Jak rozmawiać z osobą chorą na depresję? Ten plakat pomoże ci zrozumieć jej świat

(fot. shutterstock.com)

W Internecie bardzo często możemy trafić na podpowiedzi, czego nie mówić osobie chorej na depresję. Rodzina i przyjaciele pozostają jednak bezradni wobec cierpienia najbliższych. Ten plakat pokazuje, jak mądrze wspierać kogoś, kto zmaga się z tą chorobą.

 

Plakat został opublikowany na profilu facebookowym "Is This Depression? Depresja i co dalej?" należącym do fundacji Wemenders, która zajmuje się edukacją, budowaniem świadomości społecznej oraz wspieraniem osób poszukujących pomocy w zakresie profilaktyki, diagnozy i leczenia chorób cywilizacyjnych.

 

Wczoraj obiecaliśmy publikację plakatu z tym, co warto mówić do osoby z depresją. Oto on, dzielcie się <3

Opublikowany przez Is This Depression? Depresja i co dalej? Poniedziałek, 28 stycznia 2019

 

Czego nie wolno mówić chorym na depresję?<<

 

Na stronie należącej do fundacji - IsThis.org - możemy przeczytać:

 

Ideą przyświecającą powstaniu serwisu było stworzenie miejsca, które pozwoliłoby wszystkim zainteresowanym tematyką depresji znaleźć rzetelne i sprawdzone informacje. (...) Znamy problem depresji, wiemy, że jej leczenie jest trudne, a życie u boku chorego nastręcza niezliczonych problemów. Dlatego ułatwiamy chorym stawianie kolejnych kroków na drodze ku zdrowiu. Wspieramy także rodziny i bliskich chorych na depresję. (...) Ogólnoświatowa społeczność chorych, ich bliskich aktywnie działająca za pomocą platformy ISTHIS.ORG pozwala na łatwe dotarcie do wiedzy i pomocy, co jest kluczowe z perspektywy skuteczności walki z depresją - jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów".

 

Depresja jest na czwartym miejscu wśród najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. W 2030 roku może jednak stać się numerem 1. na tej liście. W tej chwili choruje na nią kilkaset milionów ludzi na całym świecie. Według statystyk WHO z 2017 r. ponad 350 mln, w tym przeszło 1,5 mln Polaków. Tylko w naszym kraju w 2015 r. z powodu depresji 5500 osób popełniło samobójstwo. Coraz częściej depresja dotyka również dzieci i młodzież - to już 11% wszystkich przypadków.

 

O czym rozmawiać z chorym na depresję?<<

 

Zachęcamy, aby udostępnić ten plakat. Świadomość bliskich i pomoc z ich strony jest jednym z trzech filarów wychodzenia z depresji (obok psychoterapii i farmakoterapii).

 

***

 

Jeśli nie możesz sobie poradzić z chorobą lub w twoim otoczeniu jest osoba, której chcesz pomóc - skorzystaj z tych źródeł, szukając wsparcia:

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook