Sześć reguł manipulowania ludźmi w sieci

(fot. needoptics_photostream / flickr.com)

Cyberprzestępcy nabierają ludzi, wykorzystując znane psychologiczne reguły zachowania - przypomniał Piotr Szeptyński z firmy doradczej Deloitte na 5. Ogólnopolskiej Konferencji Informatyki Śledczej. Tego rodzaju manipulacje nazywane są socjotechnikami.

 

- U podstaw skuteczności socjotechnik leżą zachowania ludzi. Komputery i sieci to tylko narzędzia, które pomagają manipulować ludźmi na odległość - powiedział Szeptyński.

 

Mówił, że skuteczność tych technik można wyjaśnić teorią przedstawioną przez psychologa Roberta Cialdiniego. Wyróżnił on sześć reguł, które są wykorzystywane do manipulowania ludźmi. Są to: reguła wzajemności, reguła konsekwencji, społeczny dowód słuszności, reguła lubienia, reguła autorytetu, reguła niedostępności.

 

Jak opisywał ekspert na konferencji, która odbyła się w piątek w Warszawie, wyróżniona przez Cialdiniego reguła wzajemności polega na tym, że ludzie są bardziej skłonni zrewanżować się komuś, jeśli wcześniej ta osoba coś dla nich zrobiła. Jak wyjaśnił Szeptyński bardzo często wykorzystują to oszuści, którzy chcą zdobyć dane osobowe lub jakieś poufne informacje. - W zamian za otrzymanie np. jakiegoś gadżetu jesteśmy proszeni o zostawienie swoich danych lub jakichś innych poufnych informacji - wyjaśnił Szeptyński.

 

Reguła konsekwencji to reguła, która mówi, że ludzie chcą być postrzegani jako osoby konsekwentne. I z tej konsekwencji korzystają oszuści, wykorzystując np. internetowe testy na inteligencję. Jak wyjaśnił ekspert po rozwiązaniu wszystkich zadań, aby otrzymać informację, jaki jest nasz wynik w takim teście musimy wysłać sms o podwyższonej opłacie na numer, który pojawił się na stronie internetowej. - Większość ludzi konsekwentnie wysyła takiego sms - dodał Szeptyński.

 

Kolejna reguła wyróżniona przez Cialdiniego - czyli reguła społecznego dowodu słuszności opiera się na tym, że każda informacja lub zachowanie zyskuje na wiarygodności, jeśli jest tylko popierana i akceptowana przez dużą grupę ludzi. Takie sytuacje często spotykane są na portalach społecznościowych czy w serwisach aukcyjnych. Jak powiedział Szeptyński często w serwisach społecznościowych sztucznie kreowane są profile, które mogą być wykorzystywane do budowania opinii na dany temat. - Użytkownicy, którzy chętnie przyłączają się do takich akcji tak naprawdę powodują, że na ich komputerach instalowane jest złośliwie oprogramowanie - zaznaczył Szeptyński.

 

Wyróżniona przez Cialdiniego reguła lubienia, opiera się na zaufaniu, które cyberprzestępcy wykorzystują, aby dostać się do naszego komputera. Ponieważ lubimy i ufamy przynajmniej części naszych znajomych, to chętnie klikniemy w link, który oni nam polecą. Oszuści wykorzystują np. konto mejlowe znajomego i dzięki temu mogą nakłonić nas do zainstalowania na naszym komputerze złośliwego oprogramowania.

 

Następna reguła, która wykorzystywana jest przez cyberprzestępców to reguła autorytetu. Chodzi w niej o to, że osoba, która posiada u nas autorytet łatwiej wpłynie na nasze zachowanie. Jak podkreślił Szeptyński nasze zaufanie do autorytetu pozwala oszustom naciągnąć nas na przekazanie pieniędzy np. przy różnego rodzaju zbiórkach internetowych. Do namówienia użytkowników sieci do przekazania pieniędzy wykorzystywany jest wizerunek osoby, która cieszy się autorytetem.

 

I ostatnia reguła - reguła niedostępności - która wyjaśnia, że jak czegoś jest mało albo jest to trudno dostępne to łatwiej skusić ludzi, aby próbowali to zdobyć.

 

Bardzo często reguła ta wykorzystywana jest przy naciąganiu użytkowników sieci w tzw. ofertach last minut, czyli w ofertach, które informują nas, że jeszcze przez kilka minut dostępny będzie bardzo tanio np. najnowszy model smartfona. Klikając jednak w link zamiast atrakcyjnej oferty możemy zainstalować na swoim komputerze groźne oprogramowanie.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.52

Liczba głosów:

25

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Multimir 11:28:41 | 2013-10-23
Tytuł błędnie sugeruje "manipulowanie" zamiast po prostu oszustwo, oszukiwanie ludzi.

Np. powinno być "Sześć reguł oszukiwania.....  " ale nie manipulowania, bo to coś zupełnie innego, co  jest obliczne na inny efekt niż w opisanych przypadkach. Efektem manipulacji "ludźmi" jest sympatia do partii politycznej, i to jest ważny askpekt manipulacji ludźmi przy którum podciąganie naciągactwa do rangi
manipulacji jest spłycaniem tego ważnego zaganienia.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 20:03:18 | 2013-10-07
Przykładem oszukiwania ludzi w celu skłonienia ich do zainstalowania trojana lub wirusa jest sytuacja, kiedy pojawia się okienko z informacją, że progem wykrył wirusa, a w celu jego usunięcia należy kliknąć link i zainstalować program, który wirusa usunie.

Ten program instaluje jednak rzeczywistego wirusa lub trojana, a nie program antywirusowy.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marek - Henryk Kurzynski 14:17:28 | 2013-10-06
socjotechnika na wysokim poziomie, reszta to tzw. ********y, szkoda wysilku intelektualnego na czytanie tego czegos.....

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

XLeszek 10:07:30 | 2013-10-06

[...] Więc czytam sobie i w końcu klikam "CZYTAJ DALEJ". I co widzę?!
 Permanentny przykład manipulowania, o którym mowa w artykule ... Ja bym to podpięła pod punkt " Reguła Autorytetu".

To musisz być bardzo wyrozumiała skoro tak łagodnie to komentujesz. Bo wg mnie należałoby to nazwać już nie manipulowaniem lecz perfidnym wprowadzaniem w błąd, zwyczajnym oszustwem.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Krystyna 09:05:20 | 2013-10-06
Zostałam zaskoczona.
Czytam sobie spokojnie ten lekki artykulik, a przy okazji zaczyna mnie mierzić konsekwentny brak przykładu na "groźne oprogramowanie", które jest często wspominane. Więc czytam sobie i w końcu klikam "CZYTAJ DALEJ". I co widzę?!
 Permanentny przykład manipulowania, o którym mowa w artykule ... Ja bym to podpięła pod punkt " Reguła Autorytetu".

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook