Od czego zacząć podejmowanie decyzji?

Od czego zacząć podejmowanie decyzji?
(fot. shutterstock.com)
Margaret Silf

Dokądkolwiek zmierzasz - i dotyczy to dowolnego problemu - musisz zacząć tam, gdzie tak naprawdę się znajdujesz, czyli tu i teraz. To twoje pole startowe.

"Pole startowe" oznacza miejsce, gdzie jesteśmy w pełni sobą, gdzie wiemy, jak się rzeczywiście czujemy w danych okolicznościach. "Pole startowe" nie oznacza miejsca, gdzie chcielibyśmy się znajdować albo gdzie wydaje nam się, że powinniśmy się znajdować, albo gdzie inni ludzie chcieliby, abyśmy się znajdowali, albo gdzie moglibyśmy się znajdować, gdyby tylko...

Skąd zaczynamy?

Zbyt łatwo podejmujemy decyzje pod wpływem planu, jaki ma dla nas ktoś inny. Możliwe jest nawet poświęcenie całego życia na funkcjonowanie pod dyktando drugiej osoby, nieustanne próby bycia kimś, kim ktoś inny chce, byśmy byli. Zdrowych wyborów możemy dokonywać wyłącznie, startując z miejsca, gdzie czujemy, że jesteśmy uczciwi wobec samych siebie i swoich potrzeb.

Życie przypomina nieco grę planszową z wężami i drabinami. Może się wydawać, że na każdym z pól lądujemy przez kompletny przypadek, a potem musimy stawić czoła temu, co dane pole chowa w zanadrzu... Może to drabina, która zabierze nas o kilka kroków do przodu. A może wąż, który zmusi nas, byśmy się cofnęli. Wyroki kostek do gry, które decydują o tym, gdzie zakończymy swój ruch, wydają się losowe i obojętne na to, co nas czeka. Szczęście może nagle zacząć nam sprzyjać albo się od nas odwrócić. To, co nami rządzi, wydaje się niepewne, nieprzewidywalne.

DEON.PL POLECA

 

Jak dokonywać rozsądnych wyborów pośród takiego chaosu?

Cóż, tym, co możemy zrobić, jest rozpoczęcie od pola startowego. Możemy zacząć z miejsca, w którym się znajdujemy. Tak naprawdę to jedyne miejsce, z którego możemy wyruszyć w drogę. Jak w takim razie wygląda to pole startowe?

Pole startowe to miejsce, w którym się znaleźliśmy z powodu takich czy innych okoliczności. Możesz właśnie stawiać czoła trudnym wyborom albo stać przed decyzjami, które zmienią twoje życie. Warto poświęcić czas na zastanowienie się, gdzie tak właściwie się znajdujesz. Może się okazać, że to miejsce wcale nie jest tak losowe, jak się wydaje. Może się okazać, że jest ono w stanie coś ci zaoferować albo nastręczyć problemów.

Może znajdziesz tam zasoby, których potrzebujesz, by podjąć się chaotycznej wędrówki pośród wyborów, jakie stawia przed tobą życie.

Nie spiesz się. Zbadaj swoje pole startowe. Na jakiej glebie rośniesz?

Gdzie posadziło cię życie? Jakie dary i jakie kłopoty mogą kryć się w tej glebie?

Wzrastanie tam, gdzie zostaliśmy posadzeni

Rozsądne wybory mają swoje fundamenty w glebie, która determinuje to, kim jesteśmy i gdzie się znajdujemy. Nie oznacza to wcale, że nie możemy niczego zmienić. To po prostu punkt, z którego wyruszamy w drogę. Całe twoje życie zostało osadzone na konkretnym skrawku ziemi. Składają się na nią: twoja rodzina, wychowanie, wykształcenie, twoje gusta, mocne i słabe strony. Ta gleba wpływa na wybory, których dokonujesz, może w większym stopniu, niż sobie wyobrażasz. Dobrze jest starannie ją poznać, by stać się bardziej świadomym tego, co zawiera.

Jej najważniejszym składnikiem jest twój potencjał, by stać się niepowtarzalną osobą, którą tak naprawdę jesteś: spełnieniem boskiego planu, ale też spełnieniem twoich własnych najskrytszych marzeń.

Cały ten potencjał kryje się właśnie na polu startowym. Nie znajdziesz go nigdzie indziej!

Podstawa dla twoich wyborów

Każdy wybór w twoim życiu ma swoje pole startowe. Zanim zajmiesz się badaniem samego wyboru, przyjrzyj się temu, gdzie ma on swoje korzenie. Gleba, z której wyrastamy, może przypominać zestaw ograniczeń zawężających nam pole manewru.

Na przykład:

Miejsce, gdzie mieszkamy.

Potrzeby naszej rodziny i przyjaciół.

Nasze umiejętności, które decydują o tym, czy możemy wykonywać daną pracę, czy nie.

Nasze gusta, które określają, co tak naprawdę chcemy wybrać.

W rzeczywistości jednak ta gleba często jest również źródłem środków, których potrzebujemy, by dokonać wyboru i wprowadzić go w życie. Gleba więzi roślinę, zmusza ją do funkcjonowania w danych warunkach. Ale ta sama gleba zawiera również składniki odżywcze, które pozwalają jej rosnąć. Brzegi narzucają rzece jej bieg. Ale wytyczają również kanał, którym rzeka może biec, by dotrzeć do swojego celu.

Tekst pochodzi z książki "Dokonywanie wyborów".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Margaret Silf

Sztuka podejmowania mądrych decyzji

Każdego dnia dokonujemy nawet kilkuset wyborów. Niejednokrotnie wiąże się to z dużym stresem. Margaret Silf daje wskazówki, jak sprawnie i umiejętnie podejmować decyzje. Pomaga uczynić proces decydowania mniej stresującym, a jednocześnie...

Skomentuj artykuł

Od czego zacząć podejmowanie decyzji?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.