Zawsze byłeś nieśmiały, nie zmienisz się

Nie wolno się dać uzależnić opiniom od dawna słyszanym z ust rodziców czy bliskich (fot. lili_vieira_de_carvalho / flickr.com)

Nigdy nie wierzyłem w nieuchronność siły charakteru. W trakcie życia można się zmienić, można zmienić kształt swojej osobowości, jeśli się chce.


Rzeczywistość - zarówno nasza wewnętrzna, jak i zewnętrzna, jest nieskończona, zarówno na płaszczyźnie nasycenia, jak i na płaszczyźnie rozciągłości.


Pominąwszy element wyznaczony przez dziedziczność, cała reszta została ukształtowana w wyniku wzajemnego oddziaływania zachodzącego między ja i otaczającym je środowiskiem oraz - oczywiście - przez rozwój osobowości.


Raz podjąwszy decyzję, że będzie się kształtować własne życie i nie pozwoli się, by życie nas niosło, jakim entuzjazmem napawa fakt, że można zmieniać siebie, przyznać się do swoich nerwicowych zachowań, rozbić je na elementy pierwsze i zorganizować je w sposób nowy, naturalny, odpowiedni dla własnego ja.


Nie wolno się dać uzależnić opiniom od dawna słyszanym z ust rodziców czy bliskich, takich na przykład, jak: "Zawsze byłeś nieśmiały, nigdy nie uda ci się zabłysnąć!"


Życie, powtarzam, nie jest statyczne, stałe, niezmienne. Jest rzeczywistością dynamiczną, stale się zmieniającą. To, co dzisiaj jest prawdziwe, niekoniecznie będzie prawdziwe jutro.


Możemy zatem zmieniać, ulepszać swoje postępowanie, krótko mówiąc - rozwijać się.


Gdybyśmy naprawdę mieli wierzyć, że człowiek nie może się zmienić, życie straciłoby na znaczeniu. Bylibyśmy skazani na pozostanie tym, czym jesteśmy przez całą resztę życia.


Zdecyduj się. Bądź zawsze otwarty na zmiany.

 

Więcej w książce: W poszukiwaniu szczęścia - Valerio Albisetti 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.9

Liczba głosów:

41

 

 

Komentarze użytkowników (13)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~PSZCZOLA 14:52:42 | 2014-07-02
najprostszym i zarazem najbardziej skutecznym czynnikiem zmieniajacym nasze ja jest dzialanie... po prostu uczyc sie milosci poprzez jej okazywanie, pokonywac niesmialosc poprzez wypowiedzi itd. PRAKTYKA, ksiazki sa okej ale samo czytanie nic w nas nie zmieni...

Oceń 2 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Kachna 11:11:27 | 2014-07-02
A jak sobioe radzicie z nieśmiałościa (w dorosłości) gdy ktoś dostrzega tą ceche i prubuje nas zdominować? Ja mam z tym problem. Czasem udaje mi się jakoś wybrnąć ale i tak przyjdzie momen potem, że bardzo to przeżywam, że mnie to dręczy, że byle komu się wydaje,że ma prawo sobie mnie podporzątkować, bo jestem nieśmiała, słabsza. Mam takie poczucie "zagrożenia". Może to troszkę zbyt mocne słowo ale coś w ten deseń :)

Oceń 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wp 09:28:24 | 2014-07-02
bla bla bla - wujek "dobra rada"

Oceń 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Bridget 11:42:42 | 2013-02-01
Jestem świetnym przykładem, że nieśmiałość można pokonać :) jednak musiało "dużo wody w rzece upłynąć" zanim się to stało. Wciąż uczę się jak nie porównywać siebie i swojego życia do życia innych, tylko brać odpowiedzialność za swoje własne. Wciąż uczę się nie bać przeciwstawiać swojego zdania i opini wobec opini innych, tak by to wypływało z głębi serca, a nie z przymusu. Wciąż uczę się nie przejmować tak bardzo opinią innych, tylko tak postępować by być w zgodzi z sobą i własnym sumieniem. Życie mamy tylko jedno i nie ma sensu marnować go na zadowalnie innych kosztem własnego szczęścia. I nie mam tu na mysli kompletne odcięcie się od innych i brak pomocy, wręcz przeciwnie - by miało to sens i znaczenie, musi wypływać z głębi serca, a nie tylko z chęci zadowolenia wszystkich dookoła, oprócz siebie. Pomoc niesiona z głębi serca ubogaca zarówno biorcę jak i dawcę. Wszystkim nieśmiałym życzę odnalezienia własnej drogi i odwagi w kroczeniu nią.

Oceń 12 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~JChr <3 14:55:59 | 2013-01-31
Ja dużo musiałam przeczytać na ten temat - żeby zrozumieć w czym tkwi mój problem z nieśmiałością. Uświadomiłam sobie - że nie mogę całe życie stać z boku, unikać konfrontacji, bać się własnego cienia itp. Nie ma sensu komuś wmawiać ze nagle stanie się odważny jak lew. Wogóle samo "zagadywanie" kogoś tekstami w stylu: nie bój się, nie "bądź sierotka" tylko pogarsza sprawę. Nie zmieniajmy kogos na siłę!! Dawajmy dobry przykład, ważmy nasze słowa - może ktoś z czasem dojdzie sam do tego, że warto czasem "wyjść przed szereg" - może nie od razu, ale spokojnie, stopniowo. Mnie pomogło czytanie...naprawdę różnych książek (także stronki "deon.pl" :) Rzeczywiście problem jest złożony. Wynika m.in. z tego że nie doceniamy siebie, mamy poczucie bycia mniej wartościowym, wogóle "mamy mało do powiedzenia" bo boimy się co inni powiedzą. "Nie bój się - wypłyń na głębię! Jest przy Tobie CHRYSTUS !!!" Tylko On może nas wyleczyć z naszych problemów. Zaufajmy Mu - a resztę On zdziała!

Oceń 12 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jacek 08:34:59 | 2010-12-31
Osobiście zgadzam się z tezą, że charakter nie determinuje człowieka całkowicie; wiele cech charakteru można przekształcić, choć niekiedy wymaga to intensywnej pracy.
Niektóre geny mogą ulec wyłączaniu/właczaniu -- może więc gen złości i inne niedobre cechy da się wyłączyć poprzez swoją wytrwałość w poprawianiu się ku lepszemu.

Uczniowie Pana Jezusa nie powinni  być ludźmi statystycznymi (z samousprawiedliwieniem typu ,,bo tak robią wszyscy/większość", lub ,,no cóż taki/a jestem") tylko dążyć do doskonałości (czego sobie i wszystkim życzę).

Jacek

P.S. Bardzo dobrze tematykę pewności siebie (zmieniania swojego charakteru) opisuje również Alan Loy McGinnis w książce ,,Sztuka pewności siebie''.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zax 10:47:02 | 2010-12-30
Problem nieśmiałości jest złożony i do każdego przypadku trzeba podchodzić indywidualnie. Jeśli ktoś był naśmiały od małego to nagle tego raczej nie zmieni słysząć od kogoś: bądź otwarty na zmiany, nie zważaj na opinie innych ludzi.Takie rady krókotrwałe mogą raczej zaszkodzić, niż pomóc.

Oceń 5 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook