Czy Narcyz jest dobrym liderem w pracy?

PAP - Nauka w Polsce
Narcystyczni liderzy mieli bardzo negatywny wpływ na pracę grupy. Ich koncentracja na sobie i autorytarność hamowały komunikację (fot. shutterstock.com)

Osoby o narcystycznym usposobieniu często szybko wspinają się po szczeblach kariery. Dzieje się tak dlatego, że ich pewność siebie i skłonności przywódcze są w powszechnym przekonaniu cechami dobrego lidera. Najnowsze badania dowodzą jednak, że rzeczywistość jest inna - czytamy w piśmie "Psychological Science".

 

Z badań naukowców z Uniwersytetu Amsterdamskiego wynika, że przekonanie o własnym geniuszu stanowi przeszkodę dla realizacji kluczowego elementu efektywnej pracy zespołu i podejmowania decyzji, a mianowicie swobodnej i kreatywnej wymiany pomysłów.

 

Do badań rekrutowano 150 uczestników, których podzielono na trzyosobowe grupy. W każdej grupie wylosowano lidera, który był odpowiedzialny za podejmowanie decyzji, a pozostałe osoby mogły udzielać mu rad. Następnie badanym wyznaczono zadanie - rekrutację pracownika do firmy. Każda z osób otrzymała spis informacji o kandydatach, jednak tylko część z nich była wspólna.

 

Eksperyment polegał na tym, że korzystanie jedynie z informacji, które otrzymali wszyscy skutkowało wyborem gorszego kandydata niż w przypadku wymiany danych, do których dostęp miały tylko konkretne osoby w grupie.

 

Po wykonaniu zadania uczestnicy wypełnili kwestionariusze, których celem było ustalenie przepływu informacji wewnątrz grupy, ewentualnego narcyzmu lidera, a także jego autorytetu i skuteczności.

 

Tak jak przewidywano, członkowie zespołów uznali narcystycznych liderów za najbardziej skutecznych. Rezultaty eksperymentu świadczyły jednak o tym, że grupy, którym przewodziły osoby narcystyczne, podejmowały gorsze decyzje.

 

- Narcystyczni liderzy mieli bardzo negatywny wpływ na pracę grupy. Ich koncentracja na sobie i autorytarność hamowały komunikację - podkreśla autorka badań dr Barbora Nevicka.

 

Dr Nevicka zauważa, że narcyzm u lidera bywa czasem korzystny; choćby w sytuacji kryzysowej, gdy ludzie wierzą, że silna i władcza osoba przejmie kontrolę i podejmie odpowiednie kroki. Takie myślenie redukuje stres i zmniejsza poczucie niepewności. - W codziennym życiu organizacji niezbędna przy podejmowaniu właściwych decyzji jest jednak komunikacja - dzielenie się informacjami, poglądami i wiedzą. Podczas burzy mózgów, projektów grupowych czy posiedzeń rządów każda osoba ma swój wkład. To właśnie generuje dobre rezultaty - mówi badaczka, dodając, że dobry lider potrafi usprawnić komunikację zadając pytania i podsumowując dyskusję, co sprawia duże trudności osobowościom narcystycznym.

 

Naukowcy zwracają uwagę, że wnioski te odnoszą się do różnych obszarów życia, także do polityki.

 

- Osoby narcystyczne są bardzo przekonujące i często wybierane są na liderów. Tu pojawia się niebezpieczeństwo, że ludzie mogą bardzo mylnie oceniać to, w jaki sposób przedstawiają się inni. Należy zadać sobie wówczas pytanie, czy te osoby rzeczywiście wyróżniają się kompetencjami, czy też tylko robią na nas takie wrażenie - konkluduje dr Nevicka. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

18

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook