorek, 15 czerwca 2010, godz. 11:49
Borówka amerykańska spowalnia rozwój marskości wątroby oraz związane z nim zmiany w strukturze i pracy tego narządu - wynika z chińskich badań, które publikuje pismo "World Journal of Gastroenterology".
więcej

O diagnostyce i leczeniu AMD

Joanna Morga / PAP - Nauka w Polsce / slo
Wtorek, 15 czerwca 2010, godz. 09:55
Wczesne diagnozowanie i leczenie starczego zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) pozwala pacjentom uniknąć ślepoty, przez co znacznie redukuje koszty związane z niepełnosprawnością - powiedział prof. Paul Mitchel z Uniwersytetu Medycznego w Sydney.
więcej

Czy można ignorować złe zachowanie?

Dieter Krowatschek
Wtorek, 15 czerwca 2010, godz. 07:51
Ignorowanie niestosownego zachowania może okazać się nadzwyczaj skuteczne choć wielu rodziców uważa, że przy stosowaniu tej techniki niczego się nie zmieni.
więcej

Jak poprawić wyniki leczenia chorób serca

PAP - Nauka w Polsce / slo
Poniedziałek, 14 czerwca 2010, godz. 12:06
Tylko 12 proc. Polaków z nadciśnieniem jest leczonych skutecznie, a dużą winę za te statystyki ponoszą sami pacjenci nie stosując się do zaleceń lekarza. O tym, jak poprawić wyniki leczenia chorób serca mówili kardiolog, farmaceuta i psycholog na spotkaniu dla mediów.
więcej

Sito, które odsącza zło...

Życie Duchowe
Ewa Owsiany / slo
Poniedziałek, 14 czerwca 2010, godz. 09:28
Dziennikarze szukają sensacji: Ilu bezdomnych zamarzło? Ile zmaltretowanych kobiet przemoc wyrzuciła wczoraj z mieszkania? „A czy wy, tam w redakcji, macie trochę miejsca dla nich?” – odpowiada wtedy siostra pytaniem na pytanie. – „Bo nasze przytulisko jest pełne cały rok...”.
więcej

Hamlet przy piersi

Max Medicum
"Poradnik Apteczny" / slo
Niedziela, 13 czerwca 2010, godz. 10:45
Naukowcy ze Szwecji wzięli pod lupę cząsteczkę obecną w ludzkim mleku, która według wstępnych danych skutecznie zwalcza komórki nowotworowe. Dramatyczne imię tajemniczej cząsteczki to skrót od jej opisu, który na język polski tłumaczy się jako kompleks białka o nazwie alfa – laktalbumina i kwasu oleinowego.
więcej

Zaburzenia i opóźnienia mowy u dzieci

Jan Uwe Rogge, Bettina Mähler / slo
Sobota, 12 czerwca 2010, godz. 08:14
Nauka mówienia i umiejętne posługiwanie się językiem są bardzo złożonymi procesami, które łatwo ulegają zakłóceniom i opóźnieniom. Dzieje się to na skutek przedwczesnej i niedelikatnej interwencji, kiedy rodzice oczekują za wiele i za wcześnie, nie uwzględniając tempa rozwoju swojego dziecka.
więcej

Niewidomy może zagrać w szachy?

Dziennik Polski
Ewa Piłat / slo
Piątek, 11 czerwca 2010, godz. 11:46
Jeśli wydaje nam się, że służenie własnymi oczami osobie niewidomej jest bardzo proste, jesteśmy w błędzie. Nie wystarczy tylko wziąć pod rękę niewidomego i poprowadzić go do celu. Szybko zmęczymy się swoim towarzystwem, a zwłaszcza bliską odległością, która narusza granice naszej intymności.
więcej

Rodzinny dom dziecka lepszy niż państwowy

Magazyn Familia
Zbigniew Żbikowski / slo
Piątek, 11 czerwca 2010, godz. 10:19
Dobrych domów dziecka nie ma. Są jednak lepsze i gorsze rozwiązania. Mimo że przewaga domów rodzinnych nad państwowymi wydaje się oczywista, liczba dzieci w tych drugich jest jedenastokrotnie wyższa niż w pierwszych. Jaka jest różnica między państwowym a rodzinnym domem dziecka?
więcej

Szwedzcy naukowcy rehabilitują masło

Joanna Morga / PAP - Nauka w Polsce / slo
Piątek, 11 czerwca 2010, godz. 07:13
Po zjedzeniu masła poziom trójglicerydów - tłuszczów, które oprócz cholesterolu mają wpływ na ryzyko chorób serca - rośnie we krwi w znacznie mniejszym stopniu niż po tłuszczach roślinnych - wynika z badań szwedzkich naukowców.
więcej

Zostaliśmy rodzicami. Naturalnie!

Wychowawca
Jolanta Tęcza-Ćwierz / slo
Czwartek, 10 czerwca 2010, godz. 16:07
Z dr. Tadeuszem Wasilewskim, ginekologiem położnikiem, specjalizującym się w leczeniu niepłodności małżeńskiej przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć medycyny, w tym naprotechnologii, rozmawia Jolanta Tęcza-Ćwierz.
więcej

Depresyjne błędne koło

Mirosława Jawor / "Charaktery" / slo
Czwartek, 10 czerwca 2010, godz. 14:04
Depresja wyraża się wszechogarniającym smutkiem. Myśli zabarwia poczucie winy, beznadziejności, bezradności i braku własnej wartości. Dlaczego trudno zmienić depresyjny styl myślenia, dlaczego jest on samonapędzającą się siłą, pchającą do bezgranicznego cierpienia, któremu kres przynosi częstokroć samobójstwo?
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook