Nie chcą się leczyć, bo ich dyskryminujemy

PAP - Nauka w Polsce

Nie można dyskryminować osób z zaburzeniami psychiatrycznymi, ograniczając im dostęp do ważnych leków albo zamykając szpitalne oddziały - mówili eksperci podczas konferencji "Nowe możliwości terapeutyczne w psychiatrii", zorganizowanej we wtorek w Warszawie.


Specjaliści podkreślali, że dzięki właściwej opiece część tych pacjentów może normalnie funkcjonować, uczyć się i pracować.

 

Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Marek Jarema ocenił, że w porównaniu z osobami cierpiącymi na inne choroby, ludzie cierpiący na zaburzenia psychiatryczne bywają narażeni na nierówne traktowanie. Dotyczy to np. chorych na schizofrenię, która dotyka ok. 1 proc. Polaków (350-380 tys. osób). - Leczy się najwyżej połowa z nich - zauważył Jarema. Jak tłumaczył, dzieje się tak dlatego, że łatwo dostępne leki tradycyjne dają niekorzystne skutki uboczne, np. drżenie rąk, tycie, ślinotok, brak chęci do działania, więc chorzy często z nich rezygnują.

 

Tymczasem, zdaniem ekspertów, aż połowa chorych powinna brać droższe leki II generacji - równie skuteczne, ale lepiej tolerowane. Leki te są szczególnie wskazane dla ludzi młodych, uczących się i aktywnych zawodowo. Dostęp do tych leków jest jednak ograniczony. Jak zauważył prof. Jarema, są one refundowane u chorych na schizofrenię, ale już nie w przypadku tzw. zaburzeń schizoafektywnych (czyli łączących objawy typowe dla zaburzeń afektywnych - zaburzenia nastroju, emocji i aktywności oraz schizofrenii - PAP).

 

Prezes Polskiego Towarzystwa ADHD dr Ilona Lelito dodała, że brak refundacji ogranicza też dostęp do leków dla dzieci z ADHD. - Tylko 20 proc. tych dzieci wymaga leczenia farmakologicznego. Zabiegamy o refundację leków dla nich. Mam nadzieję, że do końca września, jeszcze w tej kadencji, pojawią się listy z tymi lekami - powiedziała.

 

ADHD to najczęstsze zaburzenie wieku rozwojowego - zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder). - Stwierdzenie tego problemu jest początkiem wielkiej pracy, jaką trzeba wykonać, by dziecko mogło korzystać z normalnej ścieżki edukacji - tłumaczyła Lelito.

 

Prof. Jarema dodał, że przy zaburzeniach psychicznych nie mniej ważna od leków jest opieka. - Dziś podstawową formą opieki jest leczenie szpitalne. Naszym celem jest poprawa dostępności opieki środowiskowej - spotkań z terapeutą, psychologiem, lekarzem - w domu chorego albo w punktach opieki dziennej. Taka pomoc jest dostępna teoretycznie, ale w praktyce bywa różnie - zaznaczył.

 

Prof. Tomasz Wolańczyk, kierownik Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego alarmował zaś, że poziom finansowania świadczeń powoduje, iż oddziały psychiatrii dziecięcej są zamykane.

 

- Oddział opieki dziennej dostaje około 80 zł za osobę na jednego pacjenta na dzień. To mniej niż prywatna wizyta u specjalisty! W takim wypadku racjonalnie myślący dyrektorzy szpitali często przymierzają się do zamykania oddziałów - zauważył.

 

Zastępca dyrektora w Departamencie Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia Wojciech Kłosiński przypomniał, że model opieki psychiatrycznej w Polsce zmienia się powoli za sprawą Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP).

 

- Do niedawna w Polsce funkcjonował model opieki oparty na dużych szpitalach psychiatrycznych. Chorych najlepiej jest jednak leczyć w ich środowisku. Służą temu m.in. poradnie i oddziały dzienne, których wciąż brakuje. Pojawiają się co prawda oddziały psychiatryczne w szpitalach ogólnych, dzięki czemu chory może zostać blisko miejsca zamieszkania, zmniejszają się też koszta opieki. Takich oddziałów jest jednak wciąż za mało - powiedział.


Brakuje również kadr - lekarzy, psychiatrów dziecięcych, pielęgniarek, psychologów. "W każdym z tych obszarów obserwujemy tendencję wzrostową, ale to wciąż za mało - przyznał przedstawiciel MZ.

 

Kłosiński zapewnił, że analizowane są nowe listy leków refundowanych i "na pewno pojawi się na nich preparat o przedłużonym działaniu (II generacji - PAP) i preparat stosowany w leczeniu ADHD".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~romi 21:22:19 | 2011-09-18
chciałbym krótko się przedstawić .mam na imię Roman i jestem od 9 lat chory psychicznie.wiodę spokojne życie pracuję piszę i Bóg daje mi na codzień pogodę ducha.można normalnie żyć w zaburzeniu psychicznym.pzdr deonowiczów i oo.jezuitów w rocznicę powstania Deon.cieszę się że byłem jednym z pierwszych który dowiedział się że istniejecie .wszystkiego najlepszego!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~! 19:37:11 | 2011-09-16
oddział dostaje 80 zł a pacjent płaci prywatnie za wizytę tyleż samo,jesli nie więcej, bo przychodni zdrowia psychicznego w jego mieście nie ma. Jak ma pieniądze, to się leczy prywatnie, a jak nie ma, to się nazywa,że nie chce...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wanda 19:06:39 | 2011-09-16
Wyciszają lekami tzw ADHD.A przecież spośród takich dzieci  wyrastali odkrywcy,naukowcy,wizjonerzy.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Słaba 19:06:05 | 2011-09-16
Za mało psychologów? To czemu tak ciężko psychologowi znaleźć pracę?

Pewnie nie ma z czego im płacić...

Ale jest też inny problem. Pacjent zostaje wypisany do domu i do leczenia w poradni i wraca do środowiska rodzinnego, w którym mu się zaraz pogorszy. Ale gdzie ma pójść? Na wynajcie pokoju go nie stać, a poza tym najczęściej szybko go wyproszą, jak zauważą "dziwne" zachowanie. Próbowałam mieszkać z dziewczyną, której poradzono, żeby po wypisaniu z ośrodka leczenia, nie wracała do domu, do mamy. I wstyd powiedzieć, ale długo nie wytrzymałam. :-(  Nie ja jedna ją wyprosiłam... :-(((

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

zuzzi 18:51:23 | 2011-09-16
 Za mało psychologów? To czemu tak ciężko psychologowi znaleźć pracę?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook