Czy to jest istota ojcostwa?

(fot. shutterstock.com)

Istotą ojcostwa jest gotowość służenia, poświęcania się dla swego dziecka.

 

Dokonuje się to bardziej poprzez przyjacielskie i partnerskie towarzyszenie mu niż przez sprawowanie nad nim władzy. Ojciec powinien ofiarować swoim dzieciom przyjaźń. I chociaż ojcowska władza i opieka wygasają w miarę dorastania dzieci, to jednak ojcostwo pozostaje w mocy. Jest ono niezbywalną wartością.

 

Ojciec odgrywa bardzo ważną rolę także w życiu dorosłych synów i córek. Jeżeli jego więzi z dziećmi mają przetrwać trudny okres dorastania, nie mogą sprowadzać się jedynie do sprawowania rodzicielskiej władzy. Powinny stopniowo przybierać coraz bardziej przyjacielski i partnerski charakter.

 

Jest więc rzeczą wielkiej wagi, by tata, sprawując ojcowską opiekę nad dzieckiem, troszczył się jednocześnie obudowanie partnerskich i przyjacielskich więzi, opartych na wolności. Przyjaźń ojca z dzieckiem, jak każda przyjaźń, zakłada wspólną płaszczyznę zainteresowań. Przyjaciele "coś" wspólnie tworzą, budują, zdobywają. Czegoś wspólnie poszukują. Im głębsza jest wspólnota myślenia i tworzenia, tym głębsza jest przyjaźń.

 

W okresie przedszkolnym dziecka to ojciec proponuje płaszczyznę spotkania i wspólnej twórczości. Wspólna zabawa, spacer, domowe porządki, wyjście do kina, wspólne ulubione zajęcia, wakacje, hobby, lektura, modlitwa - to codzienne pole tworzenia z dzieckiem przyjaźni. Wspólnie spędzane chwile stają się też doskonałą sposobnością do rozmów o ważnych sprawach dziecka.

 

John M. Coetzee, pisarz, laureat Nagrody Nobla, w autobiograficznym opowiadaniu Chłopięce lata wspomina: "Nigdy tak mocno nie czułem, że żyję, jak w te wczesne poranki, gdy jako chłopiec wyruszałem z ojcem ze strzelbą w górę suchego koryta rzeki, tropiąc zwierzynę, antylopy, zające".

 

W miarę dorastania syna nie wystarczy już ojcowskie dzielenie się własnymi zainteresowaniami. Powinien on wychodzić dziecku naprzeciw, usiłując zrozumieć jego zainteresowania, by uczynić je wspólną płaszczyzną spotkania, dialogu i twórczości.

 

Wiecej w książce: KOCHAJ MNIE TATO! - Józef Augustyn SJ

 


 

KOCHAJ MNIE TATO! - Józef Augustyn SJ

 

Zbiór kilkunastu medytacji poświęconych ojcostwu. Stanowią one zachętę dla ojców, aby w swym zapracowaniu i pogoni za sukcesem docenili swoją najważniejszą życiową rolę - bycia tatą. Autor odwołując się do bogatego doświadczenia duszpasterskiego i psychologicznego, przekazuje wiele cennych uwag o relacjach ojca do dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem relacji taty do syna. To ojciec bowiem jest zasadniczym punktem odniesienia dla męskiej tożsamości chłopców. Autor uwzględnia w rozważaniach także inne odniesienia i więzi rodzinne. Jest bowiem świadom, że fundament ojcostwa stanowi wzajemna miłość i oddanie męża i żony, ojca i matki. Medytacje, choć skierowane najpierw do ojców, są cenną podpowiedzią dla żon, w jaki sposób mogą one pomóc swym mężom lepiej pełnić rolę ojca.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?