Zachęcaj dziecko do odcięcia pępowiny

Kiedy się rodzimy, oddzielamy się od matki. Kiedy decydujemy się zawrzeć związek małżeński, musimy być zdolni do rozstania się z własnymi rodzinami. Jest to prawo natury i objawione: "...opuści człowiek ojca i matkę".


Oderwanie nie oznacza wiecznego strzępienia się, źródła przy­krości dla dzieci i rodziców: rozstanie się oznacza zdecydowane pójście swoją drogą, zachowując uczuciowe przywiązanie, ale odrzucając wszelką formę przyklejenia, a to w celu autonomicznego przeżywania własnej uczuciowości, własnych wyborów, własnego czasu wolnego... Pozorna surowość tej refleksji wypływa z mojego stwierdzenia, jako poradnika rodzinnego, licznych nieszczęść małżeńskich spowodowanych wtrącaniem się rodzin.


A ponieważ do dzieci należy oderwanie się... niech rodzice zachęcają je do tego. Aby żyły samodzielnie i w sposób oryginalny, to znaczy, przede wszystkim, wolne od strachu przed osądem ro­dzi­ców jednej i drugiej strony na temat ich początku miłości. Ileż par, z obawy, by nie zawieść w jakimś przypadku własnych rodzi­ców, staje się im całkowicie podporządkowanymi! I obrzucają się później nawzajem amunicją zabójczej nerwowości: "Gdyby twoja matka zajęła się swoimi sprawami...", "Zostaw moją matkę w spo­koju", "Nie chcesz chyba, żeby umarła na zawał", "Najpierw przyj­dą moi rodzice", "Ja jestem synem pierworodnym i mam konkretne zobo­wiązania", "Jeśli będziemy mieć syna, dam mu imię mojego ojca", "Następne święta spędzimy z moją rodziną". I tak dalej.


Te słowne szermierki stają się coraz częstsze, aż czynią uciążli­wym wspólne życie, zakłócają komunikację, utrudniają dzielenie się. Te strzały między mężem i żoną nie rodzą się jednak z niczego, lecz na podłożu poprzedniego związku z własnymi rodzinami, związku być może przypominającego wyrafinowane pranie mózgu i serca, związku dążącego do wpojenia, że "dziecko zawsze pozostaje dziec­kiem", że "mama będzie zawsze twoją prawdziwą, jedyną przyja­ciółką", że "tylko twoja matka może cię zrozumieć", że "nikt nie potrafi cię kochać tak jak ta, która dała ci życie", że "jeśli odje­dziesz daleko, twój ojciec dostanie zawału".


Nadrobienie jest możliwe, zwłaszcza w stosunku do dzieci, które przyjdą. Oderwanie jest możliwe wspólnie, chociaż z pewnym tru­dem. Oderwanie jest możliwe, jeśli czuje się fascynujące wezwanie prawdziwej wolności, która nie jest nigdy wolnością przeciwko komuś, ale razem z kimś. Cała reszta jest przylepnością i - być może - również strachem. Potrzebna jest odwaga wolności małżeńskiej w odniesieniu do własnego łona rodzinnego.

 

Wolności radosnej, oczywiście. Nawet ryzykując bycie źle zrozumianymi.

 

Więcej w książce: Kraina miłości. Przewodnik dla zakochanych, narzeczonych i młodych małżeństw - Gigi Avanti

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.64

Liczba głosów:

33

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~mexx 10:45:40 | 2013-10-21
w kraju zwanym polska (specjlanie z malej )hdzie rzadi czarna mafia i ubecko-lewacka komuna  nie ma wolnosci , dopiero zagranica gdzie pomaga i mentalnosc ludizie sa pomocni ,mniej zawistni  i nikt przyjmujac cie do pracy nie mowi pani chyba klamie 30lat i chce pani andal pdorozwac pani przeciez chce zajsc w ciaze
i polityka panstwa jest pelen sukces dodtakow majac dziekco nei ejstes uzalenziony od rodzinyw takim  stopniu jak wpl. bo tam jest socjal - to kieruje do LEONA ,ktory mowi ze czas skonczyc rozdawnictwo mowisz ccyba o urzednich tuska i jego psach typu gras 
zagranica samotna kobieta jest sobie w stanie poradzic u  nas ma zdecydowanie trudniej bo socjal  to nie rozdawnictwo
na uczelni(uksw) tez na stypendium sie nei zalapaies zbo przekroczylo 7 zl , ale u ans najogatsi jakos zabieraa bo nie wykazuja dochodow i to kolega ,ktory mial wlasne mieszkanie i auto 

Oceń 1 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leon 00:29:55 | 2012-06-02
 Wina polityki państwa? Rozumiem, że podatkowa? A może socjalna co? Dobrobyt powstaje z pracy i kapitału a nie rozdawnictwa. Czas skończyć z socjalizmem.

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... Pawel 09:05:14 | 2012-05-30
Podobnie jak Krzysztof mam troche inny punkt widzenia ... chciałoby się powiedzieć - w idealnym świecie ... Ale świat idealny nie jest. Zgodze się, że  uwolnienie emocjonalne jest jak najbardziej wskazane - syn/corcia musi sie emocjonalnie oderwac od mamusi/tatusia. Ale tak jak przedmówca zauwazyl czesto materialne uwarunkowania nie pozwalaja na calkowite "oderwanie sie" - Po drugie - dobrze by bylo gdyby "dziadkowie" w odpowiednim momencie chcieli "zejsc ze sceny" bo niestety czesto tak sie zdarza ze to dziadkowie maja z tym problem :)

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Krzysztof 14:45:25 | 2011-09-21
 Owszem dorosłe dzieci wynny życ własnym odpowiedzialnym zyciem. Ale cóz poradzic jezeli bezrobocie, brak widoków na własne mieszkanie...Wtedy takie dzieci z musu pozostają przy rodzicach.I nie jest to ich wina...ale polityki państwa.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?