Natalie Portman o ciężkiej depresji spowodowanej antykoncepcją

(fot. shutterstock.com)

Znana aktorka ujawniła, że w latach studenckich chorowała na ciężką depresję spowodowaną tabletkami antykoncepcyjnymi. Choć medycyna udoskonala pigułki, ostatnie przypadki zgonów i masowe odszkodowania na kwotę blisko miliarda dolarów dają do myślenia...

 

Znana amerykańska aktorka Natalie Portman ujawniła, że w czasach studenckich korzystała z pigułek antykoncepcyjnych, które spowodowały u niej ciężką depresję. Nagrodzona Oscarem odtwórczyni m.in. roli Padme w "Gwiezdnych Wojnach", wystąpiła przed studentami Uniwersytetu Harvarda, który sama przed laty ukończyła.

 

Portman w swoim przemówieniu wspominała pierwsze lata na uniwersytecie jako pełne "bardzo czarnych chwil". Mając 19 lat przeżyła bowiem swój pierwszy zawód miłosny, na który nałożyła się depresja spowodowana wycofanymi już z użytku depresjogennymi tabletkami antykoncepcyjnymi.

 

Doświadczenie aktorki zdają się potwierdzać liczne relacje kobiet również stosujących antykoncepcję hormonalną. Oprócz skutków psychologicznych niesie ona za sobą ryzyko urazów stricte fizycznych. Amerykańska Rządowa Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przebadała w 2011 roku tzw. "low-dose contraceptives" (tabletki o mniejszej zawartości Etynyloestradiolu - syntetycznego estrogenu). Wyniki badań pokazały, że praktycznie każdy rodzaj tabletek antykoncepcyjnych rodzi ryzyko zakrzepów krwi, mogących doprowadzić do udarów, zawałów i w konsekwencji do śmieci.

 

Często stosowany argument wskazujący na to, iż współczesne terapie hormonalne są dalece doskonalsze niż przed laty, nie broni się więc zarówno z uwagi na raport FDA jak i liczne inne badania. U kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną dowiedziono m.in. zwiększonej zachorowalności na jaskrę oraz drastycznego spadku poziomu koenzymu Q10, witaminy E oraz ogólnej aktywności przeciwutleniaczy (Total Antioxidant Activity).

 

W 2013 roku w Kanadzie rozpętała się burza medialna po tym jak stwierdzono, że prawdopodobną przyczyną śmierci 23 kobiet (najmłodsza miała zaledwie 14 lat) było stosowanie środków antykoncepcyjnych firmy Bayer (obecnych również na polskim rynku). Także w USA odbyło się już ok. 7000 procesów wytoczonych przez kobiety, które ucierpiały w wyniku stosowania pigułek, wskutek czego niemiecki potentat farmaceutyczny musiał wypłacić im odszkodowania w wysokości ok. miliarda dolarów.

 

***

 

Materiały źródłowe (w języku angielskim):

 

Life site news - informacja na temat przemówienia Natalie Portman:

https://www.lifesitenews.com/news/natalie-portman-contraception-caused-depression-that-gave-me-dark-moments

 

ABC news - badania na temat zwiększonego ryzyka zachorowalności na jaskrę:

http://abcnews.go.com/blogs/health/2013/11/18/birth-control-pills-may-double-glaucoma-risk/

 

Szeroka relacja na temat skandalu w Kanadzie - MS BLOG i CBC News:

http://msmagazine.com/blog/2013/06/25/yaz-and-yasmin-an-unacceptable-level-of-risk/

http://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/yaz-yasmin-birth-control-pills-suspected-in-23-deaths-1.1302473

 

Informacje na temat szkodliwości tabletek Yaz - drugwatch:

http://www.drugwatch.com/yaz/lawsuit.php

 

Badania na temat niedoborów witamin i przeciwutleniaczy - US National Library of Medicine - National Institutes of Health:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2929620/?tool=pubmed

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.73

Liczba głosów:

33

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

elizaczekany 10:40:49 | 2018-06-10
Dobrze ze dzisiejsza antykoncepcja jest bezpieczna.Nie spotkałam się dzisiaj z takimi drastycznymi skutkami ubocznymi.Sama biorę belare i moje samopoczucie w niczym nie odbiega od tego sprzed brania pigułek. Ogólnie biorąc pod uwage ze wyregulowały mi się miesiączki a z twarzy zniknęły mi pryszcze jest pozytywnym aspektem ,dodatkowym przy braniu antykoncepcji.

Oceń 1 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook