Lęk przed odrzuceniem i poczucie wartości

(fot. brad montgomery / flickr.com)

Wrażliwość na odrzucenie jest związana z niskim poczuciem własnej wartości, neurotyzmem i pozbawionym poczucia bezpieczeństwa stylem przywiązania. Osoby o wysokiej wrażliwości na odrzucenie z niepokojem oczekują oznak odtrącenia, bez wahania je interpretują i reagują na nie nadmiernie.

 

Nawet jeśli zachowanie drugiej osoby jest niejednoznaczne, ludzie o wysokiej wrażliwości na odrzucenie są bardziej skłonni oczekiwać zamierzonego odrzucenia i spostrzegać je niż ludzie o niskiej wrażliwości na odrzucenie.

 

Zwiększona troska o to, czy będzie się odrzuconym, z kolei może mieć zgubne konsekwencje dla relacji interpersonalnych. Na przykład, osoby o wysokiej wrażliwości na odrzucenie w związkach miłosnych mają większą skłonność do spostrzegania nieczułego zachowania ich partnera jako zamierzonego odrzucenia, czują się mniej bezpiecznie i czują się bardziej nieszczęśliwe w swoim związku niż osoby mniej wrażliwe na odrzucenie.


Dlaczego osoby o wysokiej wrażliwości na odrzucenie czują się niezadowolone ze swoich związków? Downey wraz ze współpracownikami odkryła, że osoby wysoce wrażliwe na odrzucenie reagują w sposób destruktywny, który podkopuje relację, kiedy stoją w obliczu zagrożenia realnym lub spostrzeganym odrzuceniem.

 

Wśród kobiet o wysokiej wrażliwości na odrzucenie antycypowane odrzucenie prowadzi do wzrostu wrogości i spadku wsparcia okazywanego partnerowi; wśród mężczyzn wysoce wrażliwych na odrzucenie możliwość bycia odrzuconym prowadzi do wzrostu zazdrości, zaborczości i chęci kontrolowania swojej partnerki. Te nieprzystosowawcze reakcje na odrzucenie mogą przyczynić się do realizacji samospełniającego się proroctwa, które stopniowo osłabia jakość relacji. Nie zdziwi nikogo, że badania wykazały, iż osoby z wysoką wrażliwością na odrzucenie z większym prawdopodobieństwem będą w relacjach, które się zakończą, w porównaniu z osobami o niskiej wrażliwości na odrzucenie. Tak więc kiedy osoby o wysokiej wrażliwości na odrzucenie spodziewają się realnego lub spostrzeganego zagrożenia, interpretują je lub reagują na nie, w rezultacie ostatecznie stwarzają sytuacje, w których doświadczają dokładnie tego, czego sobie nie życzą.


Podsumowując: badania sugerują, że ludzie z wysokim i kruchym poczuciem własnej wartości dążą do poczucia własnej wartości, używając innych strategii aniżeli ludzie z niskim i kruchym poczuciem własnej wartości. W sytuacji zagrożenia osoby z wysokim i kruchym poczuciem własnej wartości reagują bezpośrednią obroną przed zagrożeniem; ogarnia ich wtedy gniew, wrogość i niechęć, przez co w konsekwencji stają się mniej sympatyczni. Osoby o niskim i kruchym poczuciu własnej wartości skłaniają się do poszukiwania upewnienia ze strony innych co do tego, że są uroczy lub że inni ich cenią. Na początku, przynajmniej w zetknięciu z obcymi, stają się bardziej sympatyczni. Jednak ich potrzeba wsparcia duchowego wydaje się być nienasycona, szybko więc mogą dostrzec odrzucenie i brak aprobaty u innych, na co reagują dystansując się lub wyrażając gniew i ostatecznie niszczą relację tą korozyjną metodą.


Dążenie do poczucia własnej wartości nie ogranicza się do ludzi, którzy czują się bezwartościowi lub tych, którzy mają wysokie poczucie własnej wartości; z dążeniem do poczucia własnej wartości może się wiązać zarówno wysokie, jak i niskie poczucie własnej wartości, choć też różne mogą być strategie, jakich każda z tych grup używa do podtrzymania i ochrony poczucia własnej wartości w obliczu zagrożenia. Badania sugerują, że dążenie do poczucia własnej wartości nie dotyczy zwykłego poziomu poczucia własnej wartości i wiąże się z poczuciem wartości, które jest kruche, niestabilne i uzależnione, a zwłaszcza z takim, które wymaga zewnętrznego potwierdzenia.

 

 

Więcej w książce: Dobro i zło - Arthur G. Miller

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.15

Liczba głosów:

20

 

 

Komentarze użytkowników (14)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~nieśmiały 11:18:48 | 2014-04-30
Artykuł w 100% o mnie :(

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lili 19:23:11 | 2014-01-17
proponuje terapię

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Magdalena 23:24:59 | 2013-10-20
Artykul ogolnie dobry, ale brakuje mi wskazowek, jak sobie z tym radzic, z ta wrazliwoscia czy nawet nadwrazliwoscia na odrzucienie.

...Jak sobie radzić…kochać za dwoje.

Oceń 5 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~abi 19:29:43 | 2013-10-20
Artykul ogolnie dobry, ale brakuje mi wskazowek, jak sobie z tym radzic, z ta wrazliwoscia czy nawet nadwrazliwoscia na odrzucienie.

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lukcy22 19:07:38 | 2013-06-25
Artykuł jak dla mnie świetny nie patrze tutaj na stylistyke zdań czy na artykuł jako całość, liczy się treść która do mnie dotarła i dziekuję za te słowa autorowi wiele mi to uzmysłowiło :) pozdrawiam

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~trudna 12:50:19 | 2013-06-25
Użyte jest sporo trudnych słów i wiele takich samych obok siebie, choć można by je innymi zastąpić, ale ja to rozumiem. I pierwszy raz czytam o tym konkretnym problemie, który mnie dotyczy ... do tej pory szukałam na różne sposoby i w różnych źródłach ale nigdy niczego podobnego nie znalazłam. Tylko jak sobie z tym radzić...?

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~artviolet 10:21:09 | 2013-06-25
Straszby haos myśli w tym artykule,nic z tego nie wiem mimo,że przeczytałam go 3 razy aby zrozumieć co autor chce wyrazić.To co się wyolbrzymia w treści to tylko dwa słowa wrażliwość na odrzucenie i poczucie własnej wartośći powtarzane multum razy bez sensu...

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Oliwia 10:15:09 | 2013-06-25
Artukuł byłby dużo lepszy, gdyby został odpowiednio zredagowany. Przepraszam, za moją uwagę ale zbyt wiele tu słów "poczucie własne wartości". Przechodząc z jednego zdania do drugiego zdania czytamy mniej więcej: poczycie własnej wartości wyraża się przez poczucie własnej wartości, kótre bez poczucia własnej wartości nie może być poczuciem własnej wartości. ;-)

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Monika 12:11:09 | 2013-05-12
Ja się zgadzam z wieloma przykładami i całą wypowiedzią. Jezeli ktoś na serio to widzi u innych i wie jak reakuje ktoś na przykład z niskim poczuciem wartości to tutaj jest napisane dokładnie to samo co człowiek zaobserwuje u innych.  A to że nie rozumie się go to przede wszystkim brak obserwowania i doświadczenia z czymś takim lub też to że czyta się szybko i nie myśli o czym sie czyta ;)

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~RP 12:45:14 | 2013-05-03
Zgadazam sie z ??. Kiepski artykul.

Oceń 3 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook