Tylko się nie załamuj, tato!

(fot. demandaj / flickr.com)

Jako ojciec, nauczyłem się jednej rzeczy: nie mam gotowej recepty na wszystko. Z pewnością jestem w stanie zapobiec części kryzysowych sytuacji, ale nie uda mi się ustrzec mojej rodziny przed wszystkim, co się może zdarzyć, zanim się to wydarzy.

 

 

Jednak rzeczą, nad którą każdy ojciec ma władzę, jest sposób, w jaki zareaguje na sytuację wymykającą się spod kontroli. Jeśli przekonasz rodzinę, że naprawdę wierzysz w to, że wszystko będzie dobrze, natychmiast opadnie duża część napięcia związanego z kryzysem. Twoja pewność siebie pomoże wytworzyć w rodzinie atmosferę spokoju i równowagi.


Pozytywna reakcja ojca na kryzys jest kluczowa. Ojciec może nie zdołać zapobiec kryzysowi, ale jego odzew na przeciwności losu może znacząco zmniejszyć lub wręcz zminimalizować ich skutki. Trzeba nauczyć się zachowywać zimną krew i radzić sobie w trudnościach w taki sposób, aby zarówno sama rodzina, jak i jej funkcjonowanie jak najmniej ucierpiały. Niektóre sytuacje mogą nas paraliżować swoją grozą, ale w każdych okolicznościach można coś zrobić, aby zapobiec kompletnej rodzinnej katastrofie. Trzeba tylko brać sprawy w swoje ręce.

 

W jakimś naprawdę trudnym i niebezpiecznym momencie Twoje dzieci będą musiały same podjąć najważniejszą dla nich decyzję i postanowić, za co warto walczyć, a co jest balastem, który można odrzucić. W takiej chwili pamięć twojego dziecka będzie podsuwać mu obrazy z przeszłości, które staną się dla niego modelami zachowań w trudnych momentach życia. W sposób szczególny będzie wspominało ciebie, swojego ojca. Dlatego ojciec musi stać się wzorem takiej postawy wobec sytuacji kryzysowych, jaką chciałby zaszczepić swoim dzieciom. Jeśli uda ci się uniknąć kompletnego załamania i zareagować w sposób spokojny i w miarę wyważony, to nie tylko pomożesz dzieciom poradzić sobie z obecnymi trudnościami, ale również przygotujesz je na przyszłe kryzysy, jakie na pewno kiedyś się pojawią. Nasza ojcowska opieka rozciąga się nad dziećmi nawet wtedy, kiedy nie ma nas przy nich fizycznie.

 

Dlatego wypracuj w sobie zdrowe podejście do trudności. Po pierwsze, efektywni ojcowie nie dają się całkowicie zaskoczyć trudnościom, ponieważ jako mężczyźni twardo stąpający po ziemi, zdają sobie sprawę, że prędzej czy później jakaś katastrofa nastąpi. Po drugie, mają świadomość, że jednym z najważniejszych zadań każdego ojca jest ochrona własnej rodziny. Prostą konsekwencją takiego nastawienia, jest gotowość do działania, kiedy zajdzie taka potrzeba. Po trzecie, efektywni ojcowie są przekonani, że czas kryzysu jest bardzo cenny wychowawczo: dzieci wzrastające w trudnych życiowo warunkach odnoszą tak naprawdę więcej korzyści niż szkody.

 

W dramatycznych okolicznościach wszyscy doświadczamy czegoś w rodzaju déjà vu. Nasza pamięć błyskawicznie cofa się do czasów dzieciństwa, aby odnaleźć tam punkt odniesienia i skalę porównawczą. Mężczyźni, których ojcowie potrafili skutecznie działać w warunkach kryzysu, mają z czego czerpać - wystarczy, że odpowiedzą na pytanie: "A co zrobiłby mój tata"? Jednak ci z nas, którzy nie mieli takiego szczęścia, muszą wspominać przyjaciół z dzieciństwa i dorosłości. Jeśli w twoim życiu pojawiły się wyłącznie negatywne wzorce, za wszelką cenę powinieneś poszukać innego, pozytywnego i skutecznego wzorca. Zacznij szukać już teraz, zanim kryzys dotknie którąkolwiek ze sfer twojego życia.

 

Twoje przyjaźnie z innymi mężczyznami również mogą być bardzo wartościowe pod tym względem. Jeżeli ojcowie mają dobrze sobie radzić w różnych trudnościach, muszą utrzymywać kontakty z osobami doświadczonymi w podobnych sytuacjach, utożsamiać się z nimi i wspierać wzajemnie.  Ojcowie pomnażają swoją pewność siebie, a także umacniają się w podjętych decyzjach poprzez interakcje z innymi ojcami.

 

Wzajemne koleżeństwo i dzielenie się trudnościami, porażkami i zwycięstwami, jest wielkim wsparciem w codziennym życiu. Kiedy słyszysz, że inni również walczą o przetrwanie i nie jest im bynajmniej lekko, łatwiej jest godzić się z tym, co cię spotyka. Również ty sam poprzez obecność i świadectwo życia, niezwykle podnosisz na duchu i pomagasz innym ojcom.

 

Więcej na ten temat znajdziesz:


1) w  książce i audiobooku Kena Canfielda  - 7 sekretów efektywnych ojców;
2) na  FORUM TATO.NET - spotkaniu ojców z całego kraju, które pod hasłem BEZPIECZEŃSTWO I TROSKA  odbędzie się w sobotę 6 września b. r. w Zabrzu.


Patronat nad tym wydarzeniem objął DEON.pl


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ojciec 4 synów 00:13:33 | 2014-08-28
To jak tata zadziała i jaki da przykład znaczy więcej niż 1000 słów:-)

Polecam warsztaty http://mestwoimilosc.pl

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~PGROMNA PROŚBA DO WSZYSTKICH 17:22:19 | 2014-08-22
Właśnie przede chwilą traktor przygniótł niespełna czteroletnie dziecko na Podhalu. Walczy o życie bardzo prosimy wszystkich o modlitwę!!!!!!  do Jezusa Miłosiernego. Z góry Bóg zapłać!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?