Telefon w domu wpędza w poczucie winy

Odbieranie służbowych telefonów czy maili w domu wpędza kobiety w poczucie winy. Mężczyźni są mniej wrażliwi na służbowe kontakty poza pracą – wynika z badania przeprowadzonego przez uczonych z University of Toronto.

 

Jak podały kanadyjskie media, badacze analizowali odpowiedzi z ankiet prowadzonych w 2005 i 2007 r. w Stanach Zjednoczonych. Zainteresowali się skutkami coraz częstszego, ze względu na nowe technologie, przenoszenia pracy do domu – chociażby tego, że telefon komórkowy umożliwia szefowi, współpracownikom czy klientom kontakt o dowolnej porze.

Z badania wynika, że taka dostępność pracownika wywołuje u kobiet poczucie winy. Jak mówił agencji „The Canadian Press” współautor badań, profesor socjologii Scott Schieman z University of Toronto, u mężczyzn takich reakcji nie zanotowano, choć nie wiadomo, co jest powodem niewrażliwości panów.

Schieman podkreśla jednak, że nowe technologie mają rosnący wpływ na nasze samopoczucie. „Sądzę, że musimy się cofnąć o krok i zastanowić, jakie są konsekwencje dla psychicznego i fizycznego stanu” – uznał, jak cytowała „The Canadian Press”.

Badacze z torontońskiego uniwersytetu postanowili więc dokładniej przeanalizować wpływ nowych technologii i nowych form pracy na ludzkie zdrowie.

Badania z USA, których wyniki opublikowano w marcowym wydaniu „Journal of Health and Social Behavior”, prowadzono na grupie niespełna 2 tys. osób. Obecnie prowadzone jest duże badanie w Kanadzie na grupie ok. 6 tys. osób.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Singielka 13:26:36 | 2012-11-06
Hi hi hi, dziękuję za uznanie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mmm 13:15:36 | 2012-11-06
 Podoba mi sięTwój tok rozumowania Singielko :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Singielka 12:56:46 | 2012-11-06
Ciekawi mnie czy do tego typu badań szuka się ludzi na zasadzie odpłatnej. Chętnie bym sobie dorobiła w taki sposób - udzielając odpowiedzi na interesujące naukowców badania.
A jęśli szukaliby do jakiś eksperymentów naukowych, to już nie, bo to mogłoby być niebezpieczne. Nawiasem mówiąc chyba dlatego do niektórych eksperymentów zatrudnia się zwierzęta. Też ciekawe czy te zwierzęta, najczęściej szczury, to sami sobie hodują, łapią czy może kupują. Może hodowla szczurów czy mysz to jakiś dobry pomysł na dorobienie sobie.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?