Czekanie na diagnozę gorsze od werdyktu

PAP - Nauka w Polsce

Niepewność związana z oczekiwaniem na diagnozę może być przyczyną większego lęku niż świadomość poważnej choroby - podkreślają naukowcy, którzy zaprezentowali swoje badania na zjeździe Północnoamerykańskiego Towarzystwa Radiologicznego. O ich wnioskach informuje Reuters.

 

- Gdy tylko pacjent usłyszy diagnozę, zyskuje pewnego rodzaju zrozumienie i kontrolę. Jednak bez tego, wszystkim co ma jest lęk, z którym nie wie, jak sobie poradzić. Ważne, by lekarze i inni pracownicy służby zdrowia zdali sobie z tego sprawę i pomagali pacjentom łagodzić obawy i stres - mówi autorka badań dr Elvira V. Lang z Harvardzkiej Szkoły Medycznej w Bostonie.

 

We współpracy z psycholożką dr Nicole Flory badaczka przeanalizowała poziom lęku i stresu u 214 kobiet, z których 112 oczekiwało na biopsję piersi, 42 na chemoembolizację wątroby (zabieg stosowany podczas leczenia raka wątroby), a 60 na embolizację włókniaków macicy.

 

Pacjentki oczekujące na biopsję wykazywały około dwukrotnie wyższy poziom lęku (48 na 160 punktów) niż kobiety, które miały przejść zabieg chemoembolizacji wątroby (26 pkt.) czy embolizacji włókniaków macicy (24 pkt.). Grupa ta przejawiała ponadto wyższy poziom stresu i miała nieco więcej objawów depresyjnych.

 

Jak twierdzi dr Lang, wyniki są dość zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że to zabieg embolizacji jest bardziej inwazyjny i wiąże się z większym ryzykiem dla pacjenta.

 

- Pracownicy służby zdrowia i rodzina mogą brać pod uwagę głównie stopień ryzyka związanego z daną procedurą. Pacjent doświadcza jednak czegoś innego - zaznacza badaczka. - Ludzie chcą uspokoić pacjentów, jednak stosowany przez nich język wcale nie pomaga. Mówią na przykład "nie będzie tak źle" czy "to będzie tylko małe ukłucie", podczas gdy takie słowa tylko nasilają lęk pacjentów.

 

Zdaniem dr Lang pracownicy medyczni mający kontakt z pacjentem powinni przechodzić szkolenia dotyczące umiejętności odpowiedniej rozmowy z chorymi i sposobów redukowania lęku i stresu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Poszukiwacz_szczescia 00:59:17 | 2011-08-26
"Czekanie na diagnozę gorsze od werdyktu"
Każdy człowiek czekający - to wie.
Więc tym razem Amerykanie "nie odkryli Ameryki"

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook