Ojciec, poszukiwacz, wojownik i myśliciel

Jego życie to nieustanne poszukiwanie (fot.Jocelyn Kinghorn / flickr.com)

Osoba reprezentująca archetyp ojca odnajduje swoją tożsamość w zapewnianiu bytu i ochranianiu innych. Ojciec lubi troszczyć się o drugich. Nie trzeba mieć własnych dzieci, aby uosabiać ten archetyp. Ojciec nie interesuje się władzą ze względu na nią samą. Używa jej raczej, by chronić swój gatunek - rodzinę, grono przyjaciół, pracowników - przed jakimkolwiek zagrożeniem.

 

Ojciec bardzo lubi przebywać ze swoją "rodziną". Stoi na straży tradycji i obyczajów. Ceni stabilność, trwałość i status quo. Chce przekazać innym to, co w jego przypadku dobrze zadziałało. Myśli w sposób konserwatywny, że "co pomogło mnie w przeszłości, może dopomóc tobie teraz".

Podczas gdy ojciec zadowala się "rzeczami takimi, jakimi zawsze były", poszukiwacz pragnie eksplorować i próbować nowych sposobów. Jest on często bardzo twórczy. Jego życie to nieustanne poszukiwanie. Lubi działać po swojemu. Podczas gdy ojciec interesuje się tradycjami grupy - rodziny, organizacji, religii itp. - poszukiwacz czuje się przez nie usztywniony. Zachowuje się on tak, jak gdyby nie obowiązywały go żadne zasady. Zamiast tego, wypracowuje swoje własne reguły, które przeważnie chronią jego wolność bycia poszukiwaczem. Poszukiwacz, gdy weźmiemy negatywny aspekt tego archetypu, może być nieodpowiedzialny i nigdy nie dorosnąć. W pozytywnym sensie natomiast - może on "śmiało kroczyć tam, gdzie nikt wcześniej się nie udał".

Wojownik stawia sobie cele i osiąga je. Lubi współzawodnictwo i nie obawia się zmagania ani walki. Umiejętność i sprawność to jego znak rozpoznawczy. Cele wojownika są dla niego zawsze na pierwszym miejscu. Archetyp wojownika jest społecznie akceptowany u mężczyzny dwudziesto- i trzydziestoletniego, jako że właśnie wtedy ma on być człowiekiem z wolą działania. Ponieważ wojownik czerpie energię z tego, co jest osiągalne, często brakuje mu cierpliwości dla ludzi, którzy kierują się w życiu wartościami innymi niż sprawność. Ma czasami problemy w relacjach międzyludzkich, jako że dla wojownika zadanie jest na pierwszym miejscu, a relacje na drugim.

Mędrzec jest znany jako myśliciel. Nieustannie opracowuje spójną osobistą filozofię życia, której - jak sądzi - inni również potrzebują. Dlatego ciągle usiłuje wyrazić to, w co wierzy tak, aby i inni zrozumieli. Dla mędrca "znaczenie" jest ważniejsze niż "działanie", tak więc nawet w czasie intensywnego spotkania, kiedy podejmowane są ważne decyzje czy też w trakcie zajęć, kiedy trzeba napisać test, można zauważyć, jak mędrzec marzy sobie samotnie bądź innych zajmuje swoimi przemyśleniami. Mędrzec często odgrywa istotną rolę w postępie idei i doskonaleniu społeczeństwa, lecz może potrzebować bardziej praktycznych osób do ich wcielania. Stąd określenie "roztargniony profesor" jest często odnoszone do mędrca.

Więcej w książce: Między ojcem a synem - Michael Smith SJ

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.64

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~dda 21:05:02 | 2014-08-31
Nie wszyscy rodzice są w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby dziecka. Powody tego mogą być różne: uzależnienia, choroby psychiczne, bieda.
http://malzenstwojestdobre.pl/skrepowani-dziecinstwem/

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Myśle sobie... 19:20:45 | 2011-09-04
 Zupełnie jak w grach RPG. Stwórz postać, wybierz klasę... No może nie ma tu miejsca na ojca (chociaż jakby się dobrze zastanowić mógłby działać jako strażnik czy ktoś podobny). Poszukiwacz jako awanturnik czy złodziej; wojownik jak sama nazwa wskazuje to żołnierz, bohater; natomiast myśliciel to archetyp maga...

Jak widać życie realne czasem ma odbicie w życiu wirtualnym ;-)
Statystyki postaci są do uzgodnienia przez czytelników :))

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Janie Pawle II pomóż nam 15:28:02 | 2011-09-04
Modlitwa o rodzicielstwo i głębię uczestnictwa
Kochany Ojcze Święty Błogosławiony Janie Pawle
Zdumiewam się stale Jak to jest Że nie mając dzieci Masz dzieci na całym świecie
My wszyscy pragniemy być Twoimi dziećmi
Nie chcemy być sierotami Chcemy mieć rodowód i korzenie
Nie chcemy błądzić po drodze Do Domu Ojca
Weź nas za rękę i prowadź Byłeś nam Ojcem
Naucz nas ojcostwa Naucz nas zwycięstwa
Nad egoizmem i egocentryzmem Nie jesteśmy przecież najważniejsi
Naucz nas zwycięstwa nad byciem wyłącznie dla siebie
By ostatecznie być dla drugich Z którymi utożsamił się Jezus
Ale tego najprawdopodobniej nie daje się nauczyć
Do tego trzeba zrodzić Dlatego musisz nas zrodzić
Do ojcostwa Jesteśmy Twoimi dziećmi
Synami i córkami A teraz już czas dorastać
Do ojcostwa w wierze Zródź nas do rodzicielstwa
W życiu Zródź nas do rodzicielstwa W kulturze W polityce W ekonomii
Zródź nas do nowego życia Do głębi uczestnictwa
W całym naszym życiu Prosimy ciebie Przez Chrystusa naszego Pana Amen.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook