Szukaj i przyjrzyj się temu, co jest ważne

Czasami warto się zastanowić nad tym, czego mi brakowało, o czym marzyłem, czego pragnąłem, a nie zostało mi dane. (fot. Josa Jr / flickr.com)

Nie wszystko ma dla nas wielkie znaczenie. Czasami wydaje się człowiekowi, że to, co dla niego ważne w życiu, musi mieć wielką moc, niejako narzucać się. Nie zawsze tak jest, choć i tego nie można całkiem wykluczyć. Warto jednak spojrzeć na swoje życie jako na tworzenie mnie samego.

 

Wydarzenia, które miały miejsce mogą mi uświadomić, gdzie jestem prowadzony w swoim życiu i kto na mnie wywierał największy wpływ.

 

W życiu każdego człowieka jest wiele rzeczy, przedmiotów, które są dla nas ważne, które naprawdę cenimy, które odegrały dla nas wielką rolę. To są przedmioty, sytuacje, wartości duchowe. Wróćmy do tych rzeczy w naszym życiu, które stały się znaczące. Zacznijmy od wrażeń, od tego co lubię. Niech będą to pokarmy, napoje, ulubione zapachy, słowa, które słyszałem, rzeczy, których dotykałem. To jest świat, w którym przychodzi nam żyć. Uświadomienie sobie ich obecności jest ważne, ponieważ wiąże nas z konkretnym czasem, miejscem. Czasami warto się zastanowić nad tym, czego mi brakowało, o czym marzyłem, czego pragnąłem, a nie zostało mi dane.


Życie człowieka jest kształtowane przez myśli, idee, przekonania. Zwykle jest to przy okazji zdobywania wiedzy, ale także bardzo często poprzez obecność w naszym życiu "mistrzów", osób, które zachęcają nas do myślenia i są wzorem, do jakiego się odnosimy. Te przekonania nie są zdobywane raz na zawsze. Jest to proces, w którym uczestniczymy. Warto przyjrzeć się temu, jak moje myślenie ulegało zmianie w czasie mojego życia i pod wpływem czego się to dokonywało.


Ważny element składowy życia stanowią dramatyczne sytuacje naszego życia, wszelkiego rodzaju próby życiowe. Cierpienie, momenty wielkich wyzwań są dla nas często sprawdzianem życiowym, w którym możemy, jak w zwierciadle, dostrzec motywacje naszego działania. Kryzys, trudność życiowa, na jaką napotykamy jest niewątpliwie wyzwaniem dla każdego z nas.


Historia życia, historia ważnych wydarzeń życiowych to przede wszystkim historia osób, które stawały i stają na naszej drodze. Jest wiele osób, które nosimy w swoim sercu. Te osoby wiążą się z pewnymi wydarzeniami, zarówno dobrymi, jak i złymi. Wracając do nich jednocześnie jakby otwieramy się na przesłanie, jakie te osoby mają dla nas.

 

Więcej w książce: Obudzić serce - Paweł Kosiński SJ

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.22

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook