Mąż złamał jej żebra. Mówi, że bardziej boli ją serce

(fot. shutterstokc.om)

- Rozmawiasz czasem z Bogiem? - Tak. Pytam Go, dlaczego tak bardzo mnie nienawidzi. Mąż skopał jej twarz i złamał żebra. Za godzinę do niego wróci, bo nie wyobraża sobie życia bez Wojtka.

 

W środy i niedziele, na tzw. kręgu - miejscu na Plantach blisko podziemnego przejścia i Teatru Słowackiego, ludzie ze wspólnoty SaintʼEgidio i z ekipy Zupy na Plantach spotykają się z osobami bezdomnymi. Z pozoru nie ma o czym pogadać, bo niby niełatwo znaleźć temat z nieznajomym, ale po kilku minutach obcy ludzie rozmawiają jak przyjaciele. Są żarty i trochę śmiechu, są dramaty i historie, które nie dają spać.


- Rozmawiasz czasem z Bogiem? - Tak. Pytam Go, dlaczego tak bardzo mnie nienawidzi. Mąż skopał jej twarz i złamał żebra. Halina mówi, że i tak najbardziej boli ją serce. Ledwo dojechała, ale chciała z kimś porozmawiać i zjeść coś ciepłego. Za godzinę do niego wróci, bo nie wyobraża sobie życia bez Wojtka. Mieszkają w wagonie ze znajomymi, nikt nie stanął w jej obronie. Dziękuje za wysłuchanie, bo to pomaga jej najbardziej. Nie chce innej pomocy ani szpitala. Pozwoliła, żeby lekarka opatrzyła jej rany.

 

Jak ona to wszystko znosi? Skąd bierze siłę i jak to robi, że jeszcze żyje? Są pytania, na które nie ma gotowych odpowiedzi. 

 

Na plantach są też lekarze, którzy przed osobami bezdomnymi klęczą. Dosłownie. Opatrują prawie zgniłe stopy, smarują plecy, które bolą od siniaków i robią, co mogą. 

 

Nie ma oceniania, patrzenia "z góry", moralizowania i szukania łatwych recept na zmianę. Jest obecność i oddawanie godności tym, którzy pewnie woleliby być na naszym miejscu. 

 

A ty jak traktujesz osoby bezdomne, które mijasz w sklepie albo na ulicy?

 

Zapraszamy was na interdyscyplinarne spotkanie poświęcone kryzysowi bezdomności.

 

Jacek Hajnos na ulicy spędził 5 lat. Chciał na własnej skórze sprawdzić, czym bezdomność jest naprawdę. Piotrek Żyłka razem z przyjaciółmi raz w tygodniu gotują zupę, żeby mieć pretekst do spotkania z wykluczonymi. Maria Maciaszek jest lekarzem i pomaga ludziom, którzy nie mają domów. Opowiedzą o kryzysie bezdomności.

 

Kiedy?

 

24 kwietnia (wtorek), godz.19:00

 

Gdzie? 

 

Collegium Medicum UJ; Kraków, św. Anny 12 (miejsce spotkania może ulec zmianie)

 

Goście specjalni

 

Kamila Dołowska, Dyrektor Zespołu Prawa Cywilnego oraz Współprzewodnicząca Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy RPO

 

Piotrek Żyłka, redaktor naczelny DEON.pl, Zupa na Plantach

 

Jacek Hajnos, autor Projektu Różnica

 

dr Maria Maciaszek, Mateusz Gajda z Fundacja Przystań Medyczna

 

Anna Velykodna, autorka projektu fotograficznego przygotowanego specjalnie na nasze spotkanie

 

TUTAJ >> możecie dołączyć do tego wydarzenia na Facebooku i przeczytać więcej o samym spotkaniu. Serdecznie zapraszamy!

 
*
 

Kiedy myślimy o bezdomności, często utożsamiamy ją jedynie z sytuacją ludzi, którzy pozbawieni własnych mieszkań żyją na ulicy. Ludzi, którzy zazwyczaj nie wzbudzają naszej sympatii. Omijani są przez nas szerokim łukiem. Nierzadko stają się przyczyną odrazy lub jawnej niechęci, pogardy. Zaniedbani, chorzy, pijani, bezużyteczni, niebezpieczni. Należą do grona wykluczonych. To najsilniejsze oraz najpowszechniejsze wyobrażenie bezdomności. Jednak z wielu względów jest ono nieprawdziwe.

 

Czym zatem jest bezdomność i kto jest naprawdę bezdomny? Czy bezdomność jest wyłącznie wynikiem braku mieszkania? Czy doświadczenie bezdomności może dotyczyć każdego człowieka? Jak pomagać osobom pozostającym w kryzysie bezdomności?

 

Przeczytaj też: Prawie wszystko o bezdomności >>

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

12

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook