Depresja a kompleksowa terapia

Depresja a kompleksowa terapia
wprowadzenie elementu psychoterapii do kuracji zdecydowanie podnosi jej efektywność. (fot. by TrevinC / flickr.com)
PAP- Nauka w Polsce / slo

Z danych WHO wynika, że depresja jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Na świecie cierpi na nią ok.10 proc. populacji dorosłych. Depresja dotyka nie tylko chorych, lecz również ich bliskich i rodziny.

Zdaniem naukowców nowe możliwości leczenia depresji stwarza rozwój neurobiologii. Biologicznymi uwarunkowaniami tej choroby zajmuje się m.in. dr Beata Legutko z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.

- Biologiczne uwarunkowania tej choroby wiążą się z zaburzeniami funkcji mózgu, a więc z zaburzeniami funkcji pojedynczych neuronów i wzajemnych interakcji pomiędzy sieciami neuronalnymi. - wyjaśnia dr Beata Legutko z Instytutu. Farmakologii PAN w Krakowie. - Neurobiologia może przyczynić się do wyjaśnienia podłoża tego schorzenia i wskazać nowe możliwości leczenia.

Depresja jest chorobą uleczalną. Sposób leczenia depresji uzależniony jest od przebiegu choroby i czynników ją wywołujących. W leczeniu depresji stosowana jest psychoterapia, psychoedukacja, farmakoterapia, fototerapia.

Zespół naukowców i lekarzy z Katedry Patofizjologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach przeprowadził badania nad efektywnością leczenia depresji u osób otyłych.

- Współwystępowanie otyłości i depresji jest częstym zjawiskiem - wyjaśnia dr Magdalena Olszanecka-Glinianowicz z zespołu - choć trudno określić, które z tych zaburzeń jest zjawiskiem pierwotnym. Prawdopodobnie tworzą one rodzaj "błędnego koła". Dlatego celem naszych badań było sprawdzenie, czy obniżenie masy ciała może przyczynić się do poprawy samopoczucia, a psychoterapia w trakcie kuracji odchudzającej ułatwia redukcję masy ciała poprzez obniżenie poziomu depresji.

W badaniach wzięło udział kilkudziesięciu pacjentów, z których ponad połowa miała zdiagnozowaną depresję. Przez trzy miesiące byli oni objęci kompleksowa terapią, prowadzoną pod nadzorem lekarzy, dietetyków, rehabilitanta i psychoterapeuty.

- Po zakończeniu kompleksowej grupowej kuracji zaobserwowano istotne obniżenie poziomu depresji i istotną poprawę nastroju u uczestników - dodaje naukowiec - można zatem uznać, że wprowadzenie elementu psychoterapii do kuracji zdecydowanie podnosi jej efektywność.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Depresja a kompleksowa terapia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.