Choroba psychiczna - niewidzialne piętno

Posłaniec
Leszek Gęsiak SJ / slo
Czwartek, 1 lipca 2010, godz. 07:16
Choroba psychiczna jest dla człowieka bardzo trudnym doświadczeniem. Czym ona jest i dlaczego tak trudno ją leczyć? Z Bogdanem de Barbaro, psychiatrą i psychoterapeutą rozmawia Leszek Gęsiak SJ.
więcej

Jedzie Polak na wakacje

wab
Środa, 30 czerwca 2010, godz. 15:30
W tym sezonie znowu pojedziemy do Turcji i Egiptu. To niezmienna czołówka celów turystycznych Polaków. Nie zmieniają się też nasze wymagania. Większość z nas wybiera wakacje all inclusive i oczekuje bogatej oferty atrakcji dla swoich pociech.
więcej

Jakość życia i starość

PAP - Nauka w Polsce / slo
Środa, 30 czerwca 2010, godz. 12:12
Jak osoby starsze spostrzegają swoje życie, jak oceniają jego jakość? Zagadnienie to, a szczególnie podmiotowe i sytuacyjne uwarunkowania jakości życia w okresie starzenia są przedmiotem zainteresowania prof. Stanisławy Steuden z Instytutu Psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
więcej

Psychoterapia na atopowe zapalenie skóry

Joanna Morga / PAP - Nauka w Polsce / slo
Środa, 30 czerwca 2010, godz. 10:34
Atopowe zapalenie skóry, ze względu na przewlekły charakter i objawy, tj. zmiany skórne i świąd, zaburza funkcjonowanie chorych dzieci i ich rodzin w społeczeństwie. Dlatego niezbędnym elementem leczenia tej choroby powinna być psychoterapia.
więcej

Boimy się depresji

PAP - Nauka w Polsce
Joanna Poros / slo
Środa, 30 czerwca 2010, godz. 10:23
Osoby, które przeżywały kiedykolwiek nastrój depresyjny, zazwyczaj boją się tego stanu. Mają poczucie, że zalewa je "fala", na którą nie mają wpływu. "Nie mam powodu do zmartwienia, a cały czas się martwię" - to ich częste wyjaśnienia.
więcej

Jak kłócić się we właściwy sposób

Gerda Pighin / slo
Środa, 30 czerwca 2010, godz. 08:26
Spory są naturalną częścią życia w społeczeństwie. Każdy ma własne potrzeby, pragnienia, wyobrażenia, które często różnią się od potrzeb i pragnień otaczających go ludzi. Znalezienie akceptowalnego dla wszystkich rozwiązania, wymaga podjęcia rozmowy na temat tych wyobrażeń, negocjacji i zawarcia kompromisów.
więcej

Patrzę w moje dziecko jak w obraz

Osvaldo Poli / slo
Wtorek, 29 czerwca 2010, godz. 15:49
Rodzice, którzy idealizują swoje dzieci są zarażeni emocjonalnym wirusem. Oni, patrząc, widzą nie dziecko, ale Idola Absolutnie Doskonałego.
więcej

Ból skupia na sobie całą naszą uwagę

John Powell SJ / slo
Wtorek, 29 czerwca 2010, godz. 13:07
Dla większości ludzi, którzy cierpią, rzeczywistość zamyka się w jednym zdaniu: "Ja cierpię". Dopiero gdy uda nam się ukoić nasze cierpienie, będziemy zdolni na nowo kochać siebie i innych. A nuż to pomoże: nadanie imienia demonowi bywa dobrym początkiem rozprawy z tym demonem.
więcej

Odważny mózg nadzieją dla cierpiących

PAP - Nauka w Polsce / slo
Wtorek, 29 czerwca 2010, godz. 10:34
Aktywność fragmentu kory mózgowej decyduje o tym, czy przezwyciężymy strach - informują naukowcy z Izraela na łamach pisma "Neuron". Ich odkrycie ma szansę pomóc w opracowaniu terapii dla osób cierpiących na rozmaite fobie i stany lękowe.
więcej

USG najlepiej wykrywa raka nerki

PAP - Nauka w Polsce / slo
Poniedziałek, 28 czerwca 2010, godz. 19:28
Dzięki nowoczesnym lekom można znacznie wydłużyć życie nawet chorym z zaawansowanym rakiem nerki. Choroba wcześnie wykryta, dzięki profilaktycznym badaniom USG, może być całkowicie uleczalna.
więcej

Dom bez szczęśliwego końca

Dziennik Polski
Piotr Subik / slo
Poniedziałek, 28 czerwca 2010, godz. 15:05
"Dzieci" mają od dwudziestu kilku do sześćdziesięciu lat. U większości zdiagnozowano mongolizm; tak zwano zespół Downa, gdy przychodziły na świat.
więcej

Leczenie przewlekłej białaczki szpikowej

Joanna Morga / PAP - Nauka w Polsce / slo
Poniedziałek, 28 czerwca 2010, godz. 08:38
Dwa leki nowej generacji mogą już niedługo zastąpić środek, który zrewolucjonizował terapię pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową, tj. imatynib (Glivec) - oceniają hematolodzy na postawie wyników najnowszych badań.
więcej

Mamo, tato... rozmawiajcie ze mną!

Posłaniec
Anna Błasiak / slo
Niedziela, 27 czerwca 2010, godz. 08:10
Rozmowa z dzieckiem to podstawowy obowiązek rodzicielski. Kto bowiem ma dziecko wysłuchać i mu poradzić, jeśli nie rodzic?
więcej

Eksperci: ADHD nie jest wymyśloną chorobą

Joanna Morga / PAP - Nauka w Polsce / slo
Piątek, 25 czerwca 2010, godz. 11:14
ADHD jest zaburzeniem dotyczącym 3-5 proc. dzieci w wieku szkolnym. Nieleczone prowadzi do problemów w nauce, w kontaktach z rówieśnikami, może być przyczyną depresji, a także zwiększa ryzyko uzależnień i konfliktów z prawem - mówili lekarze 22 czerwca konferencji prasowej w Warszawie.
więcej

Program rozpoznający depresję w blogach

slo
Piątek, 25 czerwca 2010, godz. 10:55
Naukowcy z Izraela stworzyli oprogramowanie, które jest w stanie wykryć sygnały depresji w tekstach publikowanych przez internautów. Program wyszukuje słowa i sformułowania, które wskazują na stan emocjonalny piszącego i zdaniem jego twórców może służyć jako pomocnicze narzędzie diagnostyczne.
więcej

(Nie)uzasadnione lęki emerytów?

Przewodnik Katolicki
Michał Bandyra / slo
Piątek, 25 czerwca 2010, godz. 09:43
Szansa dla emerytów na dodatkowe pieniądze do lichej emerytury? A może w końcu alternatywa dla otwartych funduszów inwestycyjnych? Czy jednak czysty zysk dla komercyjnych banków? Czym tak naprawdę będzie odwrócona hipoteka?
więcej

Gdy dziecko nie chce spać

Jirina Prekop / slo
Czwartek, 24 czerwca 2010, godz. 15:07
„Co mam robić, kiedy dziecko nie chce w nocy spać?" - to aktualnie najczęściej zadawane pytanie.
więcej

Tato - taki silny, ciepły i OBECNY

Posłaniec
Anna Błasiak / slo
Czwartek, 24 czerwca 2010, godz. 09:23
Dawniej uważano, że rola ojca jest chronologicznie późniejsza niż rola matki. Dzieci najpierw otrzymywały wychowanie od matki, a następnie od ojca. Dzisiaj oczekiwania wobec ojca wzrosły. Potrzebna jest jego czynna obecność w każdym czasie.
więcej

"Cesarka" daje dziecku inną florę bakteryjną

PAP - Nauka w Polsce / slo
Czwartek, 24 czerwca 2010, godz. 09:11
Cesarskie cięcie sprawia, że dziecko ma inną florę bakteryjna niż przy porodzie drogą naturalną, co może wpływać na jego dalszy rozwój - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Science".
więcej

Kobieta naukowiec po urodzeniu dziecka

PAP - Nauka w Polsce
Ewelina Krajczyńska / slo
Środa, 23 czerwca 2010, godz. 17:09
Jak wygląda życie kobiety naukowca po urodzeniu dziecka? Co pracująca naukowo młoda matka postrzega jako stratę i ograniczenie w karierze naukowej, a w czym widzi szanse na dalszy rozwój?
więcej

Na uczuciach można nieźle zarobić

Dziennik Polski
Katarzyna Klimek-Michno / slo
Środa, 23 czerwca 2010, godz. 17:00
Badania pokazują, że Polska jest - na tle krajów europejskich - liderem pod względem wydatków na wesela. W porównaniu z naszymi sąsiadami przeznaczamy najwięcej pieniędzy na ten cel. Wesela u nas trwają długo i są bardzo wystawne.
więcej

Wczesna menopauza to większe ryzyko zawału

PAP - Nauka w Polsce / slo
Środa, 23 czerwca 2010, godz. 12:01
Kobiety, które przechodzą menopauzę przed 46. rokiem życia mogą być ponad dwukrotnie bardziej narażone na zawał, udar i inne epizody sercowo-naczyniowe w późniejszym życiu - informuje Reuters.
więcej

Polki częściej u stomatologa niż ginekologa

PAP - Nauka w Polsce / slo
Środa, 23 czerwca 2010, godz. 10:11
Kobiety w Polsce dwukrotnie częściej chodzą do stomatologa niż do ginekologa; co czwarta Polka nie wykonuje regularnie cytologii, a mammografię robi często pod wpływem wiadomości, że znana jej osoba zachorowała na raka piersi.
więcej

Szczepionki skutecznie zapobiegają chorobom

Paweł Wernicki / PAP - Nauka w Polsce / slo
Środa, 23 czerwca 2010, godz. 08:14
Podawanie szczepionki śródskórnie jest prostsze, mniej bolesne i daje co najmniej równie dobre wyniki co tradycyjne wstrzyknięcie domięśniowe - mówili uczestnicy konferencji "Immunologiczne właściwości skóry", która odbyła się w Warszawie.
więcej

Recepty nie działają, gdy nie ma trafnej diagnozy

Dziennik Polski
Liliana Sonik / slo
Wtorek, 22 czerwca 2010, godz. 16:29
W bloku liczącym kilkanaście pięter trudno funkcjonować bez windy. Ale windy są stale zepsute. Same się nie psują. Są psute. Są podpalane, okradane z tablic sterowniczych, smarowane sadzą, zalewane piwem i straszą pajęczyną rozbitych luster. Dzieje się tak kilka kroków od Pałacu Kultury, w samym centrum Warszawy.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook