Gry wideo wzmagają apetyt

PAP - Nauka w Polsce

Zaledwie godzina spędzona z grą wideo może sprawić, że nastolatkowie zjedzą więcej w ciągu dnia - sugerują naukowcy, którzy przedstawili swoje wnioski na łamach "American Journal of Clinical Nutrition".

 

Swoje obserwacje naukowcy z kanadyjskiego Eastern Ontario Research Institute w Ottawie prowadzili wśród 22 nastoletnich chłopców o prawidłowym wskaźniku BMI, którzy uczestniczyli w dwóch testach odbywających się przed lunchem. Podczas pierwszego testu poproszono ich, by przez godzinę grali w grę wideo; innego dnia chłopcy mieli spędzić ten czas, siedząc w ciszy i relaksując się.

 

Po przeanalizowaniu danych dotyczących spożywanych przez uczestników posiłków okazało się, że po godzinie gry chłopcy zjedli większy lunch i dostarczyli sobie średnio 163 kalorie więcej niż po godzinie zwykłego relaksu.

 

Jak zauważa autor badań Jean-Philippe Chaput, choć chłopcy nie odczuwali większego głodu, mógł w ich przypadku zadziałać w pewnym stopniu efekt napięcia towarzyszącego grze, które sprawia, że mózg domaga się nagrody, najlepiej w postaci słodkiego i bogatego w tłuszcz posiłku.

 

Chaput uważa, że w rzeczywistości liczba dodatkowych kalorii może być dużo większa, gdyż dzieci rzadko grają tylko przez godzinę, a dodatkowo posilają się wcale nie odchodząc sprzed ekranu komputera. W dłuższej perspektywie należy więc spodziewać się, że negatywnie odbije się to na ich wskaźniku masy ciała, a co za tym idzie także na zdrowiu.

 

Zgodnie z rekomendacjami, dzieci w wieku szkolnym nie powinny spędzać przed ekranem telewizora i komputera więcej niż dwie godziny dziennie. Z badań wynika jednak, że w większości przypadków limit ten regularnie jest przekraczany kosztem ruchu na świeżym powietrzu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?