Współczesne mity o atrakcyjnym mężczyźnie

(fot. shutterstock.com)

Wszystkie formy niedojrzałości męskiej są na ogół skutkiem zaburzeń w poszukiwaniu przez mężczyzn tożsamości. Mężczyźni setkami sposobów starają się przekonać  siebie samych o swojej męskości. Stają się podatni na mity męskości przenikające nasze społeczeństwo.

 

Prawdziwi mężczyźni  są surowi, pozbawieni emocji, zorientowani na działanie, zawsze panują nad wszystkim. (...) Bardziej niż kobiety wysilają się, aby osiągnąć pozycje społeczna, tytuły i stopnie naukowe. Starają się udowodnić swoją męskość przez swe osiągnięcia, szczególnie w dziedzinie materialnej.


Jeżeli zarabiam więcej pieniędzy czy osiągam wyższe cele niż inni ludzie, to znaczy, że jestem "lepszym mężczyzną "niż przeciętny. Dla udowodnienia swojej męskości często wykorzystują także współzawodnictwo. (...) Niektórzy mężczyźni wykorzystują "podboje seksualne", aby udowodnić swoja męskość.


Podobny opis męskości, zatytułowany "Męski", w tonie nieco ironicznym, znajdujemy w Piesku przydrożnym Czesława Miłosza:

Świadomy współzawodnictwa. Napięty. Czujny. Gotowy do biegu. Agresywnie myślący. Wiedzący lepiej od innych. Poprawiacz świata. Przeżuwający latami każdą porażkę. Rzucający wyroki potępienia. Niezdolny do pogodzenia się ze sobą . A kobieta przygląda się temu z uśmiechem, bo wie, że on jest zajęty rzeczami, które przemijają i nie maja większej wagi* .


Przyjrzyjmy się bliżej niektórym przejawom męskich niedojrzałości, które są związane ściśle z kryzysem ojcostwa. Dojrzałym ojcem może być jedynie dojrzały mężczyzna. Wspomniane przejawy męskiej niedojrzałości nie są, z pewnością, całkiem nowe, choć wiele z nich występuje dzisiaj z nowym nasileniem i choć są, nam one najczęściej dobrze znane, to jednak często nie wiążemy ich bezpośrednio z kryzysem ojcostwa.

 

Współczesne mity o silnym i atrakcyjnym mężczyźnie, który łatwo (1) zdobywa zawodowy sukces,  (2) wygrywa ze wszystkimi i (3) prowadzi bogate życie seksualne, są pełne zakłamania i fałszu. Ofiarami tych mitów szczególnie łatwo stają się, w okresie dojrzewania chłopcy, którym brak było dobrej więzi emocjonalnej ze swoimi ojcami i nie zostali przez nich zaakceptowani jako synowie - jako młodzi mężczyźni. Wielu ojców, wstydząc się swojego własnego nieudanego męskiego życia, nie umie utwierdzić swoich synów w ich męskim dojrzewaniu.

 

Matka co prawda może pocieszyć i utulić w cierpieniu swojego syna, ale nie może rzeczywiście nauczyć go, co znaczy być mężczyzną.

 

* Cz. Miłosz - Piesek przydrożny

 

Więcej w książce: Ojcostwo - Józef Augustyn SJ

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.42

Liczba głosów:

26

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Rafal 23:13:39 | 2013-11-20
A jeśli w życiu młodego mężczyzny brakuje ojca? Czy wtedy jego "męskość" już na wstępie pozbawiona jest szans na zaistnienie?

...
Nie, po prostu ciezej jest dojsc do meskosci. Ale rozejrzyj sie dookola, porzadni ludzie sa blisko.
PS sorry, sie mi zle kliknelo 'zglos do moderacji' zamiast 'cytuj'

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~A jeśli 17:55:31 | 2013-06-11
A jeśli w życiu młodego mężczyzny brakuje ojca? Czy wtedy jego "męskość" już na wstępie pozbawiona jest szans na zaistnienie?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mm 08:31:48 | 2013-06-11
brawo kazik! oj ojca ziemskiego się uczyć nie mogłem, patrze na tego niebiańskiego :)

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Geoffrey 10:43:46 | 2013-05-09
To jest nieuczciwa reklama książki. Człowiek czyta artykuł, zapoznaje sie z pytaniem, po czym "odpowiedź znajdzie w książce". Tak się nie robi, droga redakcjo, nie mylimy publicystyki z reklamą.

Oceń 4 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kazik 17:05:34 | 2013-05-07
samemu starać się znaleść swój "kompas", którym będzie się kierować. przedewszystkim nie szukać potwierdzenia w słowach, spojrzeniach czy czynach innych osób. powiedzieć  dość swoim złym nawykom i powierzyć swoje życie Jezusowi, jedynemu doskonałemu mężczyźnie. to trudne wymaga wierności swojemu wyborowi ale to kształtuje charakter. jest wiele dróg, ale tylko Bóg wie jaka jest dla nas najlepsza, trzeba usilnie, codziennie prosić o to by Bóg uchylał nam rąbka tej wiedzy jaką On posiada.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~JAK 14:28:07 | 2013-05-07
Co zatem zrobić ma ten młody mężczyzna? :)

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook