To naprawdę dobra inwestycja...

Czy dziecko doświadczy miłości, czy odepchnięcia, czy będzie czuło się kochane, czy też nie, zależy od tego, jak matka na nie patrzy, jak je dotyka, jak się z nim obchodzi. Dlatego pozytywna relacja dziecka z matką jest kapitałem na życie, którego wagi przecenić się nie da.


Kształtowaniu się osobowości depresyjnej sprzyja wrażliwy, uczuciowy charakter, gotowość i zdolność do miłości i wysoka empatia, czyli zdolność wczuwania się w drugiego człowieka. Cechy te łączą się często z pewną zależnością uczuciową i przywiązywaniem się, które utrudniają uwalnianie się od czegoś, co ma jakąś wartość uczuciową, w co się emocjonalnie zainwestowało.

 

Relacja dziecka z matką - kapitałem na życie

 

I znowu cechy wrodzone nakładają się na okoliczności życia wynikające z biografii. Kontekst biograficzny zrozumiemy najlepiej, uprzytamniając sobie sytuację małego dziecka w późniejszej, drugiej fazie rozwoju. Niemowlę tworzy przez długi czas ścisłą jedność - „my" - ze swą matką. Matka i dziecko żyją w takiej symbiozie, są tak dalece ze sobą zespoleni, że dziecko dopiero z czasem poznaje, iż jest kimś innym od niej. Początkowo w jego umyśle nie istnieje jeszcze granica pomiędzy nim a matką. W takim stopniu, w jakim spostrzega ono teraz matkę jako kogoś, kto istnieje obok niego, pojmując zarazem, że to od niej właśnie płynie wszelka szczęśliwość i zaspokojenie jego potrzeb, w takim też stopniu staje się od niej zależne. Potrzebuje matki i odczuwa lęk, gdy ona się oddala, jest całkowicie na nią zdane i na niej skoncentrowane - matka stanowi najważniejszy punkt odniesienia dziecka. Obraz i istotę matki dziecko chłonie wszystkimi zmysłami. Stosunkowo długi czas jego zupełnej zależności od niej sprawia, iż jej obraz pozostawia w jego duszy niezatarty ślad. W ten sposób matka staje się przez nie uwewnętrzniona, jako istotna cząstka jego duszy.

 

To, jak niemowlę spostrzegało matkę i jej nastawienie względem niego, staje się później podstawą jego własnego stosunku do siebie. Odciśnięty w jego wnętrzu lub - jak mawia psychoanaliza - uwewnętrzniony obraz matki znajduje odbicie w nastawieniu dziecka względem siebie na późniejszym etapie życia; kto miał szczęście zapamiętać obraz matki kochającej, ten uważa się później w głębi duszy za osobę zasługującą za to, aby być kochanym. Kto miał natomiast nieszczęście utrwalić w sobie obraz matki zimnej, odpychającej, będzie się w głębi duszy uważał za istotę niegodną miłości i będzie potrzebował wiele czasu i dobrych doświadczeń, by móc uwierzyć, że zasługuje na miłość. Dlatego pozytywna relacja dziecka z matką jest kapitałem na życie, którego wagi przecenić się nie da.

Dobry związek matki i dziecka polega na wzajemnym dawaniu i braniu, które uszczęśliwia oboje. Poprzez naśladowanie dziecko oddaje to, co otrzymuje od swej matki; najpierw odpowiada na jej uśmiech, a potem samo wywołuje go u niej swym uśmiechem. Istnieje pomiędzy nimi głęboka wewnętrzna łączność, empatyczne porozumienie, które daje człowiekowi największe szczęście. Łatwo pojąć, że w tej relacji tworzą się pierwsze podwaliny późniejszej zdolności odczuwania wdzięczności, nadziei i przywiązania pełnego miłości. Dziecko znajduje się ciągle jeszcze w tej krótkiej, rajskiej fazie swego życia, kiedy to niczego się od niego nie wymaga, kiedy otoczenie odgaduje i zaspokajaj ego potrzeby i w której doświadcza - a przynajmniej powinno doświadczać - swego istnienia z upodobaniem i przyjemnością. Do nowych elementów drugiej fazy wczesnego dzieciństwa należy przede wszystkim - obok zależności od matki - również obudzona potrzeba bliskości pełnej zaufania.


Jest rzeczą niezmiernie ważną, aby matka stworzyła dziecku możliwość przylgnięcia do siebie całym sercem. Obraz matki stanowi dla dziecka wzór człowieka w ogóle i wszystkiego, co się łączy z człowiekiem. Czy dziecko doświadczy miłości, czy odepchnięcia, czy będzie czuło się kochane, czy też nie, zależy od tego, jak matka na nie patrzy, jak je dotyka, jak się z nim obchodzi, przy czym jego wrażliwość i zdolność odbierania wrażeń są instrumentem nadzwyczaj czułym. Stosunek otoczenia do dziecka odbija się na tym etapie w jego psychice w sposób decydujący i będzie podstawą poczucia własnej wartości w późniejszych latach. Niemieckie przysłowie mówi: „Co krzykniemy w głąb lasu, wróci do nas jak echo"...

Zapytajmy więc, gdzie tkwią w tej fazie rozwoju możliwości zaburzeń, które sprawiają, iż zamiast radości, nastawieniu dziecka do siebie towarzyszą lęk i poczucie winy.

 

Rozpieszczanie i brak akceptacji

 

Wynikają one z dwóch charakterystycznych błędów w postawach matek: z rozpieszczania dziecka z jednej strony i braku akceptacji z drugiej.
Zajmijmy się najpierw problemem rozpieszczania. Mamy tu do czynienia przede wszystkim z typem matek nadopiekuńczych, które najchętniej wolałyby, żeby ich dziecko było zawsze bezradne i zależne, żeby ich potrzebowało i było na nie zdane. Są to matki, które same często są depresyjne i które kierując się nieświadomym lękiem przed życiem oraz myślą o ewentualnej utracie dziecka lub jego miłości, rozpieszczają je, zasypując je czułościami, nie mając odwagi wymagać od niego żadnych potrzebnych umiejętności ani uczyć je zdrowej konieczności rezygnowania z pewnych rzeczy.

1 2 3 4  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

20

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

fraaszka 18:27:34 | 2018-01-02
Czy założenie firmy i zainwestowanie pieniędzy w urządzenia z http://www.wyposazenie-salonu-fryzjerskiego.pl/category/urzadzenia-fryzjerskie?horizontal będzie dobrym rozwiązaniem?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~rekso 12:12:21 | 2013-04-08
Moim zdaniem tylko nieruchomości dają teraz duże możliwości zysku - takie są właśnie wyceny. Obserwujemy bazę Jartomu kilka lat, tutaj macie aktualne oferty - http://www.jartom.com/zdjecia/ Chodzi o poważne inwestycje, ale perspektywy zysku są naprawdę duże.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pioter 12:38:40 | 2012-07-11
co za debilny tekst. gdzie sa te idalne matki?nic tylko strzelić sobie w łep ze tak sie "

"skrzywdzilo swoje dziecko"

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook