Wino poprawia czynności poznawcze

Umiarkowane picie, w szczególności wina, wiąże się z lepszą sprawnością poznawczą - informuje EurekAlert.

 

Badanie, przeprowadzone przez Tromso Study wśród 5.033 osób w północnej Norwegii wykazało, że umiarkowane spożywanie wina jest związane z lepszymi wynikami na testach oceniających funkcje poznawcze.

 

Przez 7 lat obserwowano uczestników badania (średnia wieku 58 lat, osoby, które nie doświadczyły udaru mózgu) w zakresie czynności poznawczych. Pośród kobiet, które spożywały wino ponad 4 razy w ciągu dwóch tygodni, zaobserwowano niższe ryzyko osiągnięcia słabych wyników w testach. Z kolei do czynników obniżających sprawność poznawczą należały: słabe wykształcenie, palenie, starość, depresja, cukrzyca i nadciśnienie.

 

Pozytywny wpływ wina może również wiązać się z innymi czynnikami, takimi jak społeczno-ekonomiczny status, lepsza dieta i innymi czynnikami warunkującymi styl życia, dodają naukowcy.

 

Poprzednie badania również wykazały związek pomiędzy umiarkowanym spożywaniem alkoholu i redukcją zaburzeń poznawczych, a także obniżeniem ryzyka występowania demencji i choroby Alzheimera.

 

Wino może dawać takie efekty z powodu zawartości polifenoli, będących przeciwutleniaczami i innych mikroelementów, które mogą pomóc w obniżeniu ryzyka występowania zaburzeń poznawczych związanych z wiekiem.

 

Mechanizm ten sugerował, że alkohol chroni także przed miażdżycą tętnic, koagulacją i zmniejsza ryzyko zapalenia.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook