Zachowujesz dystans wobec sąsiadów?

(fot. bitzcelt / sxc.hu)

Większość Polaków zachowuje dystans wobec sąsiadów i ogranicza się tylko do kontaktów grzecznościowych - wynika z sondażu CBOS. Najbardziej zażyłe relacje z sąsiadami mają mieszkańcy wsi, co jest rzadsze w wielkich miastach.

 

W porównaniu z badaniami z połowy lat 90., mniej osób deklaruje utrzymywanie kontaktów towarzyskich i świadczenie sobie drobnych przysług.


Większość Polaków (58 proc.) zachowuje dystans wobec swoich sąsiadów. "Pragną poprawnych, ale niezbyt bliskich z nimi stosunków" - podaje sondaż. Z drugiej strony 41 proc. nie zgadza się z opinią, że dystans charakteryzuje ich kontakty z sąsiadami. Ponadto dystans nie oznacza całkowitego odcinania się od kontaktów; tylko co dziesiąty badany twierdzi, że unika jakichkolwiek kontaktów z sąsiadami. 90 proc. nie pragnie całkowitego od nich odcięcia.

 

Zdaniem CBOS najbardziej charakterystyczną postawą jest ograniczanie się wyłącznie do kontaktów grzecznościowych, tzn. witanie się z napotkanymi sąsiadami. 83 proc. utrzymuje tylko tego rodzaju kontakty, przynajmniej z niektórymi sąsiadami. 30 proc. przyznaje, że ten typ relacji charakteryzuje jego kontakty z większością sąsiadów.

 

73 proc. ankietowanych deklaruje świadczenie sobie drobnych przysług, np. pożyczanie czegoś, pilnowanie dziecka. Jednak zdecydowana większość badanych (62 proc.) przyznaje, że tak zażyłe stosunki łączą ich tylko z nielicznymi sąsiadami. 34 proc. utrzymuje z sąsiadami kontakty towarzyskie: odwiedzają się, bywają u siebie na imieninach i innych uroczystościach rodzinnych. 6 proc. jest skonfliktowanych z sąsiadami, ale zdecydowana większość z nich przyznaje, że tylko z nielicznymi.

 

CBOS podkreśla, że więzi sąsiedzkie zależą od typu społeczności lokalnej. W społecznościach wiejskich 81 proc. respondentów twierdzi, że wśród ich sąsiadów są osoby na których pomoc mogą liczyć, np. jeśli potrzebują coś pożyczyć lub znaleźć kogoś do popilnowania dziecka. 44 proc. utrzymuje kontakty towarzyskie przynajmniej z niektórymi sąsiadami (w największych miastach -odpowiednio 64 proc. i 21 proc.). Badani żyjący w miastach częściej utrzymują z sąsiadami jedynie kontakty konwencjonalne, które nie wychodzą poza pozdrowienia przy przypadkowych spotkaniach.

 

W sondażu pytano też o czas spędzany z innymi ludźmi. Najwięcej osób najczęściej spędza go z najbliższą rodziną - z rodzicami, rodzeństwem, dziećmi (36 proc.) oraz partnerem lub partnerką (35 proc.). 9 proc. preferuje towarzystwo najbliższych przyjaciół i znajomych. Tyle samo osób deklaruje, że większość czasu spędza samotnie. 6 proc. w czasie wolnym zazwyczaj spotyka się z rodziną, nie tylko najbliższą, ale także z dalszymi krewnymi. 4 proc. najczęściej przebywa w gronie znajomych. Tylko 1 proc. spędza czas z wieloma osobami, wśród których są również nieznajomi.

 

Badanie przeprowadzono 14-20 czerwca na 1013-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Miłosz Skrodzki 11:51:30 | 2013-11-06
Sąsiedzi są czasem bardzo wścibscy. Usłyszą kawałek rozmowy, resztę sobie dopowiedzą i jeszcze później złożą donos-http://donosimy.waw.pl/ na nas. To chyba standard.

Tylko czasami tak bywa. Większość sąsiadów jest w porządku.

A na wsi jest więcej bliskich sąsiadów pewnie dlatego, że nie ma znajomych z pracy czy szkoły.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Gajka 13:22:00 | 2013-09-30
Sąsiedzi są czasem bardzo wścibscy. Usłyszą kawałek rozmowy, resztę sobie dopowiedzą i jeszcze później złożą donos-http://donosimy.waw.pl/ na nas. To chyba standard.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?