Na początku każdej choroby jest psychika

Nowy Dziennik
(fot. shutterstock.com)

Motto współczesnego hipochondryka powinno brzmieć następująco: "Nie ma ludzi zdrowych. Są tylko źle zdiagnozowani". Aktualna redefinicja hipochondrii powinna jeszcze zawierać informację, że jest to choroba zakaźna, która najłatwiej przenosi się poprzez kontakt z internetem.


Po pierwsze, definicja zdrowia przyjęta przez Światową Organizację Zdrowia mówi, że zdrowie to nie tylko brak choroby, ale przede wszystkim "poczucie fizycznego i psychicznego dobrostanu", a o to znacznie trudniej niż o nieobecność dolegliwych objawów zapalenia zatok czy dyskopatii.


Po drugie, aktualne założenia rozwoju medycyny jako nauki są z grubsza takie, że większość naszych problemów zdrowotnych ma podłoże w biologii. W tym nowym rozumieniu chorobą, zespołem lub syndromem wymagającym leczenia jest więc nie tylko banalne przeziębienie czy znacznie poważniejsza "wieńcówka", ale również to, co dotąd nie wchodziło w zakres zainteresowań medycyny. Na przykład zahamowania albo fobie.


Opisy symptomów tych nowych chorób, zespołów i syndromów krążą zaś po internecie, gdzie całe społeczności zawzięcie dyskutują na przykład o ignorowanych przez oficjalną medycynę objawach boreliozy. Boli kogoś głowa, no to wklepuje w przeglądarkę "bóle głowy, przyczyny" i za chwilę już wie, że to może być: glejak, tętniak, SM, udar, wylew, ale też toksoplazmoza lub - naturalnie - borelioza.


W tej sytuacji hipochondryk, czyli - jak stanowi aktualna definicja encyklopedyczna - człowiek, który przesadnie koncentruje się na swoim zdrowiu, dopatruje u siebie symptomów różnych groźnych schorzeń, a potem usiłuje przekonać kolejnych lekarzy, jak bardzo jest chory, ma teraz wyjątkowo sprzyjające warunki do kreatywnej autodiagnostyki. Epidemii hipochondrii sprzyja też - paradoksalnie - wzrost przeciętnego poziomu świadomości na temat zagrożeń zdrowotnych płynących ze środowiska. No bo jak się tu nie rozchorować, skoro z każdej półki w spożywczym czyha na hipochondryka zabójczy cholesterol, mordercza sól i trująca glukoza, na polach rośnie - na jego zgubę - roślinność modyfikowana genetycznie a do wody dodawana jest szkodliwa "chemia", o kleszczach roznoszących boreliozę po trawnikach, to już nawet nie wspominając. Ba, osobisty kot może być nosicielem groźnej dla życia toksoplazmozy!


Toteż obok hipochondryków "prawdziwych", czyli ludzi cierpiących na poważne zaburzenie nerwicowe, polegające na przesadnej obawie o zdrowie (stanowiących mniej więcej 2-4 procent populacji), rośnie też liczba chorych z urojenia produkowanych przez media. Bo to zwykle właśnie one podają doniesienia ze świata medycyny w tonie sensacji.


Tymczasem już wiadomo, że na początku każdej choroby jest nasza psychika. Za każdym zachorowaniem kryje się osłabienie naturalnego układu odporności. Ten zaś okazuje się wyjątkowo wrażliwy na negatywne bodźce ze strony układu nerwowego. Najlepszym przykładem tego sprzężenia jest zespół stresu pourazowego, kiedy dramatyczne doświadczenie natury psychicznej może w następstwie sprowokować szereg poważnych zaburzeń fizjologicznych. Podręcznikowym przykładem działania tej zasady jest także "syndrom trzeciego roku", kiedy to większość studentów medycyny odkrywa u siebie objawy tych wszystkich chorób, o których istnieniu dowiaduje się z podręczników diagnostyki.


Nie trzeba zresztą studiować na AM. Wystarczy zajrzeć do "Podręcznika hipochondryka" (2009) autorstwa brytyjskiego dziennikarza Johna Naisha. Zebrane tam relacje prasowe dotyczące najnowszych odkryć w dziedzinie medycyny, z każdego relatywnie zdrowego czytelnika są w stanie uczynić chorego z urojenia. O ile wcześniej nie umrze on z przerażenia czytając, jak to romantyczna kolacja przy świecach może się skończyć śmiertelnym zatruciem ołowiem. Lekturę może też zakłócić letalny atak śmiechu. Bo trudno zachować powagę dowiadując się o takich jednostkach chorobowych, jak udar telefoniczny, demencja szczękowa lub nerwica roszczeniowa!


Tymczasem nie ma się z czego śmiać, bo hipochondria to całkiem poważny problem medyczny. Chorzy z urojenia odczuwają bolesne symptomy w sposób fizyczny. I cierpią naprawdę. Zamiast odsyłania z kwitkiem wśród ironicznych komentarzy, powinni więc otrzymać sensowną pomoc psychologiczną.


Czytelnicy codziennej prasy, regularnie zarażający się z gazety kolejnymi mutacjami boreliozy, powinni zaś wziąć pod rozwagę, że zgodnie z ustaleniami Johna Naisha strach przed chorobą zabija częściej, niż sama choroba.

 

Według oficjalnych statystyk medycznych hipochondrycy żyją krócej!

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.09

Liczba głosów:

35

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pożyteczny artykuł 21:10:14 | 2014-07-09
Bardzo dobry artykuł,
a psychika istotnie ma ogromny wpływ na na każdą chorobę
a co dopiero na hipochondrię.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Grażyna 11:51:15 | 2014-05-11
Bardzo dobry artykuł. Mam w rodzinie takiego hipochondryka, wszystko zgadza sie z tym co jest w artykule. To na prawde powazna choroba, a przebywanie z takim czlowiekiem, który ma jeden temat: swoje choroby, łyka setki tabletek, i wszystko widzi w czarnych barwach, to udręka.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ewa 07:00:37 | 2014-03-03
Hipochondrii by nie było gdyby choroby diagnozowano. Ileż to razy zdarza się, ze lekarz lekcewazy objawy a gdy juz jest diagnoza to jest za późno. Ile trzeba prosić aby dostać skierowanie na badania. Ci w lepszej sytuacji robią badania prywatnie i juz z gotowcem idą do lekarza. Lepiej by wynik nic nie wykazał niz zlekcewazono prawdziwy objaw.

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

naczelnyantykolejarzRP 10:13:22 | 2011-12-08
 A poza tym uważam ten tytuł za kretyński - każdej choroby! tylko bezgraniczny matoł może coś takiego napisać. Niech odwiedzi chorych w szpitalach, niech popatrzy na cierpiące dzieci i niech przestanie pisać takie durne uogólnienia!

Oceń 2 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

naczelnyantykolejarzRP 23:24:34 | 2011-12-07
 Ostatnio po badaniach kontrolnych lekarz zadał mi pytanie, co pan robi, że ma pan tak niski cholesterol?
Moja odpowiedź położyła go na łopatki (zgadza się całkowicie ze stanem faktycznym) - nie robię nic, jem wszystko, co jest uznawane za niezdrowe i odradzane przez lekarzy!!!

Oceń 3 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook