Seks w małżeństwie - jak często?

Każde małżeństwo ma swój własny rytm niezależny od statystyk (fot. shutterstock.com)

Czytając w czasopismach, że "normalne" pary utrzymują stosunki seksualne przynajmniej dwa razy w tygodniu, oboje z mężem czujemy się w jakiś sposób gorsi. My współżyjemy o wiele rzadziej - czy jest to normalne?

 

Wyniki badań, publikowane w kolorowych magazynach, i ukazywany w mediach obraz ludzkiej ekspresji seksualnej są często nieprawdziwe i stąd mogą działać przygnębiająco. W filmowych scenach miłosnych kochankowie nigdy nie grzebią się z guzikami, kobieta ma przez całą noc jednakowo pięknie ułożoną fryzurę, nikt nikomu nie pakuje przypadkiem łokcia w oko i w ogóle - jest idealnie!

 

W rzeczywistości jednak nie zawsze odczuwamy przypływ namiętności w tym samym czasie co współmałżonek, często zupełnie nie w porę pakują nam się do łóżka dzieci - nie zawsze jest pięknie.

 

Każde małżeństwo ma swój własny rytm, co nie zmienia faktu, że małżonkowie kochają się nawzajem i czują się w tej miłości bezpiecznie. Na częstotliwość podejmowania przez nich współżycia seksualnego wpływa wiele czynników: dzieci wraz z całą uwagą, jakiej wymagają, stres towarzyszący pracy, obowiązki rodzinne, choroba, codzienny rozkład zajęć, samopoczucie. Apetyt na seks zmniejszają również poważne wstrząsy życiowe - w rodzaju choroby czy utraty pracy.

 

Różnym okresom małżeństwa odpowiada różna częstotliwość stosunków: w pierwszym roku małżeństwa para poświęca znacznie więcej czasu na seks niż w latach późniejszych. Wraz z rozwojem związku małżonkowie odnajdują inne sposoby okazywania sobie miłości, akt seksualny staje się zaledwie jednym z nich.

 

Zapytaj współmałżonka, czy satysfakcjonuje go częstotliwość waszych kontaktów seksualnych. Jeśli stwierdzi, że chciałby, aby zdarzały się one częściej, zastanów się, czego sama oczekujesz.

 

Jeżeli oboje pragniecie częstszego współżycia, być może będziecie musieli sprawić, aby było ono bardziej niż dotychczas zamierzone i zaplanowane. Nie oznacza to wcale, że będzie mniej romantyczne, a jedynie - bardziej rozważne. Przy szalonym tempie życia i tak wielu ciążących na nas obowiązkach seks może być czynnością specjalnie pomyślaną jako część troski o wasz związek.

 

Nie osądzajcie więc waszego życia seksualnego według norm lansowanych przez media. W realnym życiu takie normy nie istnieją. Cieszcie się rozmaitością sposobów, dzięki którym wyrażacie wzajemną miłość, i miejcie pełną świadomość, że namiętność, którą dzielicie, jest na pewno dla was właściwa.

 

Więcej w książce: Małżeństwo. Problem czy szansa? - Catherine Johnston, Daniel Kendall SJ, Rebecca Nappi

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.4

Liczba głosów:

60

 

 

Komentarze użytkowników (106)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~do mądrali 06:53:44 | 2015-03-09
Najbardziej znają się na seksie ci co nie powinni go uprawiać ale nie znają podstawowej wiedzy o kobiecie Moja żona jak ma dni niepłodne to zupełnie traci ochotę na seks I co wtedy mądrzy zakonnicy od seksu mam dwoje dzieci i koniec seksu bo kobiecie w dni niepłodne się poprostu nie chce

Oceń 33 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tom4934 09:14:49 | 2015-03-07
Jak to ile razy??? Masz troje dzieci to trzy razy!

Oceń 41 20 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Simonesiński 23:24:55 | 2015-03-06
 O ilości i nie tylko najtrafniej opowiada Mark Gungor. Nam pomógł wyjaśnić i usystematyzować pewne rzeczy związaną z tą jedyną zarezerwowaną na wyłączność dla małżonków sferą. Serdecznie polecam.

Oceń 25 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~filozofka 23:00:28 | 2015-03-06
seks w małżeństwie powinien służyć tylko prokreacji. w każdym innym przypaku jest tylko wyrazem wyuzdania 

Oceń 23 138 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~opina 20:50:43 | 2015-03-06
seks jest wyłącznie dla przyjemności, to jedyny powód jego istnienia. jeśli jest nudny, to należy go uatrakcyjniać. Sposobów jest wiele, każda pra może sobie coś wymyślić. Uważam, ze taki tradycyjny stosunek po jakimś czasie jest nudny i nie dziwię się, że pary które nie stosują urozmaiceń są nim znudzone i często się rozstają.

Oceń 21 63 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~orgazm 20:28:56 | 2015-03-06
jeśli chodzi o seks, to od ilości ważniejsza jest jakość seksu i osiąganie orgazmu. Seks bez orgazmu nic nie jest wart. Szkoda czasu, lepiej iść spać.

Oceń 22 42 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Statystyk 15:25:03 | 2015-03-06
W latach 80 dwudziestego wieku przeprowadzono badania i zapytano się o częstotliwość seksu w małżeństwie w kontekście jakości małżeństw. Małżeństwa, które określały się jako bardzo szczęśliwe miały seks od 2 do 4 razy w miesiącu.
Po wielu, wielu latach w szczęśliwym stadle małżeńskim - potwierdzam :-).

Oceń 21 19 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Zour3141 14:58:12 | 2015-03-06
Jak często?
Odpowiedź jest prosta - jak najrzadziej!

Oceń 22 48 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jewka 14:19:05 | 2015-03-06
podoba mi się post Satyrosa :) ... no właśnie - większość komentarzy to teksty - wydawałoby się :) - zdesperowanych niewiast :D  - więc w ogólnym wydźwięku ... potwierdzają tezy autorów tekstu (a wśród nich dwie kobiety - raczej nie duchowni ;) że świat opanowała fala rozseksualizowanych feministek - co na pewno przyprawia o dreszcze zgrozy zwolenników dobrego patriarchalizmu ;D   -  a artykuł sam w sobie całkiem rzeczowy i przecież właśnie o tym pisze, że najważniejsze, żeby małżonkowie dogadywali się MIĘDZY SOBĄ ....co NIEKONIECZNIE musi sie obracać w wersji filmowej : niespodzianka, świece, wino, brak rodziny (albo i żony czy męża ...) na horyzoncie :)

Oceń 11 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zaza 13:32:08 | 2015-03-06
Dodam ostatnio przeczytane słowa w artykule księdza oczywiście: każde myślenie o antykoncepcji, nawet tej mechanicznej..świadczy o proabortywnym nastawieniu małżonków i ich nastawieniu na przyjemność. 
Szczególnie tych, co mają już czwórkę albo piątkę dzieci i niewyrabiają, bo akurat w dniach dozwolonych któreś gorączkuje, albo wymiotuje, a następnego dnia następne i tak w kółko. Do życia...Panowie spece od seksu...do życia zapraszamy.

Oceń 34 31 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

 

 

Inteligentne Życie 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook