Co znaczy silne pragnienie życia

(fot. shutterstock.com)

Z okazji trzydziestolecia ukończenia studiów na wydziale lekarskim odbyło się spotkanie koleżeńskie. Wiele osób przybyło, aby rozpoznać koleżanki i kolegów, powrócić do wspomnień z przeszłości, nacieszyć się wzajemną obecnością. W atmosferze zabawy i radości ktoś opowiedział anegdotkę.

 

Całkiem przypadkowo spotykają się: ceniony profesor medycyny, uznany powszechnie guru w swojej dziedzinie, oraz jego były pacjent, leczony wiele lat temu.

- Poznaje mnie pan, panie profesorze? - pyta pacjent.

- Szczerze powiedziawszy, nie bardzo. - Po chwili skupienia i bacznej ocenie rozmówcy odpiera zagadnięty.

- Leczyłem się u pana kilkanaście lat temu i wówczas dawał mi pan profesor kilka miesięcy życia, a ja żyję do tej pory i cieszę się wyśmienitym zdrowiem!!!

- Proszę pana - odpowiada niezmieszany szef kliniki - jeśli człowiek naprawdę się uprze, to medycyna jest bezsilna.

 

Nasze myśli i pragnienia mają potencjał, by przekształcić się w rzeczywistość. Najpierw rodzi się myśl, na przykład zbudowania domu. Potem następuje szukanie i zdobywanie wiedzy na temat budowy. Oblicza się swoje siły i środki, by rozważnie zaplanować inwestycję. Powstaje projekt dostosowany do oczekiwań i potrzeb oraz stanu konta. Kolejny etap to rozpoczęcie działań budowlanych. Myśl, zdobywanie wiedzy, projekt i czyn. Taka jest kolej tworzenia. Ktoś powiedział: "Cokolwiek myślisz, masz rację". Jeśli myślisz, że poradzisz sobie z wyzwaniem, że uda się przedsięwzięcie, tak się stanie. Odwrotnie, jeśli jesteś pewien, że poniesiesz klęskę, też będziesz miał rację. Oczywiście samo myślenie nie załatwia sprawy. Dyzio Marzyciel fantazjował o niezwykłych przyszłych dziełach, a brakowało mu energii i stanowczości nawet do zwyczajnego działania. Spędzał jedynie miło czas na marzycielstwie. Bo samo myślenie może być źródłem przyjemności.

 

Znany jest w medycynie efekt placebo - efekt wiary w skuteczność zastosowanego leku, który jest obojętnym, z farmakologicznego punktu widzenia, środkiem. Zdarzają się niezwykłe rezultaty tak ukierunkowanego intensywnego myślenia, głębokich pragnień. Właściwie w onkologii na co dzień obserwuje się wpływ potęgi myśli i emocji chorego na przebieg leczenia i długość życia. Dlatego identyczne pod względem rozpoznania, zaawansowania, utkania histologicznego, wieku i płci osoby chore na nowotwór złośliwy mogą mieć całkiem różny przebieg choroby.

 

Pani Elwira zachorowała na raka piersi w wieku trzydziestu paru lat. Wszystkie czynniki rokownicze miała złe. Niespełna rok po radykalnym leczeniu skojarzonym: operacyjnym, radioterapii i chemioterapii, ujawnił się nawrót choroby.

 

- Nie dam się pokonać rakowi. Ja muszę żyć! - mówiła bardziej do siebie niż do swojego onkologa. - Moja córka za dwa lata pójdzie do szkoły, nie może mnie zabraknąć na uroczystej inauguracji jej pierwszego roku szkolnego.

Po dwóch latach mówiła: - Moja córka za dwa lata przystąpi do pierwszej komunii, nie może mnie zabraknąć na tej uroczystości.

Po kolejnych dwóch latach przekonywała: - Moja córka za trzy lata pójdzie do gimnazjum, to ważny etap, muszę żyć, aby ona czuła się bezpiecznie.

 

Znów odniosła sukces. Wyznaczała sobie kolejne cele. Była bohaterką, ale wielu o tym nie wiedziało, przecież żyła zwyczajnie w społeczeństwie, pracowała zawodowo, zajmowała się rodziną i domem, spotykała towarzysko ze znajomymi.

 

 

Wiecej w książce: Rak nie czyta książek - dr Teresa Szpytma

 


 

Rak nie czyta książek - dr Teresa Szpytma

 

Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno

 

Rak rzuca wyzwanie każdemu z nas. Ty lub ktoś z Twoich bliskich usłyszeliście niepokojącą lub złą diagnozę? Jesteś w grupie podwyższonego ryzyka? A może uważasz, że problem nowotworów w ogóle Cię nie dotyczy? To tak naprawdę bez różnicy. Walkę z rakiem możesz i powinieneś podjąć w momencie, gdy czytasz te słowa. Recepta zwycięzców? Znajdź swoją drogę. Wygraj zdrowie i życie dzięki setkom niezwykłych rad opisanych w tym unikalnym poradniku, jak pokonać cichego zabójcę.

Kilkadziesiąt lat doświadczenia wybitnego polskiego onkologa. Złożone, wielopłaszczyznowe podejście do problematyki zapobiegania i wspomagania specjalistycznego leczenia nowotworów. Praktyczne przykłady, jak mobilizować się do walki z rakiem w polskich realiach, oraz przystępnie podane wyniki badań naukowców z całego świata.

 

 

Pierwsza i jedyna taka książka w Polsce!

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook