Jak zostać dobrą teściową? Pięć zasad

Idealne teściowe i synowe nie istnieją to wszystkiego można się nauczyć, a wzajemne wspieranie się młodych małżonków procentuje udanym związkiem i dobrymi układami z rodzicami. (fot. shutterstock.com)

Stałam w długim "ogonku" do kasy w sieciowym markecie z koszykiem pełnym produktów niezbędnych na wakacyjne wojaże i bezmyślnie wpatrywałam się w plecy stojącej przede mną dziewczyny. Elegancka, szczupła, z telefonem przy uchu - taka typowa dwudziestoparolatka robiąca zakupy po pracy. Właściwie pewnie nie zwróciłaby mojej uwagi, gdyby nie fakt, że prowadzona przez nią półgłosem rozmowa dotknęła tematu, który mnie zainteresował i poruszył.

 

Nie mogę powiedzieć, że podsłuchiwałam, rozmowa była prowadzona w miejscu publicznym, a że stałam bezpośrednio za dziewczyną nie sposób było nie usłyszeć tego o czym mówiła. A młoda kobieta zwierzała się komuś bliskiemu z problemów, jakie ma z teściową. I tak, chcąc nie chcąc, stałam się świadkiem życiowych problemów powodujących powolny rozpad jej małżeństwa.

 

Teściowa z jej opowieści była typową zaborczą matką kochającą tak bardzo swojego syna, że aż niewidzącą destrukcji, którą wnosi w jego związek. Regularnie sprawdzała, co dziewczyna gotuje na obiad (wszelkie zamawiania pizzy czy chińszczyzny były ostro krytykowane). Ponieważ miała klucze do ich mieszkania, odwiedzała je bez zapowiedzi, kontrolując "ład i skład" w nim panujący. Wyciągała młodego męża na wspólne (ale bez żony) wypady na zakupy, motywując je stanem swego zdrowia i problemami z noszeniem ciężkich toreb, a na domiar złego insynuowała,że dziewczyna za dużo czasu poświęca pracy (jak zrozumiałam była pielęgniarką i pracowała na zmiany). 

 

Wiem, że wysłuchałam tylko jednej strony, ale wszystko brzmiało tak szczerze, że zaczęłam się zastanawiać jaką teściową będę ja sama. Charakter mam niełatwy, lubię stawiać na swoim i mieć kontrolę nad każdą sytuacją. Szczęśliwie dla starszych synów (tych, którzy już przebąkują o planowanym małżeństwie) mam tyle problemów z młodszym potomstwem, że niewiele czasu zostaje mi na zajmowanie się problemami innych. Ale co będzie dalej?

 

Zaczęłam rozmyślać o swoich relacjach z teściową (trwają od 25 lat) i mogę powiedzieć,że są więcej niż poprawne - mieszkamy w domach oddalonych o 50 m, widujemy się codziennie, święta spędzamy razem. Czy zawsze tak było? Nie! Początkowo w naszych relacjach dominowała rywalizacja o względy tego najważniejszego mężczyzny ( jej syna, a mego męża), sytuację komplikowało nieustanne porównywanie co robimy inaczej i która lepiej, a także pewna zależność finansowa (mieszkaliśmy jako studenci w mieszkaniu opłacanym przez teściów).

 

Nie wiem, jak rozwinęłaby się sprawa, gdyby nie stanowisko mego męża. Po prostu, on uznał mnie za kobietę najważniejszą w swoim życiu i mama została nieco odstawiona na boczny tor (dzisiaj już wiem z własnego doświadczenia, że to fakt bolesny, ale możliwy do przeżycia). Okazało się, że to JA wiem lepiej, jak urządzić nasze - już samodzielne - mieszkanie, co ugotować na obiad czy też, że wyprasowanie przez niego koszuli nie jest hańbą. Moja teściowa powoli wycofała się ze swoich pozycji, ja poczułam się pewnie, urodziły się wnuki i życie pokazało,że można żyć blisko, z miłością, ale oddzielnie.

 

Stąd mój wniosek: mimo iż idealne teściowe i synowe nie istnieją, to wszystkiego można się nauczyć, a wzajemne wspieranie się młodych małżonków procentuje udanym związkiem i dobrymi układami z rodzicami.

 

A w moim dużym, czerwonym notesie z przepisami kulinarnymi po babci i mamie zapisałam:

 

  • nie wtrącaj się w decyzje młodego małżeństwa, nawet jeśli jesteś pewna,że wiesz jak rozwiązać ich problemy
  • nie odwiedzaj ich bez zaproszenia i sama nie zapraszaj zbyt często
  • wspomagaj finansowo tylko jeśli poproszą i tylko jeśli masz możliwości
  • nie dopytuj się o ich prywatne sprawy i decyzje
  • ZAJMIJ SIĘ SWOIMI SPRAWAMI

 

Czy będę dobrą teściową? Napiszę jak sprawdzę :)

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.85

Liczba głosów:

46

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~maniek 17:27:38 | 2014-11-09
Odpowiedz jest prosta - nie wtracac sie do wszystkiego i trzymac jezyk za zebami, mlodzi sami musza sie dopracowac.    wszelkie rady durnych
bab moga tylko zaszkodzic 

Oceń 7 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Rudy 13:48:43 | 2014-09-29
O przepraszam. Bardzo mi przykro, ale postawiona teza, że nie ma idealnych teściowych, jest zdecydowanie błędna. Moja Mama zawsze powtarza, że ma idealną teściową. Na początku małżeństwa moi rodzice mieszkali z Babcią w jednym domu (dopiero się budowaliśmy). Babcia wykazała się gigantycznymi pokładami cierpliwości. Nigdy nie narzekała, nigdy nie zaglądała Mamie do garnków mimo wspólnej kuchni, nie krytykowała. Potrafiła usunąć się w cień i pozwolić Mamie zostać najważniejszą kobietą. Teraz dom wybudowany, ale mieszkamy też jakieś 50 metrów od siebie i relacje są wciąż bardzo dobre. Do tego stopnia, że Mama swoim synom powtarza, że miała tak dobrą teściową, że sama też taką będzie. Niedługo będę miał okazję sprawdzić...

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AlBo 11:24:04 | 2014-09-29
"Czy będę dobrą teściową? Napiszę jak sprawdzę :)"
Pani Dagmaro, raczej jak sprawdzi Panią ... synowa!!!

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jola 16:17:17 | 2014-05-02
ja mam bardzo dobrą teściową, myslę że ja taka nie będę...kiedyś

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mKa 22:07:52 | 2014-04-29
Moja teściowa poprzysięgła sobie, że nigdy nie będzie taką teściową, jaką miała ona sama. Wytrzymała 3 lata i z malutkim wtedy moim mężem na rękach uciekała do swoich rodziców, a później były jeszcze inne hece. Wyznaje podstawową zasadę - najlepiej, jak "młodzi" są oddzielnie, sami. Jak teść się zreflektował po paru latach i wkońcu byli oddzielnie to posklejali swoje małżeństwo. I teraz widzę, że wiele rzeczy zrobiłaby inaczej jak ja, że na wiele spraw mamy inne spojrzenie, ale trzyma się dzielnie na dystans i nawet mężowi nie szepce nic do ucha, tylko dzwoni, żebyśmy częściej przywozili im wnuki.

Oceń 18 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Maria 19:33:47 | 2014-04-29
znam z opowiadań sytuację, gdy babcia "po mieczu" stawała na moim łożeczkiem, gdzie leżałam na materacyku i w prostym kocyku (babcia miała wizję statusu społecznego typu "baldachim, pierzynka, koronki" i - nie krytykowała,a skąd, tylko zawodziła "o biedne dzieciątko, leży na twardym nie ma kolebeczki ani poduszeczki..." Po pierwszym takim teatrze Tata powiedział "mamo, to jest Jej dziecko ona, Matka wie najlepiej. Jesli Mamie serce pęka - prosze bardzo dwie córki czekają  na Mamę z otwartymi ramionami" I skończyło się.

Oceń 30 8 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?