W mózgu zlokalizowano ośrodek niepokoju

Naukowcy po raz pierwszy zlokalizowali w ludzkim mózgu "ośrodek niepokoju". Odkrycie może przyczynić się do skuteczniejszego leczenia stanów lękowych i depresji - donosi Sky TV, powołując się na badania londyńskiego Instytutu Psychiatrii pod kierunkiem prof. Stephena Williamsa.

 

Źródłem niepokoju jest, odpowiedzialny głównie za pamięć, element układu limbicznego o nazwie hipokamp - wykazały skanery rezonansu magnetycznego (tzw. MRI). Hipokamp jest drobną strukturą nerwową, umieszczoną w płacie skroniowym kory mózgowej.

 

Odkrycie pozwoli m.in. tworzyć leki przeciwlękowe o działaniu skoncentrowanym tylko na hipokampie, a nie na całym mózgu. Może to skutkować mniejszą liczbą efektów ubocznych.

 

Podczas skanowania rezonansem magnetycznym, wolontariusze grali w grę zręcznościową, opartą na pomyśle Pac-Mana. Byli oni ścigani przez czerwony punkt. Jeśli zostali przezeń schwytani, to aplikowano im elektryczny wstrząs. Skaner wykazał, iż w trakcie tej czynności uaktywniły się ośrodki mózgu odpowiedzialne za reakcje wizualne i mięśniowe, jak również hipokamp.

 

Naukowcy sądzą, że niepokój - jeśli nie jest przesadny - nie jest niczym złym, czy niepożądanym. Można go traktować jako element repertuaru poznawczego mózgu, służący do oceny ryzyka w sytuacjach nieprzewidzianych i przymusowych. Niepokój wyrasta na podłożu doświadczeń z przeszłości, zwłaszcza przykrych i może podświadomie ukształtować ludzkie reakcje w sytuacjach zagrożenia.

 

- Niepokój bywał postrzegany, jako stan niepożądany, a nawet nienormalny, na ogół wyrastający na podłożu doświadczeń wyniesionych z dzieciństwa. Obecnie wiemy, że u większości ludzi jest jednym z instrumentów, pozwalających oswoić niebezpieczną sytuację i zachować bezpieczeństwo - wyjaśnia dr Adam Perkins.

 

Prof. Stephen Williams dodaje: - Teraz, gdy wiemy, że hipokamp uaktywnia się w stanie podwyższonego niepokoju, możemy pracować nad terapią modulującą aktywność w tej części mózgu. W grę wchodzą zarówno terapie behawiorystyczne, jak i leki, tłumiące podwyższoną aktywność hipokampu, występującą wówczas, gdy niepokój daje się we znaki.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~katarzyna 17:58:19 | 2010-11-29
Jeśli ktoś nie przeżywa stanów lękowych bo jest
młody i pewny siebie nie rozumie czym może
być lęk towarzyszący wielu sytuacjom z wyprzedzeniem ich.Jeśli ktoś doświadczył dużej traumy z zaskoczenia wielokrotnie byłby szczęśliwy gdyby miał lek, który uwolni go od stanów prawie
nieustannego napięcia,aby to zrozumieć trzeba przeżyć. To wspaniale że wynaleziono lek oby szybko dotarł do Polski i nie mial skutków ubocznych

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~R 23:02:18 | 2010-11-24
Uwaga, bo w Poznaniu jeden genialny profesior psychiatrii już te lęki z głów wycina. Jesteśmy na drodze no Nowego Wspaniałego Świata.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook