Człowiek może chorować ze zgorzknienia

PAP - Nauka w Polsce

Naukowcy z Concordia University (Kanada) dowodzą, że istnieje związek między goryczą, odczuwaną w wyniku porażki, a jakością życia i zdrowiem fizycznym - informuje serwis EurekAlert.

 

- Ciągłe zgorzknienie może skutkować odczuwaniem gniewu i wrogości, które, jeśli wystarczająco silne, mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie fizyczne - powiedział Carsten Wrosch, profesor z Wydziału Psychologii Concordia University i członek Centre for Research in Human Development. Jeśli gorycz jest odczuwana przez dłuższy czas, może pogorszyć metabolizm, odporność, funkcjonowanie organów lub spowodować rozwój choroby.

 

Główną przyczyną odczuwania goryczy jest porażka. Jednak w odróżnieniu od żalu, który objawia się obwinianiem siebie za niepowodzenia, gorycz skutkuje zrzucaniem winy na czynniki zewnętrzne, gniewem i rzucaniem oskarżeń.

 

Według Wroscha i jego współpracowników, zgorzknienia można uniknąć, jeśli po porażce spróbuje się znaleźć inny sposób osiągnięcia celów. Jeśli to się nie uda, powinno się porzucić bezowocne wysiłki i zaangażować w coś równie ważnego (np. zamiast bezskutecznie starać się o awans poszukać lepszej pracy). Proces odrywania się od porażek i angażowania w nowe przedsięwzięcia nazywany jest autoregulacją (ang. self-regulation) i pozwala uniknąć gorzkich uczuć.

 

Michael Linden z Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego, w 2003 roku zaproponował, by zgorzknienie zakwalifikować jako chorobę. Nazwał ją "zespołem zgorzknienia pourazowego" (post-traumatic embitterment disorder; PTED). Według niego na to schorzenie cierpi ok. 1-2 proc. populacji, i dzięki uznaniu PTED za chorobę mogliby oni uzyskać właściwą pomoc.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

31

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~wybaczyć sobie porażki 22:21:51 | 2012-09-09
trzeba też umieć sobie wybaczyć i iść dalej,
co nie zabije to wzmocni najczęściej

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~'CHARAKTERY' 13:32:53 | 2012-02-08
http://www.charaktery.eu/wiesci-psychologiczne/4958/Lepiej-nie-rozpami%C4%99tywa%C4%87-pora%C5%BCek/

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Zuza 13:03:36 | 2012-02-04
 Dlatego tak wiele osób uważa, że warto używać życia, warto się kochać (oczywiście z głową) i wtedy zgorzknienie nas nie dosięgnie. Nie po to natura dała kobietom w dni płodne zalotne spojrzenia, blask włosów, żebyśmy tylko grzecznie siedzieli. I wcale nie jest to sprzeczne z religią. Kochani korzystajcie z życia.

Oceń 1 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?