Dlaczego spada nasza kondycja psychiczna

PAP - Nauka w Polsce

Aż 45 proc. Polaków obawia się o swoje zdrowie psychiczne - wykazały badania przedstawione podczas debaty społecznej na temat depresji, która odbyła się w OCH-Teatrze w Warszawie.

 

Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Janusz Heitzman powiedział, że stale rośnie liczba Polaków cierpiących na zaburzenia psychiczne. Podczas prezentacji poinformował, że liczba osób leczonych z tego powodu zwiększyła się o 131 proc. w latach 1990-2004. Do placówek psychiatrycznych co roku zgłasza się już 1,5 mln chorych.

 

- Spada nasza kondycja psychiczna - podkreślał prezes PTP. Powołał się na badania GUS, z których wynika, że 25 proc. badanych przyznało, że czuje się "wyczerpanych i wykończonych", 28 proc. twierdzi, że jest "zmęczonych", 16 proc. jest "bardzo zdenerwowanych", a 12 proc. odczuwa "smutek i zmęczenie".

 

Narasta również poczucie zagrożenia. Według badań CBOS, które przedstawił Heitzman, aż 85 proc. Polaków ocenia warunki życia w naszym kraju jako szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Powodem jest obawa przed bezrobociem (wskazuje na to 77 proc. ankietowanych), kryzys rodziny (47 proc.) i bieda (41 proc.). Z kolei 38 proc. badanych obawia się uzależnienia od alkoholu lub narkotyków.

 

- Nowym zagrożeniem dla naszego zdrowia psychicznego jest praca ponad normę, od 10 do nawet 14 godzin na dobę - zauważył specjalista. Jego zdaniem, wynika to z tego, że boimy się, iż nie sprostamy wymaganiom i oczekiwaniom pracodawcy, a jednocześnie mamy duże poczucie obowiązku, często narzucane przez pracodawcę.

 

Specjalista dodał, że pracodawcy celowo utrzymują pracowników w przekonaniu, iż są mało wydajni i opieszali, a jednocześnie stawiają wymagania, które nie mogą być spełnione. - Skutkiem tego jest rozbicie rodziny, depresja, choroby somatyczne, przedwczesna umieralność oraz ogólnie zła jakość życia psychicznego - wyliczał Heitzman.

 

Niepokojące jest - mówiono podczas debaty - że depresja, podobnie jak inne choroby psychiczne, jest negatywnie postrzegana w naszym społeczeństwie. Chorych psychicznie traktuje się jak ludzi gorszej kategorii.

 

Skutek jest taki, że wiele osób ukrywa swą chorobę i nie chce zgłosić się do specjalisty po pomoc, wśród nich najczęściej są mężczyźni.

 

- Zbyt późne zgłoszenie się do lekarza powoduje, że leczenie depresji jest trudniejsze, na dodatek większe jest ryzyko jej nawrotu - powiedział prof. Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

 

Dodał, że depresja to ciężka choroba mózgu, który u niektórych chorych może powrócić, szczególnie wtedy, gdy chorzy nie stosują się do zaleceń lekarza, zażywają zbyt małe dawki leków albo przedwcześnie przerywają leczenie.

 

Specjalista podkreślił w rozmowie z dziennikarzem PAP, że leki przeciwdepresyjne nie uzależniają, czego obawiają się niektórzy chorzy. - W każdym razie nie uzależniają tak jak alkohol czy narkotyki lub inne używki - zapewnił Święcicki. Jego zdaniem konieczność ich zażywania można porównać do stosowania insuliny przez chorych na cukrzycę.

 

- Antydepresanty wykorzystywane są od 1956 r. i na ogół są dość dobrze sprawdzone. Nie należy się zatem obawiać poważniejszych skutków ubocznych, choć mogą się one zdarzyć, podobnie jak w przypadku każdego preparatu - przyznał Święcicki.

 

Heitzman podkreślił, że najważniejsze jest, by nie dopuścić do nawrotu depresji. - Chorzy, którzy są właściwie leczeni mogą być tak samo aktywni w życiu prywatnym i zawodowym jak przed chorobą - dodał.

 

Patronat nad debatą społeczną "W związku z depresją..." objęło Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Polska Agencja Prasowa.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.76

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (18)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Borsuk 15:49:08 | 2012-03-29
Piszcie sobie co chceci, a ja uważam, że jest coś w jedzeniu, lub w powietrzu, może jakieś fale z przekaźników, coś czego wcześniej -50 lat temu- nie było, a co teraz wyraźnie wpływa na nasze samopoczucie obniżając nastój, odpornośc, powodując alergie. I jestem pewien,że są ludzie którzy o tym wiedzą i nie powiedzą, bo stoją za tym jakieś wielkie produkcje. Ale to nie jest spiskowa teoria, uważam że to się stało przypadkiem, i że stoi za tym gruba kasa.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~:) 11:49:27 | 2012-03-21
podobno na portalu były problemy techniczne,
więc to nie ludzie blokują :) na szczęście

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~9NX9S 19:49:47 | 2012-03-19
Nie mam pojęcia kto by to mógł być :] 
Nic się nie stało, zainstalowałam jeszcze jedną przeglądarkę.  

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ktoś blokuje? 19:45:19 | 2012-03-19
wyłączenie możliwości odpowiedzi 

Ktoś blokuje?
To przykre :(

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~9NX9S 18:11:10 | 2012-03-19
Dziękuję za zamknięcie mi ust przez wyłączenie możliwości odpowiedzi. Mimo to, jak widać, poradziłam sobie.

Samobójstwo to wielka tragedia dla rodziny. Obiawia się brakiem szacunku i jest przejawem samolubstwa. W życiu musimy Ciąągle podejmować wyzwania i walkę, a problemy można rozwiązać lub obejsć, ale nigdy nie można się poddać.


Nie mam rodziny a z mędrkowaniem radzę poczekać jakieś 30 lat. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tomasz Majorkiewicz 17:12:45 | 2012-03-19
 Samobójstwo to wielka tragedia dla rodziny. Obiawia się brakiem szacunku  i jest przejawem samolubstwa. W życiu musimy Ciąągle podejmować wyzwania i walkę, a problemy można rozwiązać lub obejsć, ale nigdy nie można się poddać. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~R 16:04:13 | 2012-03-19
Samobójstwo jest wyjściem, ale takim gtłupim, bylejakim. O ileż piękniej jest dać się pokonać przez samo życie. - To cytat, nie pamiętam z kogo.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Słaba 13:32:44 | 2012-03-19
no dobrze, jest ucieczką i zamierzam je popełnić a ciebie to nie obchodzi.

A dlaczego chcesz je popełnić?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Tomasz 13:25:59 | 2012-03-19
Ucieczka? Raczej z deszczu pod rynnę. Ciebie to powinno obchodzić, bo każdy pracuje na własne konto.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~9NX9S 12:55:41 | 2012-03-19
no dobrze, jest ucieczką i zamierzam je popełnić a ciebie to nie obchodzi.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook