Dziadek nie pasuje do planów rodzinnych

Święta to czas, w którym nasila się zjawisko pozostawiania osób starszych i schorowanych na szpitalnych oddziałach - alarmują dyrektorzy i pracownicy radomskich szpitali. - Rodziny pozostawiają chorych na izbie przyjęć, a potem unikają kontaktu za szpitalem. Są problemy z wypisami do domu - mówi Bożenna Pacholczak z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na radomskim Józefowie.

 

Podobne zdarzenia mają miejsce w wielu polskich szpitalach.


Ks. Mirosław Bandos, kapelan Radomskiego Szpitala Specjalistycznego komentując takie zdarzenia mówi, że "są niemiłe w oczach Boga". - W pewnym sensie są również naganne. Proszę wyobrazić sobie jak reagują "podrzucani" pacjenci do szpitala, gdy innych chorych odwiedzają bliscy, którzy chcą razem z nimi spędzić kilka chwil w czasie świąt. Ponadto wiele osób zabiera swych krewnych ze szpitala do domu, aby wszyscy mogli poczuć radość więzi rodzinnych – mówi ks. Bandos.

 

Jacek Burski, ordynator oddziału wewnętrznego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego podkreśla, że zostawianie starszych i schorowanych osób w szpitalu dotyczy głównie świąt Bożego Narodzenia a w mniejszej skali - Wielkanocy. - Na ogół są to osoby starsze, które nie wymagają specjalistycznej opieki. Bywają przypadki, że przywożenie pacjenta odbywa się w bardzo nieprzyjemnej atmosferze, dochodzi do awantur z lekarzem dyżurnym, rodzina grozi różnymi sankcjami prawnymi - opowiada dr Burski.

 

- To nie jest przyjemne, szczególnie dla starszych pacjentów, bowiem każdy chciałby spędzić święta z rodziną. Tymczasem rzeczywistość okazuje brutalna, gdy babcia lub dziadek nie pasują do planów rodzinnych – zauważa Bożenna Pacholczyk z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~zocha 19:37:42 | 2011-04-22
Nie każdy ma taką rodzinę, że chciałby z nią spędzić święta. Pani Pacholczyk nadmiernie uogólnia. Pewnie chce mieć jak najmniej chorych w szpitalu, by sama miała w czasie świąt mniej roboty.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~realista 18:45:47 | 2011-04-22
a ordynator bierze w łapę za takiego dziadka czy babcie za przechowanie

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 13:39:50 | 2011-04-21
Trudno to sobie wyobrazić, niestety wiem że istnieja i takie przypadki.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook