Antykoncepcja a życie

Posłaniec

Nigdzie indziej Bóg nie uobecnia się we właściwym sobie działaniu wobec człowieka tak radykalnie i nigdzie indziej nie ujawnia się wobec człowieka tak namacalnie, jak w swoim stwórczym działaniu, czyli jako Dawca daru życia ludzkiego. Stąd stosunek do daru życia jest wykładnikiem i podstawowym sprawdzianem autentycznego stosunku człowieka do Boga i do człowieka, czyli wykładnikiem i sprawdzianem autentycznej religijności i moralności.
Jan Paweł II


Dylemat wyrażany zdaniem: “antykoncepcja czy naturalna regulacja poczęć”, rodzi pytanie: czy jest to tylko gra słów, czy też chodzi tu o rzeczowo uzasadniony problem? Niewątpliwie jest to problem wymagający namysłu, którego rezultatem byłyby jednoznaczne tezy. Daje się bowiem słyszeć opinie, że naturalna regulacja poczęć jest antykoncepcją i przedstawia się mniej więcej następujący wywód: W obydwu wymienionych przypadkach końcowy efekt podjętych działań jest jednakowy: jest nim ograniczenie płodności w pożyciu małżeńskim, różnią się one natomiast tym, że w pożyciu antykoncepcyjnym osiąga się ten cel, stosując mechaniczne bądź chemiczne środki antykoncepcyjne, natomiast w naturalnej regulacji poczęć ten sam cel osiąga się, wykorzystując psychobiologiczną rytmikę organicznych procesów kobiecych w ten sposób, że małżonkowie podejmują seksualne współżycie w dniach biologicznie bezpłodnych.

 

Ten ciąg rozumowania stwarza jednak tylko pozory merytorycznej konsekwencji. Między obiema metodami regulacji poczęć zachodzi bowiem zasadnicza różnica, która rzutuje w istotny sposób na ich moralną kwalifikację.

 

Podstawową motywacją antykoncepcyjnego współżycia małżeńskiego jest podporządkowanie tegoż współżycia jedynie cielesnej, czysto biologiczno-popędowej sferze. Natomiast w naturalnej regulacji zasadniczą motywacją (porządkującą całość biologicznych, jak też duchowych przejawów małżeńskiej miłości) jest kult życia ludzkiego ucieleśnionego w osobach ewentualnego potomstwa. Naturalna regulacja poczęć to praktyczne urzeczywistnienie szacunku i akceptacji wyjątkowego, osobowego charakteru pożycia małżeńskiego i otwartości na życie, natomiast antykoncepcja jest konsekwencją kultu czysto seksualnej sfery i braku szacunku dla wzbudzanego życia.

 

Motywacje


W debacie publicznej osoby, od których status społeczny wymagałby kompetencji w dziedzinie etyki małżeńskiej, często przejawiają w tej sprawie zastanawiające braki. Naturalne planowanie rodziny bywa deprecjonowane, przedstawiane jako metoda staroświecka, nieprzewidywalna lub bardzo skomplikowana. Panuje przy tym jakieś dziwne pomieszanie pojęć, zdradzające czasem u wykształconych ludzi elementarną nieznajomość osiągnięć nauk traktujących o płodności. Pomijając całą etyczną stronę zagadnienia, mówi się błędnie np. o “antykoncepcji naturalnej”, a tymczasem każda antykoncepcja jest nienaturalna. Warto przyjrzeć się zatem niektórym różnicom (sformułowanym m.in. przez prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, promotora naturalnych metod planowania rodziny) pomiędzy naturalną regulacją poczęć a antykoncepcją.

 

Naturalna regulacja poczęć opiera się na obserwacji i mieści się w rytmice naturalnej płodności kobiety, co sprawia, że nie zakłóca współżycia małżeńskiego, antykoncepcja zaś niszczy płodność naturalną lub ingeruje w akt małżeński. Naturalna regulacja poczęć zakłada umiejętność rozpoznania płodności, opiera się na wzajemnym zaufaniu współmałżonków oraz akceptacji kobiecości i męskości wraz z właściwą im odpowiedzialnością rodzicielską za możliwość poczęcia dziecka. Antykoncepcja natomiast zakłada, że kobieta nie potrafi rozpoznawać swojej płodności, a małżonkowie, niezdolni do ufania sobie, skazani są na zaufanie firmom antykoncepcyjnym, gdyż nie akceptują w pełni swojej płodności, walcząc z nią.

 

Postawa wobec życia


Zasadniczą różnicę wyraża podstawowa motywacja – nastawienie do życia. Naturalna regulacja poczęć już jest odpowiedzialnym rodzicielstwem, gdyż uczy miłości do nienarodzonego dziecka jeszcze przed jego poczęciem, roztacza klimat odpowiedzialności za współmałżonka i całą rodzinę, stwarzając okazję do systematycznej pracy nad sobą, opanowania siebie, rozwijania i okazywania miłości na różne (nie tylko zmysłowe) sposoby, właściwe kochającym się osobom. Antykoncepcja zaś (jako obrona przed dzieckiem, przed życiem) przeciwnie – przenosi odpowiedzialność na przedmiot lub przerzuca ją na współmałżonka, a wobec dziecka, nawet jeszcze niepoczętego, prowadzi do agresji, sprzyjając postawom aborcyjnym. Antykoncepcja afirmuje bezmyślność w stosunku do życia płciowego, które ma być dostępne natychmiast i przy każdej okazji przez wytworzenie niezgodnej z naturą niepłodności w akcie wyrażającym z natury: miłość, mądry dar z siebie, ze swojego życia. Antykoncepcja to zredukowanie osoby do jej cielesnego wymiaru, to swego rodzaju niewolnicze wykorzystanie człowieka. Wreszcie, naturalna regulacja poczęć pozwala zaprosić dziecko do rodziny w najbardziej oczekiwanym przez rodziców czasie, antykoncepcja zaś wymaga odstawienia pigułek (a panowanie nad sobą w tym czasie, przez kogoś stosującego antykoncepcję, jest wbrew jego życiowej filozofii). Reasumując: naturalna regulacja poczęć wyraża postawę “za życiem”, podczas gdy antykoncepcja wyraża postawę “przeciw życiu”.

 

Miłość w wymiarze osoby


O moralności nie decyduje zewnętrzny skutek, bowiem można coś realizować na uczciwej lub nieuczciwej drodze. Mentalność antykoncepcyjna nie uczyni nigdy kobiety i mężczyzny małżeństwem, gdyż wyklucza życie, a z nim – i człowieka, i Boga. Dokładnie tej sprawy dotyczy pytanie stawiane przy sakramencie małżeństwa: Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy?

 

Benedykt XVI, w przesłaniu do kongresu obradującego na temat encykliki Pawła VI Humanae vitae, pytał ostatnio: Jak to dziś możliwe, że świat, a także liczni wierni, mają tyle trudności ze zrozumieniem przesłania Kościoła, który ukazuje i broni piękna miłości małżeńskiej w jej naturalnym wyrazie? Niewątpliwie rozwiązanie techniczne, także w wielkich sprawach ludzkich, zdaje się często najłatwiejsze, jednak w rzeczywistości zakrywa ono sprawę podstawową, dotyczącą sensu ludzkiej płciowości i konieczności odpowiedzialnego samoopanowania, którego praktykowanie mogłoby stać się wyrazem miłości osobowej. Technika nie może zastępować dojrzewania wolności, gdy w grę wchodzi miłość.

 

Właściwym środowiskiem na przekazywanie życia jest miłość małżeńska, która jest udziałem małżonków w stwórczej miłości samego Boga. Wykluczenie tego wymiaru przez okaleczenie płodności – okaleczenie człowieka – byłoby zaprzeczeniem wewnętrznej prawdzie miłości małżeńskiej. Stąd wypływa niedopuszczalność antykoncepcji.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.34

Liczba głosów:

44

 

 

Komentarze użytkowników (48)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Sonia 10:05:00 | 2013-11-26
"Podstawową motywacją antykoncepcyjnego współżycia małżeńskiego jest podporządkowanie tegoż współżycia jedynie cielesnej, czysto biologiczno-popędowej sferze. Natomiast w naturalnej regulacji zasadniczą motywacją (porządkującą całość biologicznych, jak też duchowych przejawów małżeńskiej miłości) jest kult życia ludzkiego ucieleśnionego w osobach ewentualnego potomstwa"

Proszę szanownych autorów, aby zapytali małżeństwa chrześcijańskie stosujące antykoncepcję czy sprowadzają współżycie seksualne wyłącznie do zaspokojenia  popędu. Komentarz poniżej chyba wiele wyjaśnia w tej sprawie,ale niestety świadectwo nas świeckich niewiele w Kościele znaczy.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~J. 21:04:47 | 2013-11-25
Opowiem nasze doświadczenia (bez wdawania się w dyskusje teologiczno-filozoficzno-moralizujące).
Mamy trójkę kochanych i wymarzonych dzieci. Wszystkie urodzone przez cesarskie cięcie co za tym idzie powinniśmy na trójce poprzestać. Pożycie z użyciem NPR jest dla nas nieprzyjemne. Moja żona jest spięta i jeżeli coś odczuwa to tylko ból. Ja nie jestem w stanie odczuwać przyjemności jeżeli nie daję  jej mojej kochanej, żonie.
Wyliczając, prowadząc kalendarzyk, obserwując śluz itd. podchodzimy do tej delikatnej sfery naszego życia bardzo instrumentalnie i to zabija sens i radość.
Pożycie poza dniami płodnymi ma negatywne skutki zdrowotne dla mojej żony - jej organizm nie jest przygotowany i ulega podrażnieniom.
Prezerwatywa nie ma dla nas, żadnych negatywnych skutków. Dla obydwojga nas pożycie jest lepsze z prezerwatywą niż bez (biorąc pod uwagę całokształt).
Biorąc pod uwagę obecną wykładnię kościoła (nie dogmat) rozważaliśmy całkowitą wstrzemięźliwość. Nasze odczucie jest jednak takie, że przynosi ona w naszym konkretnym przypadku dużo więcej strat niż korzyści dla naszego związku i dla naszej rodziny.
Staramy się być dobrymi ludźmi i rodzicami. Rodzina to dla nas wartość najważniejsza. W naszych sumieniach mocno wierzymy, że antykoncepcja, którą stosujemy nie jest dla nas ani dla nikogo złem. Nasz pożycie jest wspaniałe, pełne czułości i troski o drugą osobę i mocno ubogaca nasze małżeństwo.
Nie czujemy się gorszymi katolikami mimo tego, że wielu zwolenników NPR uważa się za "lepszych".

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~nowalijka 15:51:32 | 2013-10-03Urządzenia o nazwach Bioself, Lady Comp lub Baby Comp są ponadto bardzo pomocne dla kobiet mających nieregularne cykle miesiączkowe.

A ja mam Cyclotest. Na prawde te komputerki są skuteczne. Nie trzeba truć się hormonami

...

Czym się w ogóle różnią poszczególne komputery? bo nie bardzo rozumiem

...

... Ja mam Cyclotest. Z tego co zauważyłam to różnią się sposobem ładowania (mój ma wymienną baterie) i można do niego prowadzać informacje dotyczące skoku LH lub śluzu płodnego

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Penny 15:59:02 | 2013-10-01

Urządzenia o nazwach Bioself, Lady Comp lub Baby Comp są ponadto bardzo pomocne dla kobiet mających nieregularne cykle miesiączkowe.


Urząd Nauczycielski Kościoła bardzo chętnie angażuje się w popieranie czyjegoś biznesu.

Oj Kinga nie przesadzaj. Jest też wiele kobiet, które stosuje naturalne metody właśnie ze względów zdowotnych czy ekologicznych. I te wszystkie komputerki pomagają, więc już bez przesady i nie szukajmy wszedzie spisku.
A poza tym... Gdyby Kościół lobbował, to może to byłoby popularniejsze i tańsze?
@midi - można w necie znaleźć porównania urządzeń, każde ma własną zasadę dziąłania i inną skuteczność

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~midi 15:41:36 | 2013-10-01


Urządzenia o nazwach Bioself, Lady Comp lub Baby Comp są ponadto bardzo pomocne dla kobiet mających nieregularne cykle miesiączkowe.

A ja mam Cyclotest. Na prawde te komputerki są skuteczne. Nie trzeba truć się hormonami

...

Czym się w ogóle różnią poszczególne komputery? bo nie bardzo rozumiem

...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Aga 14:04:35 | 2013-09-17

Urządzenia o nazwach Bioself, Lady Comp lub Baby Comp są ponadto bardzo pomocne dla kobiet mających nieregularne cykle miesiączkowe.

A ja mam Cyclotest. Na prawde te komputerki są skuteczne. Nie trzeba truć się hormonami

...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 07:30:55 | 2012-10-19
Urządzenia o nazwach Bioself, Lady Comp lub Baby Comp są ponadto bardzo pomocne dla kobiet mających nieregularne cykle miesiączkowe.


Urząd Nauczycielski Kościoła bardzo chętnie angażuje się w popieranie czyjegoś biznesu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AP 23:01:20 | 2012-10-18
Paniczny strach przed ciążą? To nie mogło się udać. Przecież nawet akatolickie metody zawodzą. To cud, że w ogóle dochodziło do współżycia.

Twoja historia niech będzie przestrogą dla tych, którzy odkładają rozmowy o wspólnym życiu do po ślubie. Pewne sprawy trzeba obgadać na długo przed.

Pozdrawiam. Dzięki za odpowiedź.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~htx 22:30:34 | 2012-10-18
 Szczegoly bardzo prosze.... paniczny strach przed ciaza + zaburzenia cyklu + zachowanie reguly tylko w dni bezplodne = nieustajace bole glowy => rozpad wiezi .... wystarcz?

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AP 22:20:08 | 2012-10-18
Stosowanie tych regul koscielne dotyczacych antykoncepcji byly jednym z glownych powodow rozpadu mojego malzenstwa.Wiem jaki bedzie komentarz.. dlatego podkreslam jednym z glownych byc moze najistotniejszym


A to ciekawe. Jakieś szczegóły?

Oceń 1 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook