Nie opuszczę cię aż do śmierci?

Magazyn Familia
Rośnie liczba rozwodów cywilnych i coraz więcej pozwów wpływa do trybunałów kościelnych (fot. joshunter / flickr.com)

O uznaniu małżeństwa za nieważne mówi się coraz więcej. Czy jednak wizyta w sądzie biskupim wystarczy, aby całkiem uspokoić sumienie?

 

Danuta i Andrzej pobrali się dwa lata temu. Mają roczną córeczkę. Dwa miesiące temu Danuta złożyła do Sądu Biskupiego w N. pozew z wnioskiem o stwierdzenie, że jej małżeństwo zostało zawarte nieważnie. Powołuje się na punkt trzeci kanonu 1095 Kodeksu Prawa Kanonicznego, mówiący, że niezdolni do zawarcia małżeństwa są ci, którzy z przyczyn natury psychicznej nie są zdolni podjąć istotnych obowiązków małżeńskich.


"Pobraliśmy się po półrocznej znajomości - mówi Danuta. - Mąż jest budowlańcem, pracuje w Warszawie. Do domu przyjeżdżał na weekendy, ale jego pobyt ograniczał się do picia alkoholu. Rozmowy przyniosły skutek odwrotny od zamierzonego: Andrzej kłamał, że nie może przyjechać, bo ma dużo pracy, a tak naprawdę pił. Dopiero gdy zaczęły się ciągi alkoholowe, zainteresowałam się jego przeszłością. Włosy stanęły mi dęba. Okazało się, że…".


Mój mąż jest alkoholikiem


"Głupio postąpiłam, szybko decydując się na ślub" - przyznaje Danuta. Nie poznała Andrzeja należycie. Ich znajomość ograniczała się do cotygodniowych spotkań. On przyjeżdżał z Warszawy w piątek, w niedzielę wracał. Wtedy nie widziała go nietrzeźwego. "Nie pomyślałabym, że jest uzależniony od alkoholu! Wstrzeliłam się w okres abstynencji. Po ślubie Andrzej wrócił do «normy», czyli picia na umór. Rok po ślubie, gdy na świat przyszła Ola - owoc jednego z naszych pojednań, małżeństwo już praktycznie nie istniało. Andrzej nie przyjeżdżał, nie interesował się nami, nie łożył na utrzymanie. Nie wahałam się długo. Zasięgnęłam rady znajomego księdza i, niezależnie od wniosku o rozwód cywilny, złożyłam pozew w Sądzie Biskupim".


Psychicznie niezdolni


To, co spotkało Danutę, nie jest niczym wyjątkowym. W ciągu roku do kościelnych trybunałów w Polsce wpływa około 3500 wniosków o uznanie małżeństwa za zawarte nieważnie. Choć Kodeks Prawa Kanonicznego wymienia wiele powodów, dla których małżeństwo może zostać uznane za zawarte nieważnie, większość pozywających wskazuje na psychiczną niezdolność małżonka do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich.
Na czym ona polega? Czy nie jest to zbyt pojemna kategoria, prowadząca do nadużyć?


"Trzeba jasno powiedzieć, że większość ludzi (oceniam, że 95%) ma zdolność psychiczną do wypełniania obowiązków małżeńskich - podkreśla ks. dr Stanisław Cierkowski, obrońca węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim w Toruniu.


- Wymagania w punkcie wyjścia są minimalne. O psychicznej niezdolności do zawarcia małżeństwa mówimy, gdy jedna ze stron po ślubie nie podejmuje istotnych obowiązków małżeńskich (jedność, nierozerwalność, zrodzenie i wychowanie potomstwa) i gdy da się stwierdzić, że przyczyną tego są poważne zaburzenia psychiczne".


Różne wyroki


"W historii Danuty i Andrzeja nie ma znaczenia fakt, czy w chwili ślubu kobieta była świadoma, że jej wybranek jest alkoholikiem - mówi ks. Cierkowski.

 

- Alkoholizm odebrał mu zdolność do wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich. W tej sprawie sędzia kościelny nie skupi uwagi tylko na alkoholizmie, lecz na stosunku alkoholika do istotnych obowiązków małżeńskich. Sprawdzi, w jakim stopniu choroba alkoholowa uniemożliwiła mu ich wypełnienie i wpłynęła na wzajemne relacje małżonków. Zbada też, czy Andrzej rzeczywiście był alkoholikiem w chwili zawierania małżeństwa. Jeśli to się potwierdzi, najprawdopodobniej zapadnie wyrok orzekający o nieważności małżeństwa". Nie wszystko jednak da się sprowadzić do psychicznej niezdolności. Oczekiwanie, że ciężkie wady wyhodowane przez małżonka przed ślubem: egoizm, lenistwo, lekkomyślność, nieodpowiedzialność, uzasadniają wszczęcie starań procesowych, to błąd. W 1987 roku, podczas spotkania z Rotą Rzymską (orzecznictwo tego trybunału jest wytyczną dla sądownictwa kościelnego), Jan Paweł II powiedział, że tylko prawdziwa charakteropatia, a nie trudności pożycia małżeńskiego czy wady małżonków, może być przyczyną niezdolności do zawarcia małżeństwa.


Ratować, jeśli się da


Przed zbyt łatwym orzekaniem o nieważnie zawartym małżeństwie przestrzega sądy kościelne także Benedykt XVI. "Jeśli istnieje jakakolwiek nadzieja na to, aby małżonkowie żyli razem, trzeba dołożyć wszelkich starań, by małżeństwo nie zostało rozerwane" - podkreślił papież podczas styczniowego spotkania z członkami Trybunału Roty Rzymskiej, inaugurującego nowy rok sądowy. Przypomniał, że osoby uczestniczące z urzędu w takich procesach powinny kierować się poczuciem sprawiedliwości, a nie partykularnym interesem czy źle rozumianym współczuciem. Podobnie Ojciec Święty wypowiedział się również rok temu, co wskazuje na istnienie problemu z roztropnym orzecznictwem w tego typu sprawach.


NAUKI NIE TYLKO PRZEDŚLUBNE


Rośnie liczba rozwodów cywilnych i coraz więcej pozwów wpływa do trybunałów kościelnych. To dowodzi, że w Polsce trzeba jeszcze dużo zrobić w kwestii duszpasterstwa małżeństw. "Wysiłek Kościoła skupia się na narzeczonych - uważa Maria prowadząca prywatną poradnię życia rodzinnego. - A co z małżeństwami, zwłaszcza młodymi, doświadczającymi pierwszych kryzysów? Kto im uświadomi, że mnóstwo nieporozumień małżeńskich płynie z braku wzajemnej komunikacji czy wręcz… nieliczenia się z tym, że kobieta i mężczyzna bardzo się różnią (a przez to dopełniają) w sferze psychiki, sposobu reagowania, realizowania celów? Kto im przypomni, że zadaniem chrześcijanina jest naśladowanie Chrystusa - także w dźwiganiu krzyża? A w małżeństwie to dźwiganie krzyża oznacza cierpliwe znoszenie słabości, grzechów, zranień i odmienności współmałżonka. Pierwsze rozdźwięki po miesiącu miodowym to nie sygnał, że miłość się kończy, lecz wezwanie, by ją przenieść na wyższy poziom. Wspaniale byłoby, gdyby taka małżeńska katecheza płynęła z homilii podczas niedzielnej Mszy Świętej".


Do małżeńskiego NIEBA


Małżeństwo to droga obustronnego stopniowego wzrastania. Nie zawierają go osoby o idealnych charakterach, ale skażone skłonnością do grzechu, słabości. W małżeństwo jest wpisane "docieranie się", dojrzewanie wzajemnej miłości! Jeśli w małżeństwie jest miejsce na naśladowanie Chrystusa, na przeżywanie Jego Tajemnicy (a tak uczy Kościół), to znaczy, że nie obejdzie się w nim bez cierpienia i krzyża, czyli wzajemnego ranienia się, niesprostania oczekiwaniom drugiej strony. Ileż to razy małżonkom wydaje się, że to koniec ich miłości, że nie ma sensu tego ciągnąć. Do małżeńskiego nieba wiedzie wieloletnia wytężona praca, świadomy wysiłek wyrastania z egoizmu i otwierania się na dobro drugiej osoby. Trzeba tylko, by ktoś to małżonkom nieustannie przypominał - i przed ślubem, i wtedy, gdy z ich ust już padło sakramentalne "tak".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.42

Liczba głosów:

48

 

 

Komentarze użytkowników (51)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~hausik 13:59:13 | 2013-10-11
ej anglia, a co robisz w anglii, jak nie osiągnąłeś nic w pl to nie dziwota, że ci żal, a wiesz jak ktoś mówi o sobie, że nieskalany to ... wiadomo co, ale nie powiem, domyśl się, jak dobrze, że to co myślimy o innych to inni nie mają do tego dostępu, bo by się obrazili, do roboty

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~do @dddd 08:35:28 | 2013-10-08
Sąd tylko wydaje wyrok rozwodowy, czyli stwierdza FAKT rozpadu małżeństwa. Sąd nie doprowadza do rozwodu, bo ten następuje już wcześniej, w sercu i decyzji jednego małżonka, który następnie składa pozew do sądu.
Nie rozumiem o co Ci chodzi w słowach:  " jakie jest orzecznictwo, na co może liczyć chłopak a co otrzymuje dziewczyna..." ?
Wy
rok rozwodowy ma takie same skutki dla kobiety jak i meżczyzny.
A na rozpadzie małżeństwa i rozwodzie bardziej traci kobieta, bo zwykle zostaje sama z dziećmi i to sie odbija negatywnie na jej życiu i życiu dzieci

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~dddd 23:23:17 | 2013-10-07
Kiedyś bardzo negatywnie postrzegałem rozwódki i rozwodników. Dziś sam jestem po rozwodzie i unieważnieniu. Osobiście przeżyłem i widziałem jaki robi się cyrk z dramatu konkretnej rodziny w imię III RP, pod przysięgą, od sądu rejonowego po apelacyjny włącznie. Uważam, że jeśli się nie poprawi prawa "rozwodowego" w sądach cywilnych, to dalej będzie dużo rozwodów. Mężczyźni przekazują swoje doświadczenia chłopakom i ci są już ostrożni, myślą już dwa razy przed decyzją, są dziś o wiele bardziej przezorni widząc co się dzieje dookoła. Zobaczcie co się dzieje w sądach, jakie jest orzecznictwo, na co może liczyć chłopak a co otrzymuje dziewczyna. Tam są prawie same sędziny. Mężczyzna wiążąc się z dziewczyną formalnie podejmuje bardzo poważne zobowiązanie, które może się bardzo negatywnie odbić na reszcie jego życia. Też chciałem mieć dobrą rodzinę, miałem przedmioty o rodzinie na studiach. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anglia 17:02:41 | 2013-10-05
Post nizej - nie podszywaj sie trollu, masz kompleksy to lecz je pod wlasnym nickiem.

Swoja droga - wystarczy napisac pare slow prawdy i chamski odzew murowany z roznych stron.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anglia 11:34:27 | 2013-10-05
Wśród rozwódek, grzeszników, ladaczników jestem nieskalany...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Memuero 11:27:56 | 2013-10-05
Kilka rozwodek probujacych znalezc spokoj sumienia na forum publicznym, adwokat zerujacy na ludzkiej desperacji, pare trolli... dwie-trzy osoby ktore maja kregoslup. Prawie jak na onecie.

...

oraz zaśliniony dewot o nicku Anglia lubiący zagladać ludziom pod kołdry. Jak zwykle...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anglia 23:37:55 | 2013-10-04
Kilka rozwodek probujacych znalezc spokoj sumienia na forum publicznym, adwokat zerujacy na ludzkiej desperacji, pare trolli... dwie-trzy osoby ktore maja kregoslup. Prawie jak na onecie.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~king 20:02:16 | 2013-08-29
Polecam funpage, na którym można znaleźć ciekawe treści dotyczące relacji miłości ONA - ON
https://www.facebook.com/pages/Ona-On-i-B%C3%B3g/619111308128683?fref=ts

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~popiół 21:39:52 | 2013-08-28
Przysięgę małżeńską łamią również osoby, które są wierzące i praktykujące. Nawet takie, które spędziły wiele lat w małżeństwie i wychowują dzieci. I nie przeszkadza im iść w niedzielę z rodziną do kościoła, a w poniedziałek spotkać się z kochanką. Nawet mogą iść do spowiedzi, a za parę dni zdradzdać znowu. Tak też się dzieje. Ba, są osoby, które potrafią żyć w trójkącie dłuższy czas i nie widać po nich moralnego dyskomfortu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Feniks 21:01:33 | 2013-08-28
Jeśli ktoś jest osobą, która ma okazjonalny kontakt z bogiem i kościołem to po co bierze ślub kościelny?1 bo tak wypada?1 Bo rodzina sie obrazi?1 Bo ładniejsza oprawa i więcej ludzi mieści się w kościele niż w USC?! No po co robić sobie kpiny z poważnych spraw. A jeśli już podjęliśmy taką decyzję to bądźmy konsekwentni danej przysiędze!!! A gdzie odpowiedzialność za drugiego człowieka, za jego szczęście , a gdzie odpowiedzialność za dzieci, które się na świat nie prosiły?1 Kiedyś przyjdzie nam na to pytanie odpowiedzieć?! Tylko pytam po co brać ślub kościelny i robić sobie kpiny z sakramentu, który dla kogoś może być bardzo ważny!!! Dał (-ła) słowo przed Bogiem, że będzie z nim, nią do końca, do samego końca na dobre i złe, w biedzie i chorobie Do końca.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook