Sito, które odsącza zło...

Życie Duchowe
Ewa Owsiany / slo
Poniedziałek, 14 czerwca 2010, godz. 09:28
Dziennikarze szukają sensacji: Ilu bezdomnych zamarzło? Ile zmaltretowanych kobiet przemoc wyrzuciła wczoraj z mieszkania? „A czy wy, tam w redakcji, macie trochę miejsca dla nich?” – odpowiada wtedy siostra pytaniem na pytanie. – „Bo nasze przytulisko jest pełne cały rok...”.
więcej

Hamlet przy piersi

Max Medicum
"Poradnik Apteczny" / slo
Niedziela, 13 czerwca 2010, godz. 10:45
Naukowcy ze Szwecji wzięli pod lupę cząsteczkę obecną w ludzkim mleku, która według wstępnych danych skutecznie zwalcza komórki nowotworowe. Dramatyczne imię tajemniczej cząsteczki to skrót od jej opisu, który na język polski tłumaczy się jako kompleks białka o nazwie alfa – laktalbumina i kwasu oleinowego.
więcej

Zaburzenia i opóźnienia mowy u dzieci

Jan Uwe Rogge, Bettina Mähler / slo
Sobota, 12 czerwca 2010, godz. 08:14
Nauka mówienia i umiejętne posługiwanie się językiem są bardzo złożonymi procesami, które łatwo ulegają zakłóceniom i opóźnieniom. Dzieje się to na skutek przedwczesnej i niedelikatnej interwencji, kiedy rodzice oczekują za wiele i za wcześnie, nie uwzględniając tempa rozwoju swojego dziecka.
więcej

Niewidomy może zagrać w szachy?

Dziennik Polski
Ewa Piłat / slo
Piątek, 11 czerwca 2010, godz. 11:46
Jeśli wydaje nam się, że służenie własnymi oczami osobie niewidomej jest bardzo proste, jesteśmy w błędzie. Nie wystarczy tylko wziąć pod rękę niewidomego i poprowadzić go do celu. Szybko zmęczymy się swoim towarzystwem, a zwłaszcza bliską odległością, która narusza granice naszej intymności.
więcej

Rodzinny dom dziecka lepszy niż państwowy

Magazyn Familia
Zbigniew Żbikowski / slo
Piątek, 11 czerwca 2010, godz. 10:19
Dobrych domów dziecka nie ma. Są jednak lepsze i gorsze rozwiązania. Mimo że przewaga domów rodzinnych nad państwowymi wydaje się oczywista, liczba dzieci w tych drugich jest jedenastokrotnie wyższa niż w pierwszych. Jaka jest różnica między państwowym a rodzinnym domem dziecka?
więcej

Szwedzcy naukowcy rehabilitują masło

Joanna Morga / PAP - Nauka w Polsce / slo
Piątek, 11 czerwca 2010, godz. 07:13
Po zjedzeniu masła poziom trójglicerydów - tłuszczów, które oprócz cholesterolu mają wpływ na ryzyko chorób serca - rośnie we krwi w znacznie mniejszym stopniu niż po tłuszczach roślinnych - wynika z badań szwedzkich naukowców.
więcej

Zostaliśmy rodzicami. Naturalnie!

Wychowawca
Jolanta Tęcza-Ćwierz / slo
Czwartek, 10 czerwca 2010, godz. 16:07
Z dr. Tadeuszem Wasilewskim, ginekologiem położnikiem, specjalizującym się w leczeniu niepłodności małżeńskiej przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć medycyny, w tym naprotechnologii, rozmawia Jolanta Tęcza-Ćwierz.
więcej

Depresyjne błędne koło

Mirosława Jawor / "Charaktery" / slo
Czwartek, 10 czerwca 2010, godz. 14:04
Depresja wyraża się wszechogarniającym smutkiem. Myśli zabarwia poczucie winy, beznadziejności, bezradności i braku własnej wartości. Dlaczego trudno zmienić depresyjny styl myślenia, dlaczego jest on samonapędzającą się siłą, pchającą do bezgranicznego cierpienia, któremu kres przynosi częstokroć samobójstwo?
więcej

Konferencja naukowa: "Wygrać z depresją"

deon.pl
Czwartek, 10 czerwca 2010, godz. 13:47
Depresja jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych. Na całym świecie cierpi na nią ponad 120 milionów ludzi. W Polsce z choroba tą zmaga się prawie półtora miliona osób. Badania pokazują, że ponad 60 procent chorych na depresję nigdy nie skorzystało i nie skorzysta z fachowej opieki lekarzy i specjalistów.
więcej

Kontakt z naturą jest lepszy niż kawa

PAP - Nauka w Polsce / slo
Czwartek, 10 czerwca 2010, godz. 10:30
Gdy czujemy się ospali i zmęczeni, to sygnał, że powinniśmy więcej czasu spędzać na łonie natury. Badania opublikowane w "Journal of Environmental Psychology" potwierdziły bowiem, że to przede wszystkim kontakt z przyrodą daje nam siły witalne i energię, a także wzmacnia naszą odporność.
więcej

Fistaszki, które nie uczulają

PAP - Nauka w Polsce / slo
Czwartek, 10 czerwca 2010, godz. 10:14
Orzeszki ziemne o mniejszej zawartości alergenów pozwoliłyby uniknąć wielu problemów z uczuleniami - informuje serwis "BBC News/Health".
więcej

Wojownik z dżungli lub samotny wilk

Sabine Bernau
Czwartek, 10 czerwca 2010, godz. 10:00
Nie każdy mężczyzna z ADHD ma problemy w życiu codziennym czy zawodowym. Młodzi mężczyźni często wykonują zawody odpowiadające ich potrzebie zmiany, potrzebie ruchu i nowych wyzwań, nierzadko odnosząc przy tym wiele sukcesów.
więcej

Gąbki morskie pomagają leczyć raka piersi

PAP - Nauka w Polsce / slo
Czwartek, 10 czerwca 2010, godz. 07:06
Lek będący odpowiednikiem cząsteczki obecnej w gąbkach morskich wydłuża życie kobiet z nawracającym lub dającym przerzuty rakiem piersi - poinformowali naukowcy na 46. dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO).
więcej

Częste przeprowadzki nie służą psychice

PAP - Nauka w Polsce / slo
Środa, 9 czerwca 2010, godz. 11:03
Częste zmiany miejsca zamieszkania w dzieciństwie przyczyniają się do mniejszego zadowolenia z życia i gorszego zdrowia psychicznego - donosi "Journal of Personality and Social Psychology" wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne.
więcej

Badanie moczu może wykryć autyzm

PAP - Nauka w Polsce / slo
Środa, 9 czerwca 2010, godz. 10:12
W moczu dzieci chorych na autyzm występują charakterystyczne związki chemiczne, których oznaczanie ułatwiłoby wczesne rozpoznawanie choroby - informuje "New Scientist".
więcej

„Mamusiu. Jedną minutkę"

Heidi Bratton / slo
Środa, 9 czerwca 2010, godz. 09:08
Pod koniec lat siedemdziesiątych kobiety uważały, że jakość czasu danego rodzinie może być dobrym usprawiedliwieniem dla faktu, iż mniej tego czasu spędza się z dziećmi - dziś wiele z nich uważa zupełnie inaczej.
więcej

Agresja u chłopców związana z dojrzewaniem

PAP - Nauka w Polsce / slo
Wtorek, 8 czerwca 2010, godz. 13:56
Chłopcy, którzy dojrzewają przedwcześnie lub z opóźnieniem w stosunku do rówieśników częściej zachowują się aspołecznie - wynika z pracy opublikowanej w majowym wydaniu pisma "Psychoneuroendocrinology".
więcej

Schludny dom, lepsza kondycja

PAP - Nauka w Polsce / slo
Wtorek, 8 czerwca 2010, godz. 11:13
Osoby, które mają czysto w domu są bardziej aktywne fizycznie niż niechluje - wynika z amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.
więcej

Myjąc zęby, dbamy o serce

PAP - Nauka w Polsce / slo
Niedziela, 6 czerwca 2010, godz. 11:47
Nieodpowiednia higiena jamy ustnej prowadzi do większego ryzyka chorób serca - ostrzegają naukowcy, których wnioski publikuje "British Medical Journal".
więcej

Solaria zwiększają ryzyko czerniaka

PAP - Nauka w Polsce / slo
Sobota, 5 czerwca 2010, godz. 13:33
Korzystanie z solariów trzykrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na najgroźniejszy złośliwy nowotwór skóry, tj. czerniaka - wynika z amerykańskich badań, które opublikowało internetowe wydanie pisma "Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention".
więcej

Pociąg ku nieznanemu

Posłaniec
Stanisław Morgalla / slo
Sobota, 5 czerwca 2010, godz. 08:02
Człowieka nie da się sprowadzić do jakiegoś jedynego modelu, który wyjaśni całą jego tajemnicę. Co by się stało, gdyby udało się pomyślnie zaspokoić wszystkie ludzkie potrzeby? Może należałoby ogłosić koniec tej gałęzi psychologii? A może koniec człowieka?
więcej

Czy mnie jeszcze kochasz?

List
Marta Wielek / slo

Piątek, 4 czerwca 2010, godz. 06:38
Kiedy rodzi się dziecko, wydaje nam się oczywiste, że wymaga ono nieustannej opieki, uwagi i czułości rodziców. Potem malec dorasta, staje się coraz bardziej samodzielny, a rodzice - zwłaszcza matki - cieszą się, że wreszcie będą mogli trochę odsapnąć. Tymczasem dziecko „nagle" staje się nastolatkiem i...
więcej

Szansa na skuteczniejsze leczenie depresji

PAP - Nauka w Polsce
slo
Czwartek, 3 czerwca 2010, godz. 16:28
Receptor serotoniny 5HT1a powinien stać się celem terapii lęku i depresji - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences". Ich odkrycie otwiera drzwi do opracowania lepszego sposobu leczenia depresji i lęku, bez uciążliwych skutków ubocznych.
więcej

Brak umiaru?

Znak
Michał Bardel / slo
Czwartek, 3 czerwca 2010, godz. 13:51
Tam, gdzie na szalach kompromisu stają z jednej strony pieniądze, a z drugiej idee, warto dołożyć tym ostatnim kilka odważników. Czy biznes jest jednym z wielu wymiarów naszego życia i podlega tym samym prawom co inne, czy też jest wymiarem wyróżnionym, rządzącym się zasadami zgoła odmiennymi?
więcej

Nie bijmy, nie krzyczmy, szanujmy

PAP / slo
Czwartek, 3 czerwca 2010, godz. 06:15
Nie bijmy, a rozmawiajmy; nie krzyczmy, a tłumaczmy; nie upokarzajmy, a szanujmy - apeluje rzecznik praw dziecka Marek Michalak w liście do rodziców, opiekunów i wychowawców z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook