Szacunek dla ciała jest wyrazem miłości

radio warszawa

O komunikacji małżeńskiej w sferze intymnej Anna Jakubczyk-Mucha rozmawia z Jerzym Dzierżyńskim ze wspólnoty Emmanuel.

 

 

 

RODZINNE ROZMOWY w poniedziałki o 10.40, zaprasza Anna Jakubczyk-Mucha.

 

 

 

 

 

 

Posłuchaj!

 

 

 

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Michal 23:07:12 | 2012-06-05
"..."ja z szacunku do Twojego ciala powstrzymuje sie od wspolzycia w tym okresie [kiedy bylo by to dla Ciebie przyjemne] jako wyraz mojem milosci do Ciebie". Za to mozemy wspolzyc kiedy juz bedziesz po okresie plodnym i nie bedziesz miala ochoty na wspolzycie.
Musimy zachowac czystos malzenska i dlatego musi Cie bolec.
Boze dlaczego Ci ludzie tak to zwykrzywiali. Przeciez ty w swoej madrosci nie wymslilbys takiego absurdu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

martinez 15:53:11 | 2012-03-20
Witam, przygotowuję program telewizyjny o parach, które żyjąc w czystości czekają na noc poślubną. Jeżeli jesteś taką osobą, bądź znasz takie osoby, które chciałyby opowiedzieć o tym, to proszę napisz do mnie podając imię i numer tel., a ja przedstawię szczegóły. Pozdrawiam -

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~:( 08:56:36 | 2012-03-16
Nie da się słuchać z tym "yyyyyyy" pana Jerzego :(

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gratrzu 18:19:59 | 2012-03-15
No i nie weszło na jedek komentarz ;-) 
Co do większej podatności mężczyzn na zmysły, dało by się polemizować zaczynając od popularnego przysłowia: mężczyźni kochają patrząc a kobiety słuchając ;-) i chyba coś w tym jest. Psychologia nie mówi wyraźnie ze na wszystkie zmysły mężczyźni są podatniejsi. A uzbrajanie reklam w ładnie kobiety oczywiście że ma związek przyczynowo skutkowy (ale nie wyraźnie bezpośredni), mamy zwrócić nasz wzrok na reklamę, coś nas do niej przyciąga, to widok ładnej kobiety, a później wzrok przeskakuje automatycznie na zawartość merytoryczna (taki mechanizm wykorzystywany przez marketing).

I na koniec myślę ze niezbyt trafnym jest stwierdzenie: Sex może przybliżać do Boga, powinno być: sex ma przybliżać do Boga, bo Bóg ma być w nim obecny (ale niestety nie wszyscy Go zapraszają) przecież po to małżeństwo zostało podniesione do rangi sakramentu, kobieta i mężczyzna zapraszają Go i On ma pomagać budować tę jedność.

Naprawdę dobry impuls by poczytać ;-)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gratrzu 18:18:32 | 2012-03-15
  Interesująca rozmowa, ale aż sie nie da skomentować. Wspomniano o powołaniu małżeństwa, i chyba trochę potraktowano je wg starego prawa kanonicznego z 1917r kan. 1013.1 które wymienia cele małżeństwa jako: zrodzenie i wychowanie potomstwa (cel pierwszorzędny) oraz wzajemna pomoc małżonków i uśmierzenie pożądliwości (cel drugorzędny); rozmówca właśnie podkreśla cel pierwszorzędny.
Nowy kodeks natomiast w def małżeństwa (bo nie wymienia osobno celów) podaje w kan. 1055 ze jest to wspólnota całego życia skierowana ze swej natury do dobra małżonków oraz zrodzenia i wychowania potomstwa. Zmienia to ‘trochę’ paradygmat małżeństwa, które wg nauki Soboru określa małżeństwo, jako głęboką wspólnotę życia i miłości, mówi się także o komunii małżonków na wzór komunii Boga Trojjedynego (stają sie przecież jednym ciąłem i jedna dusza). Wiec wspomniane na pierwszym miejscu dobro małżonków kładzie nacisk na ich dojrzewanie przez cale życie małżeńskie tak aby mogli sie zbawić (wzajemna pomoc), gdyż do tego zostali stworzeni i powołani. Można też dodać inna interpretacje, dobro jako wzajemne uzupełnianie czy tez psychoseksualne integrowanie się a także budowanie więzi międzyosobowych. Można dalej wymieniać...
Oczywiście to nie może wykluczać zrodzenia i wychowania potomstwa, bez tego założenia małżeństwo nie było by przecież sakramentem (założenie ważności przez konsumpcję). Jednak nie jest to pierwszy cel!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook