9 typów osób nadużywających alkohol

PAP - Nauka w Polsce

Istnieje 9 typów osób nadużywających alkohol, uważa brytyjskie Ministerstwo Zdrowia. Rząd skieruje do nich kampanię informacyjną, by ostrzec ich o zgubnych skutkach picia. Według zleconych przez rząd badań, osoby pijące dużo, robią to z rozmaitych, ale powtarzających się powodów.

 

Dużo, czyli tygodniowo - dla kobiet: 35 jednostek (tzn. 280 g czystego alkoholu czyli np. 4,375 l wina), zaś dla mężczyzn: 50 jednostek (tzn. 400 g czystego alkoholu, co odpowiada 1,250 l wódki).

 

Według badań naukowych, taka ilość, to o wiele za dużo, jest bowiem szkodliwa dla zdrowia. Rząd chce więc takim osobom pomóc pożegnać się z kieliszkiem. Jednak najpierw osoba pijąca musi sobie sama uświadomić, że ma problem.

 

Pomóc jej może ta lista, która pozwoli jej uświadomić sobie, dlaczego pije:

 

  1. z depresji - przechodzi kryzys życiowy (śmierć bliskich, rozwód lub kłopoty finansowe); alkohol to pocieszenie i sposób na radzenie sobie z problemami.
  2. dla odprężenia - żyje pod presją, ma stresującą pracę lub życie domowe, czuje więc, że sobie nie radzi; alkohol to relaks, coś co odróżnia pracę od życia domowego (często partnerzy wspomagają ten rodzaj picia, podając drinka).
  3. dla podtrzymania więzów - ma bardzo bogate życie towarzyskich; alkohol pozwala utrzymywać relacje, jest czymś, co łączy i zrównuje; dlatego często ilość drinków wymyka się spod kontroli.
  4. z przyzwyczajenia - uważa za normalne, że wszyscy faceci piją codziennie w pubie; picie alkoholu to czas dla siebie, a tradycja nakazuje mężczyznom spędzać go z kolegami przy kieliszku.
  5. dla towarzystwa - piją z grupą znajomych; wspólne picie alkoholu tworzy więzy z grupą, daje wrażenie przynależności i bezpieczeństwa, nadaje życiu sens.
  6. z nudy - zwykle są to samotne matki lub osoby po rozwodzie, bez życia towarzyskiego; alkohol to towarzysz, zastępuje obecność innych ludzi, jest przyjemnością na zakończenie dnia, gdy skończą się obowiązki.
  7. jako macho - sfrustrowany, bezradny i niedowartościowany w ważnych aspektach życia; kultywuje obraz "samca alfa", i dlatego stale udowadnia swą męskość poprzez wprawę w piciu;
  8. z hedonizmu - single, ludzie po rozwodzie lub z dorosłymi dziećmi; dużo piją, by podkreślić swą wolność i niezależność, przełamać zahamowania i zamanifestować młodzieńczość.
  9. na granicy uzależnienia - mężczyźni, którzy praktycznie żyją w pubie; piją z wielu przyczyn, na które składają się nuda, chęć wtopienia się w tłum i poczucie braku sensu w życiu.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.47

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~asia 21:28:23 | 2011-11-30
to by się zgadzało, znam parę osób co nadmiernie i niepotrzebnie pija

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook