Perfekcjonistki narażone na depresję poporodową

PAP - Nauka w Polsce
Rodzina i przyjaciele często mogą nie zdawać sobie spraw, że potrzebna jest pomoc psychologa (fot. shutterstock.com)

Młode matki, które uważają, że powinny być doskonałe we wszystkim co robią, mogą być bardziej narażone na depresję poporodową - informuje serwis Live Science.

 

Z badań przeprowadzonych wśród mieszkanek Toronto wynika, że perfekcjonizm uwarunkowany społecznie jest powiązany z objawami depresji u kobiet, które urodziły pierwsze dziecko.

 

Jak informują autorzy badań, najsilniejsze objawy depresji poporodowej zauważono u tych perfekcjonistek, które starały się stwarzać pozory, że nie mają żadnego problemu.

 

- W rzeczywistości dzieje się odwrotnie - czują się źle, ale potrafią to dobrze ukryć - mówi Gordon Flett, profesor psychologii na Uniwersytecie York.

 

Badacz zwraca uwagę, że sytuacja taka jest szczególnie niepokojąca, gdyż rodzina i przyjaciele często mogą nie zdawać sobie sprawy, że kobieta stwarzająca pozory idealnej matki, tak naprawdę potrzebuje pomocy psychologa.

 

Depresja poporodowa może wystąpić w ciągu czterech miesięcy po porodzie i utrzymywać się przez okres od dwóch tygodni do roku. Towarzyszą jej takie objawy jak bezsenność, osłabienie więzi z dzieckiem, zaburzenia nastroju czy myśli samobójcze.

 

Co jednak zrobić, jeżeli kobieta doskonale maskuje swój stan emocjonalny? Zdaniem psychologów, sygnałem dla otoczenia może być przedstawianie przez nią doświadczeń związanych z macierzyństwem w zbyt różowym świetle.

 

Zdaniem badaczy, problem ten powinien być poruszany podczas warsztatów psychologicznych dla przyszłych rodziców, którzy mogliby wówczas uświadomić sobie, że nie wymaga się od nich doskonałości i że nie powinni być wobec siebie zbyt surowi.

 

PAP - Nauka w Polsce


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~AgaPe 09:45:58 | 2013-07-01
A moze jakis artykul na temat depresji przedpoczeciowej u perfekcjonistek, ktore twierdza ze nie beda dobrymi matkami?

Dziekuje i czekam :-)

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook