Zaburzenia psychiczne w spadku po ojcu

Dzieci, których ojcowie cierpią na zaburzenia psychiczne są bardziej narażone na depresję i alkoholizm - dowodzą naukowcy na łamach pisma "Lancet".

 

Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego uważają, że dotychczas zbyt dużo uwagi poświęcano analizie wpływu matek na zdrowie psychiczne dzieci, a w niedostatecznym stopniu koncentrowano się na ojcach. Kierujący badaniami psychiatra prof. Paul Ramchandani twierdzi, że ojcowie mają o wiele większy wpływ na rozwój dzieci niż wydawało się wcześniej.

 

"W wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, ojcowie mają większy udział w wychowaniu dziecka niż kiedyś. Gdy wychowaniem zajmowały się głównie matki, a ojcowie byli daleko, ich depresja nie odbijała się na zdrowiu psychicznym dziecka" - mówi prof. Ramchandani.

 

Według badaczy na dziedziczenie ojcowskich problemów narażeni są szczególnie chłopcy, a najczęstszym "spadkiem", który im przypada jest depresja i alkoholizm.

 

Co więcej, problemy psychiczne dopadają mężczyzn akurat w wieku, gdy prawdopodobieństwo zostania ojcem jest największe, tzn. między 18. a 35. rokiem życia. Z badań wynika, że jeżeli ojciec przechodzi depresję gdy dziecko ma około 2 miesiące, ryzyko wystąpienia w przyszłości problemów natury psychicznej wzrasta od 10 do 20 proc.

 

Okazało się też, że nastolatkowie, których ojcowie cierpią na zaburzenia maniakalno-depresyjne są 10 razy bardziej niż inni narażeni na podobne zaburzenia.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.88

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook