Czujesz się wypalony zawodowo? S. Chmielewska ma na to sposób

Przychodzi taki moment, że masz dość wszystkiego. Jeśli tak jest akurat teraz, to s. Małgorzata ma perfekcyjną radę, co zrobić, żeby przezwyciężyć kryzys.

 

 

*  *  *

 

Syndrom wypalenia zawodowego dotyczy coraz częściej dobrze wykształconych, młodych ludzi, dopiero rozpoczynających swoją drogę zawodową. Aby nie wpaść w pułapkę, trzeba zwolnić tempo życia i realnie oceniać swoje obowiązki - mówią eksperci.

 

Wbrew obiegowym opiniom syndrom wypalenia zawodowego nie dotyczy osób, które od lat wykonują swój zawód i popadają w rutynę. Zdaniem ekspertów coraz częściej dotyczy on ludzi rozpoczynających dopiero karierę: dwudziesto- i trzydziestolatków.

 

Syndrom wypalenia zawodowego. Masz go? >>

 

- Być może dlatego tak się dzieje, że wydaje im się, iż mają dużo sił i energii, że są w stanie ze wszystkim sobie poradzić. Nie zwracają uwagi na to, że te siły mają im starczyć na lata, że potrzebują czasu, by ten bak doładować - podkreślała kierownik Katedry Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, prof. Anna Zamkowska.

 

Zdaniem eksperta młodzi pracownicy często mają nierealistyczne wyobrażenia o swoich zadaniach w pracy. Z drugiej strony - jak zaznaczyła - ze względu na niższy status w stosunkach służbowych - nie chcą odmówić przełożonemu wykonania zadań, które ze względu na nawał obowiązków i brak czasu - ich przerastają.

 

W ocenie ekspertów syndrom wypalenia zawodowego b. często dotyka osób, którzy spełniają się w pracy.

 

- Praca je nakręca; pracują, pracują i w pewnym momencie coś się zmienia, przestaje im się chcieć, nie mogą wstać z łóżka, mają w nosie ludzi, do których lgnęli, klienci przestają się liczyć. Było super i nagle tak nie jest - powiedziała w rozmowie z PAP wiceprezes zarządu Slowlajf Fundacji Przeciw Wypaleniu Zawodowemu Monika Madejska.

 

Eksperci podkreślają, że syndromy wypalenia zawodowego pojawiają się na różnych płaszczyznach. Objawy fizyczne, które - jak zaznaczają - często są bagatelizowane to: zmęczenie, które nie mija, osłabienie, łatwość zapadania na przeziębienia i choroby wirusowe, bóle i napięcia mięśni, trudności z zasypianiem.

 

W sferze emocjonalnej z kolei pojawią się: uczucie pustki wewnętrznej, brak kontroli nad swoimi emocjami, przejawiający się w zwiększonej płaczliwości, drażliwości, wybuchach agresji, zniechęceniu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.63

Liczba głosów:

27

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Jan Kowalski 09:48:43 | 2018-11-30
Pogadanka siostry Małgorzaty do której mam wielki szacunek dotyczy głównie pracy i relacji z osobą czy osobami niepełnosprawnymi. Nagłówek tego artykułu sugeruje zupełnie inny rodzaj problemu, dużo szerszy i wychodzący poza duchowość. Skąd ten roźdźwięk?! Zwracam się z prośbą do redakcji bo to nie jest po raz pierwszy, abyście nie schodzili do poziomu prasy brukowej jeśli chodzi o nagłówki artykułów pojawiających się na waszym portalu. Chętnie czytam artykuły na Deonie, mogę powiedzieć, że jestem Waszym fanem, stąd ta uwaga. Technika zachęcania czytelnika do zwrócenia uwagi na dany artykuł na portalu katolickim nie może schodzić poniżej najwyższych standardów. Skutki są jak w/w artykule - nijak się to ma do treści, wprowadza w błąd no i przede wszystkim(w przypadku innych) jest tempo-rzenująca. Zachęcam do wejścia na inny poziom dziannikarstwa. Pozdrawiam

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook