Jak kochają histerycy?

Histeryk bardziej kocha samą miłość niż partnera, chcąc jej doświadczać w wielu odmianach i formach (fot. ankor / flickr.com)

Histeryk kocha miłość. Szuka partnera jako lustra, w którym mógłby się odbijać, upewniając się, że zasługuje na miłość, umacniając w ten sposób swe niestabilne poczucie wartości.

 

Histeryk - miłość i seks

 

Histeryk kocha wszystko, co wzmaga w nim poczucie własnej wartości: upojenie ekstazą, namiętność i chętnie wznosi się ku tym wyżynom przeżyć. Histeryk kocha miłość. Pociągają go przy tym przeżycia graniczne, lecz pojmuje je inaczej niż osoba depresyjna, zatem niejako zadanie do wypełnienia, lecz jako poszerzenie granic własnego , ja", niejako jego apoteozę. O ile osoba depresyjna próbuje w poświęceniu niweczącym granice własnego, ja" i w symbiotycznym rozpłynięciu się osiągnąć stan transcendencji, to osoba o typie histerycznym będzie próbowała wznieść swego ducha w intensywności przeżyć, które pozwolą wzrosnąć jej ponad samą siebie.

W związkach miłosnych człowiek o cechach histerycznych jest też z tego powodu namiętny, zapamiętały i wiele oczekuje. Potrzebuje on przede wszystkim potwierdzenia w nich samego siebie, pragnie upić się swoim uczuciem i uczuciem partnera, oczekując, że przeżyje szczyty miłosnych doznań. Potrafi stworzyć atmosferę erotyzmu, oczarowywać i często jest mistrzem w sprawach erotyki. Potrafi wykorzystywać ten instrument; zna niuanse flirtu, kokieterii i uwodzenia. Daje partnerowi poczucie, że ten jest godnym obiektem miłości, co przysparza mu wiele uroku i seksapilu. Posiada wielką sugestywność, której trudno nie ulec, kiedy eksponuje przekonująco własne zalety i powaby.

Angażując się w związek miłosny, włącza on ową, wcześniej wspomnianą, mocnąpotrzebę realizacji własnych pragnień. Jest typem człowieka, którego hasło brzmi: veni, vidi, vici, a twierdze zdobywa szturmem, nie w długim oblężeniu. Wie, jak postępować z płcią odmienną. Związek z nim nigdy nie jest nudny. Często jednak bardziej kocha samą miłość niż partnera, chcąc jej doświadczać w wielu odmianach i formach, pełen głodu przeżyć i ciekawości życia. Kocha świetność i blask, uczty i spotkania, mógłby świętować przy każdej nadarzającej się okazji i potrafi to także odpowiednio organizować.

 

Dzięki urokowi osobistemu, temperamentowi i bezpośredniości w stosunku do ludzi jest duszą towarzystwa. Nie wybaczy tylko jednego, kiedy ktoś da mu odczuć, że nie znalazł w jego oczach uznania, kiedy da mu się do zrozumienia, że nie zasługuje na czyjąś miłość. Takie sytuacje znosi ciężko i niełatwo zapomina. Można z nim konie kraść; im więcej przygód w życiu tym lepiej, nuda jest dla niego zabójcza, a on się nudzi, gdy jest sam. Ludzie tego typu są więc partnerami barwnymi, żywiołowymi, oddanymi, spontanicznie wyrażającymi swe uczucia i potrafiącymi intensywnie przeżywać chwile. Kochają przyjemności, są pełni fantazji i chęci zabawy. Wierność nie jest u nich w cenie, przynajmniej własna, a ukrywane romanse mają dla nich szczególny urok i stwarzaj ą dodatkowe pole dla romantycznej fantazji.

W sferze seksualności sprawy mają się jednak nieco gorzej: gra erotyczna, czuła gra wstępna jest dla nich ważniejsza niż samo spełnienie seksualne. Są z tych, którzy mogliby mówić: "Chwilo trwaj, jesteś piękna", rozkoszując się nastrojem, i odsuwają od siebie moment wieńczący. Podobnie chcieliby zatrzymać na stałe atmosferę miodowego miesiąca i źle znoszą, gdy nastrój ten opada, powszednieje. Lubią zmiany. Jeśli nastawienie wobec własnej płci i płci odmiennej jest u nich zaburzone, występują problemy w sferze potencji i dochodzi do głosu oziębłość. Osoby obu płci o usposobieniu histerycznym traktują seks jako środek wzmacniający poczucie własnej wartości. Jest to także dla nich sytuacja pozwalająca doświadczyć władzy nad partnerem; nie chodzi im jednak przy tym, tak jak osobom anankastycznym, o to, by podporządkować sobie partnera, lecz raczej o upojenie erupcją własnej mocy. Szczególnie kobiety wykorzystują chętnie oddawanie się lub odmowę w seksie jako środek wywierania presji.

 

Histeryk potrzebuje potwierdzenia siebie

 

Im bardziej wyraźne cechy histeryczne w strukturze osobowości danego człowieka, tym silniejsza postawa żądania i potrzeba potwierdzania się. Związek intymny między kobietą i mężczyzną staje się wtedy dla histeryka środkiem samopotwierdzenia i ciągle na nowo ma mu dostarczać dowodów jego nieprzepartego uroku. Poczucie własnej wartości osoby takie budują bowiem przede wszystkim na tego rodzaju sukcesach: na podziwie, który czują ze strony drugiej osoby, na świadomości, że są pożądane. Jest rzeczą zrozumiałą, że z wiekiem będzie o to coraz trudniej, gdyż siła przyciągania, która zależy w dużej mierze od wyglądu zewnętrznego, słabnie; dlatego szczególnie ostro przebiega tu kryzys związany ze starzeniem się.


Histeryk potrzebuje partnera, jednak nie dlatego, że bez niego byłby niezdolny do życia, tak jak osoba depresyjna, lecz dlatego, że potrzebuje go jako lustra, w którym mógłby się odbijać, upewniając się, że jest istotą zasługującą na miłość, i umacniając w ten sposób swe niestabilne poczucie wartości. Jego narcyzm i miłość własna domagają się nieustannego potwierdzania, dlatego łatwo ulega on miłym słówkom, których chętnie słucha. Partnera potrzebuje przede wszystkim po to, żeby ten upewniał go o jego pięknie i uroku, o jego zaletach i ważności. Z tego właśnie powodu kieruje się w wyborze partnera pobudkami narcystycznymi, jednak nie z lęku przed tym, co odróżnia go od płci odmiennej, jak osoba schizoidalna, lecz dlatego, że szuka w partnerze cech podobnych do tych, które sam posiada, ponieważ chce samopotwierdzenia, odnalezienia samego siebie.

 

1 2 3  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.65

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (15)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~indigo 20:35:11 | 2015-05-01
osobowość histrioniczna, zespół niezaspokojenia emocjonalnego, 2 Dawca w enneagramie

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kamila 16:10:10 | 2014-01-28
Bardzo dobry artykuł, choć moze wymaga pewnej z psychologii, zeby go własciwie zrozumiec

pewnej wiedzy z psychologii, oczywiscie

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kamila 16:04:12 | 2014-01-28
Bardzo dobry artykuł, choć moze wymaga pewnej z psychologii, zeby go własciwie zrozumiec

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~żołnierz zawodowy 12:00:33 | 2014-01-28
każdy kapłan powinien nośić sutannę.....

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Milczenie jest złotem 20:00:17 | 2013-12-25
Paranoja. Straszne bzdury. Niewyjaśnialny galimatias. Opadają ręce. Komunikacja, która do niczego nie prowadzi. Każda wypowiedź wywołuje nowe nieporozumienie. Z każdym słowem coraz gorzej. Lepiej nic nie mówić.

Oceń 1 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~koko 19:59:53 | 2013-12-25
To jest o mnie... :(

...to połowa sukcesu, naprawdę te osobowości nie chcą przyjąc do siebie tego że takie są

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Nimnul 18:55:34 | 2013-12-25
Wniosek taka osoba dopóki nie uzmysłowi sobie swojej nieświadomej natury i nieświadomej manipulacji i nie rozpocznie psychoterapii nigdy nie utworzy szczęśliwego związku. W dawnych czasach to typowe pańcie stare panny, obecnie gdy już nie ma konwenansów to furiatki

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jolanta Zagrodny-Kuczer 13:38:28 | 2013-07-20
Histeryk kocha miłość – kocha tylko siebie
„Często jednak bardziej kocha samą miłość niż partnera, chcąc jej doświadczać w wielu odmianach i formach, pełen głodu przeżyć i ciekawości życia. Kocha świetność i blask, uczty i spotkania, mógłby świętować przy każdej nadarzającej się okazji i potrafi to także odpowiednio organizować.”…….
-Veni, Vidi, Vici- przybyłem , zobaczyłem , zwyciężyłem – Histeryk stosuje zawsze sentencję Cezara ,  słowa te padają, gdy zwycięzca, chce upokorzyć wroga. Bo Partner tutaj jest „wrogiem”
Powiem z własnego doświadczenia:
Bądźmy Brutusem: spróbujmy zawalczyć stosując  socjotechnikę" – „ Et tu Brute contra me” (i ty Brutusie przeciwko mnie  !!)
Trzeba przekroczyć Rubikon  po prostu “spalić za sobą wszystkie mosty”.
podjąć  trudną decyzję o nieodwołalnych konsekwencjach, uczynić  decydujący krok – po prostu uciekać jak najdalej………. co zdecydowanie doradza Jolka – Dżolka ;)
Szczecin dnia 20.07.2013 r.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wiosna2013 20:49:34 | 2013-07-19
myślę. że jest w tym trochę prawdy, ale od histeryków naprawdę radzę uciekaćhttp://janmatmeble.pl

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Nick 11:20:01 | 2011-12-28
 to brednie są, polecam zajrzec do pierwszego z brzegu podrecznika psychiatrii i czytanie ze zrozumieniem

Oceń 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook