Depresja narcystyczna i wewnętrzna pustka

Do depresji lżejszych zalicza się też depresję narcystyczną, która jak się wydaje, w ostatnich latach przybrała na sile, podobnie jak wzrosła, zdaniem psychologa głębi Jürga Wunderlego, liczba przypadków zaburzeń psychicznych na tle narcystycznym.

 

W przypadku depresji narcystycznej na plan pierwszy wysuwają się następujące symptomy:

  • uczucie wewnętrznej pustki
  • niechęć do pracy
  • niesprecyzowane lęki
  • zaburzenia w kontaktach z innymi ludźmi
  • trudności w poważnym traktowaniu własnych uczuć i potrzeb oraz nieumiejętność życia
  • marzenia o własnej wielkości przy osobowości cechującej się niepewnością, brakiem równowagi i poczucia własnej wartości.

Według Wunderlego tęsknota za sympatią i poczuciem bezpieczeństwa oraz pragnienie, żeby znaleźć odbicie w kochającej osobie, a przy tym pozostać sobą, być postrzeganym przez innych jako istota jedyna w swoim rodzaju, są bardzo ważnymi potrzebami człowieka. Ich zaspokojenie decyduje o rozwoju zdrowego poczucia własnej wartości. Ten splot potrzeb można określić mianem normalnego narcyzmu, który dotyczy każdego człowieka. Jeśli zabraknie opisanego przyjaznego nastawienia ze strony drugiego człowieka, dochodzi do niewłaściwego kierunku rozwoju osobowości, jak w wypadku depresji narcystycznej.

 

Głównym przejawem cierpienia w depresji narcystycznej jest pustka wewnętrzna. Stan ten wyraża się tym, że pacjent skarży się na niechęć do pracy, lęk przed podejmowaniem wszelkich zadań, niezdolność do odczuwania radości z życia, sprawia wrażenie biernego, tępego, słabego, niezaangażowanego. Ta pustka wewnętrzna nadaje pacjentowi wyraz bezradności. Często również rodzina, przyjaciele, terapeuci są bezsilni wobec rozpaczy, którą wywołuje ta pustka wewnętrzna.

 

Wunderli relacjonuje przebieg pracy terapeutycznej ze swoja pacjentką Franciszką, dotkniętą przypadkiem depresji narcystycznej:
Czas, który jej poświęcałem, był zawsze wypełniony beznadziejną pustką. Franciszka prawie nic nie mówiła, chociaż pod koniec spotkania czulą się często o wiele lepiej i lżej, jak gdyby deponowała swój ciężar u mnie, chociaż ja także najczęściej milczałem. Kiedyś po jednym z posiedzeń tak napisałem w swoich notatkach: Z nią jest zawsze to samo; na terapię przychodzi jeszcze w dobrym nastroju, ale w trakcie opanowuje ją uczucie ogromnej bezsilności i pustki. Potem, w drodze do domu, opowiada, że czuje się odprężona i uwolniona od jakiegoś ciężaru. Powiedziała, że czerpie ode mnie wiele siły, a ja przecież nic nie mówię i nie robię, poza tym, że po prostu jestem. Sam czuję się w czasie spotkania ogromnie sfrustrowany.

 

Jest naprawdę tak, jakby jej nastroje przechodziły na mnie. Dokonuje się wymiana: ona "ładuje baterie", a ja staję się zmęczony i śpiący.


Czasami ci, którzy cierpią na depresję narcystyczną, nie są świadomi swojej pustki wewnętrznej, ponieważ przyzwyczaili się wypierać swoje uczucia.

 

Pokonują tę pustkę, nieustannie coś planując, wewnętrznie stale niespokojni. Doprowadzają nawet swe plany do końca, tak iż ma się wrażenie, że są szczególnie aktywni i dynamiczni. Spieszą ze spotkania na spotkanie, zarówno prywatnie, jak i w sprawach zawodowych, zdają się przy tym być bardzo zaangażowani. Za takim wizerunkiem zewnętrznym ukryta jest jednak ziejąca, rozpaczliwa pustka... U tego typu ludzi wiele spraw funkcjonuje w sposób mechaniczny: postawa, gesty, mimika, sposób, w jaki mówią - cały człowiek robi wrażenie bezkrwistego, bez życia. Nawet wtedy, gdy najlepiej "funkcjonuje", jest w rzeczywistości martwy.


Tacy ludzie mają tendencję "inwestować swą energię w kreowanie własnego wizerunku". Zamiast życia uczuciowego najważniejsze dla nich staje się to, jak się prezentują na zewnątrz. Ponieważ bardzo dbają o nienaganne postępowanie, mają duże szanse na awans, co jest dla nich ważne, bo są na ogół bardzo ambitni.

 

Często decydują się na zawód, który wymaga od nich szczególnego angażowania się wobec drugiego człowieka. Ma to związek z faktem, że o wiele trudniej przychodzi im dopuścić do głosu własne potrzeby, obawy, nieudolności niż troszczyć się o sprawy innych. Oczywiście, byłoby niesłuszne i jednostronne podważać wartość powołania każdego lekarza, pielęgniarza, terapeuty, pracownika socjalnego, księdza czy nauczyciela, uważając ich za takich, co lubią kreować swój wizerunek i zbierać laury".

 

Jednak te właśnie zawody szczególnie sprzyjają temu, by wykonujące je osoby stawiały własne życie emocjonalne na ostatnim miejscu.

 

Niskie poczucie własnej wartości jest kolejną cechą depresji narcystycznej. Wunderli pisze: "Niskie poczucie własnej wartości człowieka, który nie potrafi się ukryć za perfekcyjną zasłoną pozorów, objawia się w różny sposób. Człowiek taki nie wierzy w siebie i dlatego nie znajduje w sobie samym oparcia; brakuje mu pewności siebie i bezpieczeństwa; nie potrafi się akceptować takim, jaki jest, bo sądzi, że powinien być w gruncie rzeczy zupełnie inny; nie potrafi kochać samego siebie; nie posiada «wewnętrznej ojczyzny», miejsca, gdzie czuje swą przynależność i bezpieczeństwo.

 

Wszyscy ci pacjenci są w najwyższym stopniu podatni na urazy psychiczne i z trudem znoszą minimalne nawet przykrości. Już najmniejszy stres psychiczny może wywołać "długotrwały stan chorobowy". Ponieważ poczucie własnej wartości daje wewnętrzną pewność siebie i dobre samopoczucie, w każdej depresji ocena samego siebie jest bardzo zachwiana, co "szczególnie dotyczy pacjentów narcystycznych, jako że w tych przypadkach jest to główny symptom zaburzeń osobowości."

 

Kolejną cechą stanu narcystyczno - depresyjnego jest dążenie do wielkości i władzy.

 

Człowiek sądzi, że tylko wtedy zniesie pustkę wewnętrzną, jeśli zazna wielkości, znaczenia, władzy. Będzie też mógł, mniema, uchronić się wtedy przed ewentualnymi upokorzeniami.


Monika przyznała dopiero po czteroletniej terapii, że chciała być stałe podziwiana. Nadał zresztą tkwi w niej pragnienie, żeby terapeuta potrafił wczuć się w jej marzenia o wielkości i pochwalał zalety, które chciałaby posiadać, bo to dałoby jej poczucie siły. Jest bardzo sfrustrowana faktem, że terapeuta nie okazuje jej tego w taki sposób, jakiego się spodziewała.

 

Przykład Moniki pokazuje, że w depresji narcystycznej istnieją także "negatywne" marzenia o własnej wielkości:
Pogrążenie się w całkowitej samodeprecjacji ma w sobie również coś z marzeń o wielkości. Poczucie małej wartości jest bowiem odwrotną stroną manii wielkości. Monika zna to całkowicie irracjonalne dążenie do autodeprecjacji, które chciałaby zatuszować, znajdując uznanie w oczach innych. W istocie sądzi ona, że nikt nie jest tak ograniczony, słaby, zły i głupi jak ona! Nie można przy tym nie dostrzec, że w ten sposób osoba depresyjna zdobywa władzę nad partnerem. Wciąga go przez to samoniszczące degradowanie się w czerń swego mrocznego wnętrza, próbując go zagarnąć i pochłonąć.

 

Więcej w książce: Jak wyjść z depresji? - Wunibald  Müller

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.39

Liczba głosów:

23

 

 

Komentarze użytkowników (14)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pinkel 14:35:15 | 2015-10-29
Jak najbardziej popieram pomysły przedmówców. http://ecandy.pl/

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ksite#genick[Kudwggxd,2,4] 07:42:00 | 2014-12-18
Burberry can be a very classic British luxury brand, and its multi-level product line to meet the consumer demand for distinctive age and sex, the adoption of retail, wholesale and licensing and other methods to make it a world-renowned reputation. Burberry (Burberry), founded in 1856, is the British Royal Royal supplies. Over the past handful of decades, Burberry mostly within the production of raincoats, umbrellas and scarves based, now Burberry emphasize standard British noble design and style, winning the hearts and minds of countless folks, has become a timeless brand.<a href=http://www.vvtv.co.uk/>Burberry Outlet UK</a>
Burberry has 156 years of history, is often a powerful British style of well-known brands, has lengthy grow to be a luxury, high quality, innovation and timeless classic synonymous with its brand identity worldwide reputation as a windbreaker. In Burberry (Burberry), chief inventive director Christopher Bailey (Christopher Bailey) major creative notion, the brand continued to advance with all the instances. Whilst modern day and express my respect for truth, but in addition inherited the original values and due to the fact 1856 the brand tradition.In 2003, Burberry launched by founder Thomas Burberry named the new series, to provide far more timely younger lightweight clothing, and additional market the brand to younger tastes owners.<a href=http://www.dstansfield.co.uk/>dstansfield</a>
Burberry trench coat and perfume in the world have higher visibility. Burberry with an English classic design style, classic plaid, unique fabrics, generous and sophisticated primarily based. Also to standard clothing, Burberry may also be made to reach out to the other regions, and classical components into which launched perfumes, furs, scarves, sweaters and footwear and also other related items.People familiar with the sight of Burberry "Burberry check" prefer to see their beloved brand.<a href=http://www.cadadh.co.uk/>Burberry Dresses</a>
Burberry - Burberry Lipo Song was developed in 1904 high-end series. "Prorsum" is Latin, meaning "forward", it truly is under the guidance of courage "Prorsum" spirit, Christopher Bailey (Christopher Bailey) truly highlights his design talent. He mentioned, "My challenge should be to make Burberry became significantly less contaminated with as well many designer's private aesthetic taste. It was initially made use of by numerous designers just forgotten."<a href=http://www.dstansfield.co.uk/>Cheap Burberry Sale</a>
Burberry loved by Asians, but additional the rush with the Japanese. Burberry view of your Japanese market place appeal and hot, in particular within a cooperative manner to ensure that the Japanese franchise developed by nearby style, colors extra vivid than the younger and more affordable Burberry Blue Label and BlackLabel series. Its solutions also only in Japan because the sole sales territories, even as the British headquarters ought to not be positioned in two series of branded retail services. As opposed to Burberry London steady, solid, Burberry Blue Label impression is light and very simple, so many young girls also like the Blue Label solutions.<a href=http://www.vvtv.co.uk/>the website</a>

Related Links :
http://rittenhouserow.org/index.php/5839
http://www.sfc-g.jp/14576/
http://www.sfc-g.jp/14575/
http://www.ocaatlanta.com/tiffany-jewellery-uk-its-fitness/
http://www.vnm.jp/jp/life/2014-tiffany-sl-line-latest-arrivals.html
http://es.economistengineer.com/?p=165
http://www.matrafonix.com/?p=1100
http://www.3nokta.com/sirbistan-zerinde-beyaz-kartallar-lawrence-durrell-kitap-yorum/
http://www.icodeforliving.com/article/cheap-tiffany-jewellery-uk-you-to-control-and/
http://pitcher.ru/?p=19
http://marialitedanse.com/multimedias/videos/barravento-videos/
http://www.kazuko-komatsu.jp/news/michael-kors-clutches-later-in-life/
http://www.didgetriggers.at/pandora-bracelets-cheap-al-practice/
http://wandern.schellnast.at/?p=304
http://www.firstfound-blog.co.uk/?p=3962
http://ww1.acmcoimbra.pt/cheap-tiffany-necklaces-sale-and-pakistan/
http://carrywater.com/raport-z-drugiej-edycji-badania-dojrzalosci-procesowej-polskich-przedsiebiorstw
http://spreadpr.net/uncategorized/pandora-sale-andmany-more-full-list-of-business/
http://ufryzjerow.pl/blog/cheap-michael-kors-uk-outlet-polo-ralph/
http://www.chuquantz.com/?p=515

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

[email protected] 01:05:24 | 2014-06-12
Wszystko by było fajnie, gdyby tylko....to była prawda. Narcyzm to dużo bardziej złożone i dużo trudniejsze zjawisko, to na pewno nie depresja ani z całą pewnością nie kompleksy - przede wszystkim nie kompleksy. Jeśli tak twierdzi ten terapeuta, to jest marnym terapautą. Ponad 30 lat mam w domu narcyza i wiem, że wszystko można o Niej powiedzieć, ale na pewno nie to, że ma niskie poczucie własnej wartości. Wręcz przeciwnie: to autentyczna mania wielkości, w którą narcyz sam wierzy. Tak wierzy, że swoje kłamstwa też uważa za prawdę. I za żadne skarby nie pójdzie do terapeuty, bo przecież jest taki wspaniały i bez wad.

Oceń 3 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Aneta 11:20:08 | 2014-05-06
Prawdopodobnie miałam od dłuzszego czasu coś takiego , wiedziałąm ze coś ze mną nie tak ale jakbym poszła do psychologa to szczerze nie wiedziałabym co powiedziec , no może to ze ludzie mnie wkurzaja są tacy powierzchowni .Wydaje mi sie że to zaburzenie wyrosło we mnie w szkole podstawowej , straciłam po czesci swoje ja , za dużo ludzi wmawiało mi że jestem gorsza że sama w to uwierzyłam i taka się stałam , miałam starszne kompleksy , ze wymyślałam na swój temat głupoty żeby inni o mnie dobrze myśleli , że wtedy poczuję się wartościowa . Taka sztuczna bańka . Na szczęście wyszłam z tego , w zasadzie dzięki temu że czytałam różne fora psychologiczne ,

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pele 03:41:34 | 2014-01-13
W temacie polecam "Pamiętnik samobójczyni" autorstwa Magdaleny Grochowalskiej. Zob. http://www.maternus.pl/index.php?p=ksiazki&k=124. Bardzo pouczająca pozycja. Autobiografia.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~dewe2 10:47:13 | 2013-02-22
ciekawe,sam opis osobowości akurat pasuje chyba do
wielu ludzi obecnie,może nawet wiekszości?
a depersja tu wynika z braku kontaktu ze soba
i z Bogiem,co się ze soba wiąże.

Oceń 2 12 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Lolus 09:36:25 | 2013-02-22
A mnie ten artykuł bardzo pomógł. dziękuję

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~R 19:17:06 | 2013-02-21
Każdy głupek umie napisać książkę o depresji. Tyle ich jest na rynku.

Oceń 3 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gfngfn 13:18:27 | 2012-08-14
miało być jak pokonać narcyzm a nie kolejny opis narcyzmu , których jest pełno
opisać to każdy głupek umie

Oceń 2 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook