10 mitów o kobiecej seksualności

(fot. shutterstock.com)

W każdym społeczeństwie istnieje jeden dominujący model życia i wyrażania własnej seksualności. To model, który wszyscy powinni powielać i którego nie powinno się krytykować.

 

W wielu społeczeństwach pokutuje model szowinistyczny, w którym mężczyźnie pozwala się na przedmałżeńskie stosunki płciowe, ale od kobiety wymaga się dziewictwa. Również po ślubie na niewierność mężczyzny przymyka się oko, podczas gdy niewierna kobieta jest powszechnie potępiana. Ten model również promuje jak największą liczbę stosunków płciowych, które są wyznacznikiem możliwości seksualnych mężczyzn.


W praktyce model ten ogranicza mężczyznę i kobietę, narzucając im obowiązki i zadania, którym ciężko sprostać. Seksualność często zamienia się w problem zarówno dla osób zamężnych, jak i żyjących w stanie wolnym, stając się źródłem wielu frustracji i napięć. Jest to model tyrański, który zmusza ludzi do zachowywania się wyłącznie w jeden określony sposób. Doprowadza on do tego, że to człowiek zaczyna służyć modelowi, a nie model człowiekowi. A przecież model powinien pomóc jednostce w dojrzewaniu i osiągnięciu szczęścia.

 

Biorąc pod uwagę, że media stale bombardują nas ogromną ilością informacji, musimy nauczyć się odróżniać prawdziwe informacje na temat seksualności od fałszywych, szukać na własną rękę tego, co nas interesuje, a także podchodzić do wszystkiego z odpowiednią dozą krytycyzmu.


Mity o kobiecej seksualności

 

Opierając się na własnych obserwacjach i doświadczeniach, myślę, że istnieje również model kobiecej seksualności.

 

1. W seksie liczy się tylko kobiece ciało. Jeżeli ciało kobiety ma jakieś niedoskonałości, jest dla mężczyzn nieatrakcyjne i nie będzie ona mogła przeżyć swojej seksualności.

 

2. W związku kobieta zawsze musi być uległa i posłuszna mężczyźnie, żeby mu się przypodobać.

 

Znasz 10 mitów o męskiej seksualności?

 

3. Kobieta niczego nie wie o seksualności; na wszystkim zna się mężczyzna i to on decyduje. Kobieta nie powinna sugerować ani oznajmiać tego, co lubi, a czego nie.

 

4. Jeżeli kobieta nie osiągnie orgazmu, to powinna go udać, żeby mężczyzna był z siebie zadowolony.

 

5. Kobieta zawsze powinna zgodzić się na stosunek płciowy. Nawet w przypadku choroby kobieta powinna dbać o intymną stronę związku, gdyż mężczyzna tego potrzebuje. Jeśli tego nie zrobi, to on ją porzuci.

 

6. Jedynym sposobem zdobycia miłości i zatrzymania przy sobie mężczyzny jest seks. Trzeba przecierpieć seks, żeby otrzymać trochę czułości i uczucia.

 

7. Jeżeli kobieta czuje się w związku raniona, powinna to przemilczeć. Nawet jeśli czuje się wykorzystywana i cierpi fizycznie, powinna znosić to w ciszy, by nie zezłościć mężczyzny.

 

8. Nawet jeśli kobieta chce tylko poczuć się bezpiecznie w ramionach mężczyzny, będzie musiała zapłacić za to stosunkiem płciowym.

 

9. Kobieta nie może przejąć inicjatywy w związku. Powinna zaczekać, aż poprosi ją o to mężczyzna, gdyż w przeciwnym razie zostanie oskarżona o wyuzdanie i doprowadzi do wzbudzenia w mężczyźnie zazdrości.

 

10. Rozkosz seksualna jest dopuszczana wyłącznie w celu spłodzeniu dziecka.

 

Głównym problemem tego modelu jest to, że powszechnie nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia. Ludzie są nieświadomi, że próbują dostosować swoją seksualność do wzorców narzuconych im z zewnątrz, które w większości przypadków są niemożliwe do spełnienia.

 

Wiele agresywnych i destrukcyjnych zachowań wynika z podążania za opisanym wyżej modelem, który już dzieciom wpaja, że jedna płeć jest silniejsza i góruje nad drugą; płeć męska powinna zdominować żeńską i nią pokierować, bo w przeciwnym razie mężczyźni przestaną być prawdziwymi mężczyznami.

 

Przeczytaj też: 3 kłamstwa o katolickim seksie >>

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.59

Liczba głosów:

39

 

 

Komentarze użytkowników (21)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Aleksandra Łyczywek 00:57:09 | 2015-11-06
Punkt ostatni trochę przeczy pozostałym...

Oceń 1 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Magdalena Mitoraj 21:47:51 | 2015-11-04
Czytając "mity" nietrudno się domyśleć, że autor jest z pochodzenia latynosem i przedstawia realia tego kontynentu. Wątpie, żeby powyższe stwierdzenia były dylematami Europejczyków. 

Oceń 12 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 14:07:43 | 2014-12-16
O kurka wodna. Więc jednak istnieją stereotypy związane z płcią i, co więcej, te stereotypy mogą być źródłem przemocy kierowanej przeciwko kobietom. Na dodatek te stereotypy są nabywane już w okresie dzieciństwa. 
Szkoda, że się z tym nie zapoznali polscy biskupi zanim wydali protestujący przeciwko ratyfikacji Konwencji Rady Europu o zapobieganiu przemocy względem kobiet.

Oceń 11 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ja 13:48:15 | 2014-12-16
Ksiądz taki mądry, może wyda wkrótce podręcznik - "69 katolickich pozycji seksualnych". ?

Oceń 6 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tak 17:33:42 | 2014-11-18
Po przeczytaniu tytułu zrobiło mi sie niedobrze. Księży to jednak wyraźnie interesuje

Oceń 11 18 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~z praktyki spowiedzi 23:49:52 | 2014-11-06
Podstawowym mitem na ten temat jest nieistnienie kobiecej seksualności (kobieta nie potrzebuje i nie chce seksu). Drugim w kolejności mitem jest że kobieta posiadająca potrzeby tego rodzaju jest grzesznicą, złem wcielonym i lepiej żeby nie istniała. Trzecim - jeśli już istnieje, to powinna ukrywać i tłumić swoją seksualność tak, aby nigdy w żaden sposób nie doszła ona do głosu. Czwartym - jeśli kobieta chce dyskutować z powyższym, to jest nienormalna. Piątym - niech ona się zamknie i idzie gotować obiad. Te mity długo pozostaną w mocy, bo kobietom trudno bronić się przed takim postawieniem sprawy.

Oceń 49 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Bogdan z Bogdańca 10:55:52 | 2014-11-05
z całym szacunkiem dla portalu, nie za dobry artykuł;
osoby dla których byłyby te porady pożyteczne - i tak tu nie zaglądną;
trochę wyssane z palca problemy, nie wiadomo czym poparte.
A może po prostu artykuł nie dotyczy naszego kręgu kulturowego, na co wskazywałoby nazwisko autora? :)

Oceń 28 19 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mn 08:13:50 | 2014-11-05
Ja nie wiem Kto takie bzdury wypisuje ...  Droga redakcjo : ten arykuł jest do bani ....

Wcale nie jest do bani, pokazuje, problem, który niestety tkwi w wielu męskich i niestety też w kobiecych głowach.

Oceń 26 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Aleksandra 02:34:15 | 2014-11-05
Ja nie wiem Kto takie bzdury wypisuje ...  Droga redakcjo : ten arykuł jest do bani ....

Oceń 14 21 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~f 23:52:02 | 2014-11-04
Jakież to odkrywcze, szanowni Redaktorzy. Poza tym, chyba katolicki portal powinien pisać o żonie w małżeństwie a nie o kobiecie w związku. Coraz bardziej mnie wkurzacie.

Oceń 22 26 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook