Szczęście jest dziedziczne? Przekonaj się!

PAP - Nauka w Polsce
Dzieci mogą dziedziczyć po rodzicach predyspozycje do określonych nastrojów (fot. shutterstock.com)

Nasze nastroje i emocje związane są z substancjami chemicznymi występującymi w mózgu. Okazuje się, że dzieci mogą dziedziczyć po rodzicach predyspozycje do określonych nastrojów, ponieważ "chemia mózgu" przed zapłodnieniem może wpływać na komórki rozrodcze - sugerują naukowcy w piśmie "Bioscience Hypotheses".

 

Substancje chemiczne naszego mózgu, związane z takimi stanami jak depresja czy poczucie szczęścia, mogą oddziaływać na ekspresję genów w komórkach rozrodczych (plemnikach i jajeczkach), a przez to na sposób, w jaki rozwijają się one po zapłodnieniu - taką hipotezę wysunął dr Halabe Bucay, badacz z Hospital Angeles Lomas w Meksyku.

 

Jego zdaniem, te uwarunkowania z okresu poczęcia, pochodzące ze stanów emocjonalnych rodziców, utrwalają się i dają o sobie znać w dzieciństwie i dorosłym życiu potomka.

 

Takie substancje chemiczne, jak endorfiny, ale także marihuana czy heroina, znane są z tego, że wywierają znaczący wpływ na plemniki i komórki jajowe, zmieniając w nich wzorzec aktywności genów.

 

- Wiadomo, że zachowania rodziców i ich geny wpływają na ukształtowanie się charakteru dziecka. W moim artykule sugeruję, że psychologia rodziców może mieć wpływ na charakter dziecka jeszcze przed jego poczęciem - wyjaśnia Bucay.

 

- Jest to pomysł intrygujący - komentuje redaktor "Bioscience Hypotheses", William Bains. - Chcieliśmy go opublikować, żeby dowiedzieć się, co inni naukowcy o tym sądzą i czy mają jakiekolwiek dane, który mogłyby tę hipotezę potwierdzić lub ją obalić. Taki jest sens istnienia naszego pisma - stymulowanie do dyskusji o nowych ideach, im bardziej przełomowych, tym lepiej.

 

PAP - Nauka w Polsce

 


DEON.pl poleca:

 

 

AKTYWNI RAZEM - Ewa Świerżewska

 

Kochasz swoje dziecko nade wszystko, ale zdarza Ci się z sentymentem wracać do szalonych czasów, gdy nie byłaś jeszcze mamą/ nie byłeś jeszcze tatą? Chcesz być blisko dzieci, a równocześnie nie rezygnować ze swoich pasji? Ważne jest dla Ciebie, by spędzać z nimi czas w interesujący sposób, stymulując ich rozwój emocjonalny, intelektualny i fizyczny?

Ewa Świerżewska od lat jest wzorem dla wszystkich aktywnych rodziców. Ze swoimi córkami na rowerach przejechała wzdłuż i wszerz pół Europy, a na co dzień spędza z nimi czas w ciekawy i urozmaicony sposób, podejmując małe aktywności dostępne dla każdego!

I właśnie o takich prostych, wspólnych rodzinnych aktywnościach - kulturalnych, sportowych, rozrywkowych i kulinarnych jest ten unikatowy pomocnik. Zobacz, ile wspaniałych rzeczy można robić razem z dziećmi. Wystarczy chcieć i wyjść z domu!

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook